200. yıla özel konsept EX1

 200. yıla özel konsept EX1

Peugeot, elektrikli otomobil ile ilgili coşkusunu 200. yılı kutlamasıyla birleştirdi ve ortaya olağanüstü güzel bir konsept otomobil çıkardı:EX1. Yüzde 100 elektrikle hareket eden EX1, akselerasyon konusunda FIA onaylı 6 dünya rekoruna sahip. Her iki aksın üzerine yerleştirilmiş 125’er kW’lık (toplamda 250 kW/340 HP) maksimum güç üreten elektrikli motorlar, aks başına 240’ar Nm tork üretebiliyor. Böylece 2011’den itibaren önde HDi FAP dizel motor ve arkada elektrikli bir motorun seri üretime alınacağı 3008’in HYbrid4 motor teknolojisinden ilk ipuçları EX1’de kendisini göstermiş oluyor. Bu mekanik yapı, sadece ağırlık dağılımının optimizasyonunu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda dört tekerlekten çekişi de kullanıma alıyor. Vites kutusu bulunmayan aracın yenilikçi süspansiyon sisteminde önde bağımsız çift salıncak, arka takımı da merkezi yatay konumdaki bir yay-amortisör kombinesine bağlı tek bir koldan oluşan modern bir ünite yer alıyor. Aracın motor verimi, etkileyici aerodinamik yapı ve düşük ağırlık merkezi kombinasyonuna katıldığında ortaya FIA onaylı rekorlar çıkıyor. Hızlanma ivmesi yerçekiminin 1 G’sini aşan EX1, elektrikli bir kara aracı olarak Linas-Montlhery Pisti’nde 6 dünya rekoru kırdı.

Füturistik kabin

reklam

Alışılagelmiş kalıplarda bir roadster olmayan EX1 konsepti, arka kısmı birbirine yakınlaştırılmış iki tekerleğin etrafında toplanmış biçimde, formuyla su damlasını çağrıştıran bir tasarıma sahip. Peugeot’nun 1996’da tanıttığı Asphalte deneyiminden ve 2005’e ait 20Cup’ından esintiler taşıyan tasarım, füturistik unsurları minimal kabininde göz önüne taşırken yürüyen aksamda da sürüş özelliklerini üst düzeye ulaştırabilen teknolojilere yer verilmiş. Tes açılan kapılandan girilen kabinde birbirinden ayrılmış iki koltuk yer alıyor. Sürücü ve yolcu için anlık performansları gösteren ayrı ayrı göstergeler, sıcak metaller, baskılı deriler kabini geleceğe dönük sofistike bir ortama dönüştürüyor. Bacaklar ileri doğru uzatılarak neredeyse zeminde oturulan kabinde video oyunlarındaymış gibi hissetmemek elde değil…

Peugeot E1’de tabii ki güvenliği de elden bırakmamış ve füturistik yaklaşımını bu konseptte de sergiliyor; emniyet kemerlerinin dışında bir güvenlik kemeri oluşturmak için kafalarının üzerindeki karbon hücrenin yüksekliğiyle korunuyor. Otomobilin gövde tasarımına enterge olan siperlik, kasksız kullanıma da imkan tanıyor.

reklam
Advertisement