Zoe seneye bu zamanlar geliyor

 Zoe seneye bu zamanlar geliyor

Renault Zoe www.e-motoring.com
Renault, tamamen elektrikli modeli Zoe ile yollara çıktı. Fransa’da 2012 sonunda satışa sunulan ZOE, ülkemizdeyse 2014 yılının ilk çeyreğinde lanse edilecek. ZOE, hem otomotiv endüstrisi hem de Renault için ileriye doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor. 115 yıllık geçmişi boyunca marka, yenilik yaratma konusundaki kabiliyetini ve teknolojiyi herkese ulaştırma becerisini defalarca gösterdi. ZOE ise Renault’nun Drive the Change 2016 isimli stratejik planının bir parçası olup, Renault Z.E. serisinin öncüsü niteliği taşıyor. Söz konusu araç Renault’nun elektrik motorlu araçlar konusundaki uzmanlığını makul fiyata sunulan kompakt ve çekici bir tasarımla bir araya getiriyor. En başından itibaren tamamen elektrik motorlu bir araç olarak tasarlanan Renault ZOE, pürüzsüz ve akıcı hatlara sahip bir süpermini. Aracın sıra dışı ön kısmı sıcak ve çekici bir bakışla markanın yeni kimliğini ifade ediyor. Logoda, farlarda ve koyu renkli camlardaki mavi renk efekti ZOE’nin bir elektrik motorlu otomobil olduğunun ipuçlarını veriyor. Saflık kavramını yansıtan kabin, kullanılan yumuşak dokunuşlu malzemelerle dinlendirici, zen duygusu yaratmayı hedefliyor.

Görsel olarak da elektrik motorlu bir otomobil
ZOE, tüm serideki Renault logosunda, farlarında kullanılan mavi efekt ve koyu mavi renkli koyu camlarıyla hemen bir elektrik motorlu otomobil olarak göze çarpıyor. Arka lamba grubu mavi eşmerkezli kenarlarıyla tamamen şeffaf; bu bir seri üretim otomobilde alışılagelmişin dışında bir durum. Arka lambalar sadece frenleme esnasında ve ön farlar geceleri yakıldığında kırmızıya dönüşüyor. Böylelikle tüm gövdenin renk çekiciliği daha da fazla bütünlük gösteriyor. Tasarım aşamasında alınan altmıştan azla patent ile ZOE menzil, kolay kullanım ve bağlantı özellikleri bakımından dünyada ilk kez kullanılan altı özellik taşıyor.

zoe060 Renault Zoe www.e-motoring.com
Altı dünya ilk’i içeren bir elektrik motorlu otomobil:
1. ZOE, tamamen elektrik motorlu olarak tasarlanan ve KDV dâhil 13.700€ gibi makul fiyata satılan ilk seri üretim araç kimliği taşıyor (Fransa’da geçerli fiyat, eksi 7.000€ tutarında ‘eco’ desteği, KDV dâhil, üç yıl boyunca 12.500 km/yıl için €79’dan başlayan fiyatlarla pil kirası).

2. Onaylanmış NEDC döngüsü 210 km olan ilk seri üretim elektrik motorlu araç (NEDC standart döngü).

3. Bütün sürüş koşulları altında işletim menzilini optimize etmeye yönelik olarak tasarlanmış olan ‘Range OptimiZEr’ sistemi ile donatılmış ilk araç. ZOE, hava ve sürüş koşularına bağlı olarak 100 km ila 150 km yol kat edebiliyor.

4. ZOE, Chameleon pil şarj cihazı sayesinde şarj istasyonunda mevcut güce bağlı olarak (3kW ve 43kW arası) 30 dakika ila dokuz saat arasında tamamen şarj edilebilir ve araç için tek tip bağlantı kullanan ilk elektrik motorlu.

5. ZOE, maliyeti mevcut şarj sistemlerinin sadece dörtte biri olan istasyonlarda hızla şarj edilebilir (43 kW – pilin %80’i 30 dakikada).

6. Entegre, bağlantılı bir multimedya tablet olan Renault R-Link ile donatılmış ilk elektrik motorlu otomobil.

ZOE, sürüş tarzına ve hava koşullarına bağlı olarak 100 ila 150 kilometrelik işletim yarıçapı ile kendi sınıfında en yüksek menzili sunuyor. ZOE’nin 200 km’den fazla (210 km) onaylanmış NEDC döngüsü menzili sunan tek seri üretim elektrik motorlu otomobil olması da bunun bir kanıtıdır. Bu başarı tüm ZOE’lerde yer alan ‘Range OptimiZEr’ sistemi sayesinde elde edildi, bu da menzili neredeyse %25 artırıyor. Yeni nesil enerji tasarruflu frenleme, sadece hız kesme anında değil aynı zamanda frenleme anında da ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor ve ardından pili şarj etmek amacıyla elektrik akımına dönüştürüyor. Sistem, frenleme eforunu tekerlekler ve elektrik motorlu motor freni arasında dağıtarak motor freni hareketini maksimum hale getiriyor ve ardından pili şarj ediyor. Söz konusu yenilik Bosch ile ortak çalışma sonucu geliştirildi ve ZOE ile dünyada ilk kez kullanılıyor.

Renault ZOE, kullanılması kolay ve eğlenceli bir araç olup, özel direksiyonu, lastikleri ve amortisörleri ile elektrik motorlu araçlara özgü bir şasiye sahiptir. ZOE, her tip yolculuklarda kullanılabilecek güven verici bir otomobildir: ister şehirde ister şehirlerarasında (çevreyolunda veya otobanda). Bir elektrik motorlu araç olarak sessizdir ve hiçbir motor sesi ya da titreşim olmadığından dinlendiricidir.

Renault Zoe www.e-motoring.com
Elektrik motorlu sürüşe adanmış bir mimari
Renault ZOE, Yeni Renaut Clio da dahil olmak üzere yaklaşık yirmi tane Ortaklık modelinin kullandığı “B” platformunu temel alıyor. Clio IV ile aynı olan ön süspansiyonu McPherson tipinde olup, alt salıncak kolu ile donatılmıştır. Alt çerçeve ve alt süspansiyon kolları bir üst segmentten (Mégane) alındı, böylece daha fazla konfor ve daha hassas direksiyon kullanımı mümkün oluyor. Aracın arka süspansiyonu programı sapmaya sahip esnek kiriş ile donatıldı. Şasi içerisinde yer alan pilin ağırlığını alabilmesi için Renault grubu içinde en sağlam olanıdır. Daha iyi sönümleme için poliüretan tamponların eklenmesiyle konfor açısından da optimize edildi.

Dinamik sürüş özellikleri
Rotor bobini ile senkronize elektrik motorlu motor, bütün kullanım aşamalarında mükemmel düzeyde enerji verimliliği sağlıyor. 65 kW (88 HP) sonuç ile neredeyse hemen, bir saniyenin yüzde birinden daha kısa bir sürede, en düşük motor hızından güçlü bir akselerasyon ve kalkış ile 220 Nm değerinde maksimum tork üretiyor. Şehir içi sürüş deneyiminde sık rastlanan bir durum olan 0’dan 50 km/s hıza çıkmak sadece dört saniye alıyor.

Döşemenin altındaki bataryanın konumu daha iyi bir çekiş gücü için ön ve arka arasındaki ağırlığı dengelemekte yardımcı olur (park halindeyken %59 / %41). Clio 3 platformu ile karşılaştırıldığında, Yerçekiminin merkezi 35 mm daha alçak, yollar 16 mm daha geniş ve platformun burulma sertliği %55 artıyor böylelikle Renault ZOE’nun stabilitesini ve yol davranışını geliştiriyor.

Direksiyon kolaylıkla ve net olarak kullanılabiliyor. Renault ZOE, daha dinamik bir kullanım için geliştirilmiş olan lastik alt çerçeve montaj noktaları direksiyon kullanımı kalitesi ile ünlü bir araç olan Clio 3 RS’nin bağlantı koluna sahip.