2 milyon MINI

 2 milyon MINI

Oxford’ta bugünlerde farklı bir heyecan hakim. Fabrikanın 10. üretim yılını tamamladığı geçtiğimiz hafta, İngiltere Başbakanı David Cameron’un 2 milyonuncu MINI’yi sürerek araç parkına alması, bu heyecanı bir zafer bayramı havasına sokmaya yetti bile.
Protokol geçit aracımız, boyası ve ekstralarıyla tam bir özel convertible. Hemen İngiltere Başbakanı Cameron’un heyecanını dile getirdiği cümlelerini aktarayım: “Gerçek bir İngiliz ikonunu üretim hattından alıp kullanmak bugün yaşadığım en özel şeydi. Bu bağlamda 2 milyonuncu MINI, Birleşik Krallığın güçlü otomotiv endüstrisinin fantastik bir sembolü ve aynı zamanda İngiliz üretiminin büyük bir başarısıdır”…
Bu gurur tablosuna ‘sahip’ BMW AG’nin üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Frank-Peter Arndt ise şöyle yorum getiriyor: “2 milyonuncu MINI, dünya çapında ulaştığımız talep gücünün güçlü bir kanıtıdır. İngiltere’deki MINI üretim bandına yaptığımız ek 500 milyon paundluk yatırım; Oxford’un, bizim küresel üretim bandı ağımızdaki önemini ortaya koymaktadır.”
E tabii ki “üretilen” 2 milyonuncu MINI diyorsak; Oxford fabrika müdürü Jürgen Hedrich’e de kulak vermek gerek: “Ulaşılan bu nokta, tüm çalışanlarıyla birlikte Oxford fabrikasının başardığı harikulade bir apolettir. 90’dan fazla ülkeye premium kalitede araç göndermek ve markanın başarısında pay sahibi olmak bizim en büyük gururumuz.”
İsterseniz bu muazzam üretim rakamlarını ve başarıyı yakalayan MINI Oxford fabrikası hakkında küçük bir parantez açalım. MINI, 2010 yılında 216.302 adet araç üretti ve 90’dan fazla ülkeye sevkiyat yaptı. Pazardaki %17’lik payıyla Büyük Britanya’nın en büyük 3. araç üreticisi olan MINI; Oxford fabrikasında halen 4 şasi tipi olarak üretiyor ki, bunlar MINI hatchback, convertible, Clubman ve yeni Coupé. Malum, beşincisi Countryman Avusturya üretimi… Bu seriye yıl sonuna doğru yeni Roadster de eklenecek. Fabrika bugün 2 vardiya halinde 3700 işçisi ile üretim yapıyor. Geçen on yılda 100 bin olan yıllık kapasite, 200 bine kadar yükseltildi. Orta vadede ise fabrikanın yıllık üretim kapasitesinin 260 bine çıkacağı öngörülüyor.
2 milyonuncu MINI hakkında detay konuşmadan önce, şöyle bir hatırlamak gerekirse diye notlarımıza bakalım. MINI, İngiltere’de 2009 yılında 50. yılını kutlarken, katılımcılar özel park alanındaki 1 milyonuncu beyaz renkli yeşil sticker bezeli MINI’yi keyifle fotoğraflamışlardı. Bendeniz Fatih Veyseller de hem Oxford fabrikasını gezme fırsatı bulmuş, hem de 1 milyonuncu MINI ‘yi çok yakından inceleyen şanslı kişilerden olmuştum. Geçtiğimiz hafta ise MINI 52. yılını kutladı. Ve ne güzel, gurur dolu bir tesadüftür ki; yeni bir başarı basamağı olan 2 milyonuncu MINI, doğum günü kutlamalarını adeta bir zafer bayramı sevincine çevirdi. Bu sevinç tüm dünyadaki MINI fanları ile paylaşıldıkça büyüyecek ve anlam kazanacaktı. Öyle de oldu. MINI pazarlama yönetimi; derhal sosyal ağlarda bir kampanya başlattı ve 2 Milyonuncu MINI ‘yi Facebook sayfasındaki uygulamaya dahil olan hayranlarında birine armağan edeceğini açıkladı.
Gelelim belki de içimizden birinin kazanacağı bu özel, ama çok özel, üstsüz Cooper’ın özelliklerine. Her şey bir yana, nadide bir koleksiyon parçası olacak bu convertible; MINI’nin tüm ekonomi ve performans değerlerinin üzerine içeride MINI Yours limited edition gri koltuklar, iki renk kaplamalı direksiyon simidi, ön göğüsteki MINI Yours desen işlemeli panel; dışarıda ise 2 Milyon sticker seti, ön ızgaradaki apolet rozeti ve yine MINI Yours jantları ile o şanslı mı şanslı sahibini bekliyor.