“Juke, Qashqai gibi başarılı olacak”


Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu ile büyük hedefler taşıyan yeni modelleri Juke, Micra, Qashqai+2, X-Trail, Navara ve Murano ile otomotivdeki gelişmeleri konuştuk.

Son çeyreğe girerken rakamsal olarak iyi görünen bu yıl Nissan için nasıl geçiyor?
Rakamsal olarak daha şimdiden yılın başındaki pazar öngörülerimizi yakalamış durumdayız. Sırf Nissan olarak değil tabii, sektöre baktığımızda 650 binin üzerinde seyrediyor. Bir tarafta 700-750 bini telaffuz edenler var. Ne kadar gerçekleştiğini birlikte göreceğiz. Biz de Nissan olarak geçen yılki satışımızı neredeyse yapmış durumdayız. Sene sonuna kadar bir bu kadar daha satmak istiyoruz. Pazar payımızı yükseltmeye başladık. Bu sene için, ikinci yarıdaki hedefimiz buydu. Son iki aydır yüzde olarak 1.7, 1.8’lerde gidiyoruz. Sene sonunda yüzde 2’yi göreceğimizi tahmin ediyorum. Bundaki en büyük etken Qashqai’dir. Bu modelde biz çıktığından beri ne gelirse onu satabiliyoruz. Çıkışından bu yana dördüncü sene içersindeyiz, Avrupa’da bile talebi karşılmaz halde. Bugüne kadar biz 1500-2000 adet daha getirebilmiş olsaydık bunlar da satılmış olurdu. Şu anki gidişatımızdan memnunuz. Geçen sene kriz yılı olmasına karşın biz hiçbir şekilde frene basmadık. Bu yıl ise son derece hızlı şekilde yürüyoruz. Bu sene de, en azından kendi markam adına konuşursam, daha iyi olacağını tahmin ediyorum.
Sanırım yeni modeller de bu pozitif düşüncenizde etkili…
Evet tabii, Autoshow Fuarı’na yeni modellerimizle çıkartma yapacağız. Neredeyse tamammı yenilenmiş bir model gamımızı otomobilseverlerle buluşturacağız. Juke, yeni Micra, faceliftten geçirilen X-Trail, yine faceliftli Navara, Nisan’da önemli bir facelift operasyonu geçiren Qashqai, herhangi bir yerde sergilemediğimiz Qashqai+2 tüketicilerin karşısında olacak. Sergi alanımızı da genişlettik, çok daha geniş bir portföyle yer alacağız. Önümüzdeki sene de tahminimce çok daha farklı yerlerde olacağız. Büyüyen bir marka konumuna geldik. Biz hiçbir zaman çok bağıran bir firma olmadık. Ama fuarda kendimizi tekrar bir göstereceğiz, bir açıdan baktığınız zaman re-lansman olacak. Uzun senelerdir beklediğimiz adetler geliyor. Bizim artık çok farklı planlarımız var. Benim son zamanlarda gözlediğim bir şey var, gelen bayi talepleri. Biz tekrardan bayilik alınmak istenen markalardan olduk. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bugüne kadar hiçbir bayi kaybetmedik, büyüyoruz. Biz artık SUV ve pikap markası değil, farklı segmentlerde, çok fazla mainstream’e girmeyen özel bir marka konumundayız. Bunda daha da güçleneceğiz.
Juke’ta hedefleriniz nasıl?
Juke’u aslına bakarsanız son iki ay satacağız. Ne kadar araç alabileceğimizi bilemiyorum şu anda. Bailerimiz sipariş almaya başlamışlar bile. Daha fiyatı belli olmadan kaparo verenler bile olmuş. Yeni Micra’yla beraber gelecek yılın önemli sütunlarından biri olacağını söyleyebilirim. Fiyatı 39.900 TL’den başlayacak. Daha diğer opsiyonlara göre fiyatları açıklamadık.

Motor versiyonları belli mi?
1.5 dCi olacak, 1.6 litre benzinli ve onun otomatik viteslisi olacak, 1.6 litre 190 HP’lik bir versiyon olacak. 4×4’ü olacak, farklı bir gamla giriyoruz piyasaya kısacası. Diğer taraftan mesela yeni Micra daha az feminen bir araç, erkek popülasyonumuzun artacağını tahmin ediyorum, filo firmalarından da talep geliyor. Juke’ta daha çok erkek olacağını tahmin ediyorum. Daha genç ve evli çiftler diye tahmin ediyorum. Aracın ebatlarına bakınca ufak gibi görünüyor ama binen ve kullanan birisi olarak baktığımda beklentilerimin ötesinde buldum. Juke da Qashqai gibi olacak, herşeyin ortasına konumlanacak.
Murano’nun durumu nedir?
Murano’yu sergileyeceğiz ama durumu daha netleşmiş değil. Yenilenen Murano’nun üretimi daha başlamadı. Büyük benzinli motorları olduğu için çok da fazla üzerine düşmedik. SUV’lere baktığımız zaman %90’ın üzerinde dizel motorla satılıyor. Ben geçenlerde Almanya’da kullandım aracı, çok sessiz, gerçekten gücü yerinde. 2.5 litre turbo dizel motor var üzerinde. Murano’yu 2011 başı ya da ilk çeyreği gibi satmayı planlıyoruz. Eskimeyen bir yüz, çünkü ilk Murano’yu çok az sayıda sattık. Dediğim gibi büyük hacimli benzinli motor önümüzdeki en büyük engeldi. İnsanlar tüketime bakıyorlar. Yeni araçta öyle bir kusur bulunamayacak. Model çok daha gelişmiş, donanım seviyesi çok daha yükselmiş bir araç olacak. Dolayısıyla gizli bir silah olarak arka cebimizde duruyor.
Bir de NV200’ümüz var. Ama NV200’ü şu anki şartlarda getirmeyi planlamıyoruz. Getirdiğimiz zaman 5-6 binli adetler satmayı istiyoruz. Ona göre konum bekliyoruz. Bayiler ne zaman getireceğimizi soruyor. Daha onun tarihi belirlenmedi. Bir tane getirdik, bayilerimize de kullandırdık, çok beğendiler. Ama doğru pozisyonlama olmadan getirmeyeceğiz. Çünkü orası çok enteresan bir rekabetin olduğu ve sonuçta yerli üreticilerle savaşacağımız bir yer olur. Onun içinyavaş ve emin olarak büyümeye çalışıyoruz. NV200 de katılırsa aramıza bir joker olacak, farklı bir konuma çıkartır bizi. Benim hedefim markayı orta vadede %3-4’lük bir yere oturtmak.
Bütün bu pozitif öngörüler gelecek yıl için de geçerli mi? Gerçi sokağa çok yansımıyor ama ekonomi tıkırında gibi görünüyor. Gelecek yıl için planlarınız öngörüleriniz nasıl?
Bu senenin nasıl kapanacağını bilemiyorum. Ama ekonomik bir problem olmadığı taktirde sıkıntı yaşamayız. Şu an olacakmış gibi de görünmüyor. Otomotiv üzerine baktığınız zaman yaşanan canlılıkta bu sene bankacıların kredi musluğunu açmasının büyük payı var. Ben de 2008’de ‘Bankalar biraz açsa toparlayacak 2009’da’ demiştim. Bu sene herkes kredi musluklarını açtı. Genel Pazar açısından bakınca, kredili satışlar, satışların çok büyük bölümünü oluşturuyor. Bu krediler devam ettiği sürece Pazar büyümeye devam edecek. Zaten Türkiye’de 1 milyon satmak o kadar önemli bir şey değil. Vergi sisteminde bir revizyona gitmek gerekiyor. Önümüzdeki sene için en azından seçime kadar bir sorun olacağını düşünmüyorum. O zamana kadar para muslukları zaten açık olacaktır. Ve tüketim bir şekilde devam edecektir. Bin kişiye düşen otomobil sayısına baktığınız zaman Türkiye’de oldukça düşük. Hala gideceğimiz çok yol var. Dolayısıyla pazar olarak önümüzdeki yılın ilk altı ayında hayli hareketli olacağız.
Kriz dönemine hükümetin tavırları otomotivcileri biraz hırpaladı diyebilir miyiz? Bir ara ipler gerildi, sonra satışlar istikrarlı bir şekilde arttı…
O dönem bir takım yanlış bildirimler oldu. Otomotivin vergilere çok büyük katkısı var, bir kere peşin olarak alınıyor. Siz aracınızı kullanmak istiyorsanız vergilerini yatırmak zorundasınız, gayet basit. Geçen sene 2008’den gelen stoklar vardı, bir ara stoklar hakkında yüzbinli rakamlar konuşuldu… Bir anda ÖTV inince insanlar istedikleri otomobilleri bulamamaya başladı. O sırada sanayi bakanı tarafından denildi ki, ‘Biz vergileri indirdik, herkes zam yaptı, arıyorsunuz otomobil bulamıyorsunuz’… O zaman ben de dedim ki ‘Bulunmuyor diye bir şey yok’, örneğin bizde Micra’da manuel arıyorsan dünya kadar ama elimizde otomatik yok… Dolayısıyla stok kompozisyonu o andaki talebe karşılık veremedi. Fiyat artışına geldiğiniz zaman, biz zaten önceki aylardan da fiyatları ayarlayarak geliyorduk. Kriz tam 2008 Kasım ayında gelmişti, bizim euro maliyetimiz 1.7, 1.8’lerdeyken bir anda 2.30’lara çıkmıştı. Hiçbir ticaret adamı ya da firma sahibi, iniş çıkışlarda çok büyük zarar etmek istemez. Ben de diğer bir çok rakibim gibi maliyetimi yavaş yavaş, pazar koşullarına uygun olarak yedire yedire geliyordum. Bu dönemde yanlış anlaşılmalar oldu, biz de otomotivciler olarak kendimizi çok iyi ifade edemedik. Sonuçta rekabet kurulu da bununla ilgili bir soruşturma açtı, herkes de gerçek verileri paylaştı. Öyle danışıklı dönüşüklü vergi indirimine karşılık zam gibi bir şey olmadı. Ama yanlış şekilde anlatıldı, bu da bir infial yarattı.

“Artık hurda indirimi istemiyoruz”

Biz geçen yıl distribütörler derneği (ODD) olarak çok güzel bir sunum yaptık. Bu sunumda hangi şartlarda otomotivin gelişeceği, satışların daha da artacağı, satışlar artarken de vergi kaybının yaşanmayacağını anlattık. Bir akademisyen grubu tarafından hazırlanan bu çalışmayla, Türkiye’deki satışların nasıl bir milyonun üzerine çıkarılabileceği, bunun karşılığında vergi gelirinde nasıl bir artış olabileceğini rakamsal olarak ispat ettik. Vergi sisteminde bir revizyon gerekliliğini ifade ettik. Biz artık hurda indirimi istemiyoruz. Ama eski araçların trafikten çekilip yerine yeni araçlar vermeyi arzuluyoruz. Bunun da belli koşullar doğrultusunda yapılması lazım. Biliyorsunuz ülkemizde MTV, motor hacmine göre belirleniyor. Onu emisyon değerine bağlamayı teklif ediyoruz. Ama hem ODD hem OSD hükümetle çok yakın temasta. Bu konuları tekrar tekrar anlatıyoruz. Kimsenin kaybetmeyeceği bir senaryo hazırlayalım, onun üzerine oturalım konuşalım. Otomobil satışı gelirle ve krediyle çok alakalı. Geliri ne yaparsanız yapın belli bir seviyenin üzerine çıkaramıyorsunuz. Bu sefer satın alma maliyetine bakmanız lazım. Ondaki vergin in oranını da biliyoruz. diğer taraftan tabii ki hükümetin önünde şöyle bir sorun var, bir yanda vergi indirdiği zaman vergi geliri kaybı olacak, onu nereden telafi edecek? Otomotivin bu açıdan gerçekten direkt ve endirekt olarak büyük vergi geliri katkısı var. Sadece otomobil satışı değil, akaryakıtı, lastiği… Onun için gerçekten çalışılıp el üstünde tutulması gereken, berbaer çalışılması gereken bir sektör.
Elektrikli otomobillere bakışınız nasıl? Ülkemizdeki gelişimini nasıl bir vadede değerlendiriyorsunuz?
Biliyorsun, Nissan olarak elektrikli otomobili ilk üreten firmayız. Bu sene Avrupa’da bazı ülkelerde elektrikli otomobil satışları başlıyor. İlk Amerika’da başladı. Ondan sonra Portekiz, Danimarka, İsrail gibi ülkelerde, seneler önce yapılan altyapı çalışmalarıyla başlayacak. Bu alt yapı olduğu sürece biz de elektrikli otomobiller getirebiliriz. Bu işin fizibilitesine bakılması gerekiyor. Nereden vergilendirilecek bunun netleştirilmesi gerekiyor. Elektirki araçlar günümüzde son derece niş bir pozisyonda. Bunlarda menzil sıkıntısı var, önemli olan şarj ettiğiniz zaman ne kadar süre kullanılacak, hızlı şarj ne kadar zamanda yapılabilecek… bunlar hep aşılması gereken engeller. Zaten Nissan’ın da çevreci yaklaşımına baktığınız zaman, bir elektrikli araç üretilecek, tamam, ne kadar kişiye hitap edecek, hangi alanlarda olacak, şarj istasyonları nasıl kurulacak, bir çok yatırım gerektiriyor. Benzin istasyonu gibi değil bu iş. Diğer bir çalışma, daha çevreci araçlar nasıl yapılır, konvansiyonel sistemleri kullanarak diyoruz. Nedir bunlar, benzinli ve dizel motorlar daha verimli hale nasıl getirilir, diğer taraftan da farklı alternatif enerjiler var. Hidrojenli araçlar gibi… Bunlar hep alt yapıları devlet politikalarıyla desteklenmesi gerekli yatırımlar. Ben 6 yıldır Nissan’dayım, son 3 senedir diğer ülkelerde nasıl anlaşmalar yapılıyor diye hep okuyorum. Altyapı tamamlanmadan siz bu aracı sattığınız zaman müşteri mağduriyeti yaşanır. Bir iki marka hibrid araçlar satıyor, bunların maliyetlerine baktığınız zaman çok yüksek kalıyor. Bunları nereden vergilendireceksiniz net değil. Motor hacmine göre vergilendirdiğiniz zaman çok yükseğe çıkıyor. Bunların her birinin ayrı ayrı vergi yönetmeliği olması gerekli. Daha sonra hepsini aynı potada karara bağlamak gerekli… Dediğim gibi bununla ilgili çok kapsamlı bir çalışma yaptık ve sunduk da…Sanayi Bakanlığı’nda bir Otomotiv Dairesi kurulması sözkonusu. Biz hazırlığımızı yapıyoruz, kazan:kazan prensibine göre çalışıyoruz. Daha çok vergi geliri olsun, daha çok araç satılsın. İç pazarı büyütelim ki daha çok yatırım çeksin.

Be Sociable, Share!

Yoruma Kapalıdır.

 • can you take clomid and xanax together
 • zoloft doesn't work for anxiety
 • sinemet vs mirapex
 • 2 eggs with clomid
 • posologie xenical 120 mg
 • cialis ou viagra que choisir
 • levitra 20mg fta 8
 • does wellbutrin make you stop smoking
 • propecia minoxidil together before after
 • zithromax medication
 • is benicar a narcotic
 • amoxil tablets 250mg
 • xenical orlistat dosage
 • 2 rounds clomid 1 cycle
 • diferen?a entre viagra levitra e cialis
 • effetti collaterali del nolvadex
 • leading hotels cipro
 • fluoxetine dosis verhogen
 • can you take flagyl diflucan same time
 • propecia 1 jour sur deux
 • stopping zoloft weight loss
 • wellbutrin sr blog
 • equivalent viagra pharmacie sans ordonnance
 • cerotti zovirax prezzo
 • zyprexa injection reconstitution
 • proscar liver disease
 • quickly does clomid work men
 • viagra how much time to take effect
 • zosyn plus flagyl
 • differenza tra zoloft e citalopram
 • how to take clomid post cycle
 • clomid tablets to buy
 • proventil and vanceril together
 • cytotec causas e efeitos
 • compare nexium to prilosec otc
 • viagra internet
 • clomid resistance
 • proventil inhaler cost
 • generic cialis secure tabs
 • zoloft missed a dose
 • oral cytotec and miscarriage
 • clomid day 5-9 50 mg
 • john ashcroft proscar
 • where can i buy clomid and nolvadex
 • nolvadex and clomid
 • viagra super active ingredients
 • clomid days 2-6 of cycle
 • precio cialis 5 mg venezuela
 • orlistat e hipotireoidismo
 • clomid a quel moment le prendre
 • cialis levitra e vivanza
 • renova plan 1 unterschrank
 • amoxil generic brand name
 • onde se renova o cart??o jovem
 • puedo usar viagra todos los dias
 • clomid hcg injection success stories
 • cytotec como se usa yahoo
 • no bleeding after cytotec
 • zithromax nebenwirkungen
 • zoloft withdrawal 3 months
 • fluoxetine bij zwangerschap
 • xenical orlistat 120 mg contraindicaciones
 • jak dzia?a viagra na zdrowego
 • can take 2 viagra pills one day
 • kamagra mejor que viagra
 • wellbutrin can't focus
 • does zoloft cause weight gain loss
 • cytotec dosis para gastritis
 • viagra sprays
 • cipro e ue
 • renova group wikipedia
 • zyprexa velotab prezzo
 • cialis soft
 • recomendaciones para uso pastillas cytotec
 • offerte cipro agosto 2009
 • levitra 20 mg dosage
 • zithromax vs erythromycin
 • 5 months clomid still not pregnant
 • benicar patent expiration date
 • cytotec saignements
 • viagra para a mulher
 • cytotec mirena
 • clomid funciona 1 ciclo
 • despues de tomar cytotec cuanto dura el sangrado
 • buy clomid liquid
 • order propecia online canada
 • nolvadex raise testosterone levels
 • donde comprar cytotec madrid
 • clomid follicule mur
 • orlistat capsulas 120 mg
 • kamagra avis doctissimo
 • viagra e eiaculazione precoce
 • venta cytotec angeles chile
 • viagra kullan?m? ve zararlar?
 • priligy cialis se pueden combinar
 • cipro ck2
 • cialis viagra levitra comparativa
 • quem tomou clomid e teve gemeos
 • generic wellbutrin a 102
 • commander kamagra oral jelly
 • jual cytotec bandung
 • why give race horses lasix
 • wellbutrin news 2010
 • cialis once a day price
 • topamax nebenwirkungen gewichtsverlust
 • cialis sicuro line
 • how fast does sinemet work
 • viagra y sandia
 • cialis produce hipertension
 • cipro xr 1 gr precio
 • where can i buy clomid online in the uk
 • viagra ebay
 • wellbutrin xl mucinex dm
 • foros sobre zyprexa
 • what cycle day do you ovulate when taking clomid
 • viagra venta sin receta buenos aires
 • priligy und cialis
 • topamax engorda adelgaza
 • viagra doesn't work all the time
 • flagyl e gravidez
 • zithromax monodose
 • xenical how much fat
 • sinemet ou modopar
 • does fluoxetine pills look like
 • zyban chemical composition
 • topamax for migraines in children
 • cialis 10 mg boite de 4 prix
 • buy clomid online mexico
 • nexium mups y embarazo
 • nolvadex on a plane
 • clomid and ovulation pain
 • viagra e una droga
 • benicar hct and viagra
 • 8453624342
 • buy cheap clomid uk
 • topamax que es
 • synthroid 75 mg color
 • fk renova v glentoran
 • cialis bula e pre?o
 • bijwerkingen van sinemet
 • diflucan 1 week pregnant
 • levoxyl vs synthroid dosage
 • will cipro cause a yeast infection
 • amoxil y alcohol
 • topamax breastfeeding side effects
 • can zovirax used yeast infections
 • zoloft weight loss dosage
 • renova pq noir
 • hcg nolvadex and clomid pct
 • fluoxetine uk prescription
 • clomid prima o dopo i pasti
 • ?? meglio viagra o cialis
 • how to take sinemet 25 100
 • buy kamagra oral jelly australia
 • propecia vs proscar haarausfall
 • utilisation cialis 5 mg
 • cipro used for ear infections
 • cialis viagra levitra quale migliore
 • zoloft fatigue weight gain
 • clomid 3-7 vs 5-9
 • lasix loop diuretic
 • sintomas luego tomar cytotec
 • diflucan para que se usa
 • zyban d?pression
 • wellbutrin how fast does it work
 • long wellbutrin start working
 • 50 mg zoloft pregnancy
 • can zoloft cause you lose weight
 • thuoc giam can xenical orlistat 120mg
 • nexium infant acid reflux
 • viagra masticable contraindicaciones
 • 3 months clomid still not pregnant
 • xenical y carnitina
 • au bout de combien de temps agit le cytotec
 • assumere cialis e viagra insieme
 • renova bulex sdet c
 • topamax side effects 2009
 • vad kostar kamagra i thailand
 • viagra zagreb
 • can take 600 mg wellbutrin xl
 • can't stop crying wellbutrin
 • viagra 100 kullanimi
 • levitra 20 mg forum
 • topamax 15 mg sprinkles
 • clomid men success
 • viagra a zeny
 • new weight loss drug wellbutrin
 • nicosia cipro storia
 • nioxin minoxidil propecia
 • xenical comprar
 • zyban depression australia
 • diflucan and pregnancy risk
 • aliduet orlistat carnitina
 • m drol nolvadex cycle
 • cialis x donna
 • estrace dose
 • propecia long does take work
 • best place buy cialis online forum
 • synthroid iv conversion po
 • cialis ban o dau
 • comcast email hacked viagra
 • flagyl et perte d'appetit
 • dosis levitra 20 mg
 • cipro in inglese
 • zyprexa velotab comprimidos
 • proscar medication side effects
 • o'que e flagyl
 • wellbutrin sr vs zoloft
 • propecia buy online uk
 • fluoxetine biogaran 20mg
 • cipro meteo previsioni
 • fluoxetine 60 mg tiredness
 • orlistat ventajas y desventajas
 • 8484059621
 • generic synthroid doesn't work
 • xenical comprimidos
 • priligy in vendita
 • cialis paris
 • venta cytotec peru arequipa
 • clomid positive opk 3 days
 • taux reussite avec clomid
 • qual'?? la differenza tra viagra e cialis
 • zyprexa information sheet
 • fluoxetine hcl 10 mg capsule tev
 • nolvadex per ovulazione