Yeni 208

500 HP’lik hibrid Peugeot

 500 HP’lik hibrid Peugeot

308 R Hybrid
Sürüş keyfi, radikal performans ve kontrol altında tutulan tüketimi bir araya getiren ve bu konuda öncü olan Peugeot Sport ilk hibrid kompakt hatchback modelini yarattı.
Peugeot Sport, daha fazla gücü kabul eden Peugeot 308 temelinde 308 R HYbrid modelini geliştirdi. Bu elektrikli benzinli hibrid, olağanüstü performanslar sergilemek üzere segmentte sportifliğin sınırlarını daha üst düzeye taşıyor. Nisan ayında yapılan tanıtımından bu yana, bir benzinli motor ile iki elektrik motoru birleştiren Peugeot Sport güç ünitesini geliştirilmeye devam etti. 500HP motor gücü ve 730Nm tork değerlerine, bundan böyle üç sürüş modu (ZEV, HYbrid, HYbrid Spor) ve Peugeot I-Cockpit yardımıyla sürücü tarafından denetlenen Launch Control sistemi ile erişilebiliyor. Emp2 platformu üzerindeki otomobil, ilk kez Quartz konsepti ile tanıştığımız tasarım kodlarını benimsiyor. 80 mm genişletilmiş tekerlek izleri üzerine oturan 235/35 R19 lastiklerle yere adeta yapışan Peugeot 308 R Hybrid geniş hava girişli kaputun örttüğü etkileyici ön yüzü ve köşeli kenarlı ve düz yüzeyli mineral tampona sahip. Peugeot 308 R Hybrid floresan pigmentler ve cam partiküllerin entegrasyonu ile etkileyici şekilde yoğun bir mavi renkle giyiniyor. Bu renk hem hibrid motor ve hem de tarihsel olarak Fransız yarış araçlarına özgü olan rengi çağrıştırıyor. Arka kapılarda, bu mavi renk Peugeot’nun en ekstrem modellerinin simgesi olan çift renkli tasarımın farklı bir yorumunu oluşturacak şekilde mat siyah ile eşleşiyor. Arkada, Peugeot 308 R Hybrid’in radikal tasarımı son derece yalın bir şekilde kendini gösteriyor. Peugeot 308 R Hybrid’te ilk kez şimdiye kadar genellikle sadece konsept otomobillere ayrılan malzemeler kullanıldı. Ön panel, dijital dokuma tekniği kullanılarak üretilen bir kumaş ile kaplandı. Bu yenilikçi malzeme aracı hafifletmek için köpük benzeri malzemelere gerek kalmadan yumuşak dokunuşlu büyük, karmaşık parçaların üretilmesini sağlıyor. Bu dijital kumaş siyah deri ve kahverengi eskitilmiş deri ile birlikte kapı panellerinde kullanılıyor.

Peugeot i-Cockpit’in yenilikçi mimarisi sayesinde, sürücü güç aktarım ünitesinin sağladığı 500HP gücü tam güvenlik içinde kontrol ediyor. Orta konsolda, iki buton mekaniğin denetlenmesini sağlıyor. Birinci buton güçlü motoru uyandırırken, ikincisi ise HYbrid modundan ZEV (%100 elektrikli) moduna geçişi sağlıyor. Delikli deri kaplı ve 308 R Hybrid logosu taşıyan kompakt direksiyon simidi viraj alırken hassas ve keskin bir konumlandırma sağlıyor. Sağ başparmağıyla direksiyon simidi üzerindeki butona basarak HYbrid Spor modunu devreye alıyor. El altındaki vites değiştirme paletleri sürücünün altı-ileri şanzımana parmak ucu ile kumanda etmesine olanak veriyor. Head-up gösterge paneli yoldan gözlerini ayırmadan, ilgili tüm sürüş bilgilerini sürücüye aktarıyor.

Peugeot 308 R Hybrid’in azami hızı elektronik olarak 250 km/s’de sınırlandırılan otomobil, 0-100 km/h hızlanmasını sadece 4.0 saniyede tamamlıyor ve 1000 m mesafeyi 22.0 saniyede kat ediyor. Tüm bunlara rağmen, CO2 emisyonu sadece 70 g/km. Peugeot 308 R Hybrid, önde % 60 ön ve arkada 40% ağırlık dağılımıyla mükemmel bir denge sergiliyor ve sadece 3,1 kg/HP’lik bir ağırlık/güç oranı elde ediyor. Gelelim bu performansın perde arkasına:

308 R Hybrid
Kontak açıldığında, 308 R HYbrid otomatik olarak üç modun birincisi olan elektrik motorunu devreye sokan ZEV moduna geçer. ZEV modu arka elektrik motorun ürettiği 115 HP ile 100 km/h’ye kadar aktif kalır. Akü şarjı yeterli değilse, 308 R HYbrid bağımsız olarak HYbrid moduna geçiş yapar. Sürücü ayrıca orta konsol üzerindeki kumandayı kullanarak bu modu aktive edebilir. HYbrid modunda, tekerleklere aktarılan güç ve tork değerleri maksimum 270 HP ve 330 Nm düzeylerine ulaşıyor. 308 R HYbrid’in ana çekiş ünitesi benzinli motordur. Öndeki elektrik motoru üç fazda devreye giriyor: Düşük devirlerdeki yeniden hızlanmalarda turbonun cevap süresini telafi ediyor. Vites değiştirmelerde tekerlekte sabit bir tork sağlamak üzere içten yanmalı motoru ikame ediyor. Ayrıca, öndeki elektrik motoru aynı zamanda aküyü şarj edebiliyor. Bunun için, benzinli motor sürücünün talebinin üzerinde bir güç üretiyor, ilave güç böylece aküye yönlendiriliyor. Bu modda, boş akünün tam kapasitesine ulaşması için 15km’den az süre gerekiyor, böylece üç modun sonuncusunun kullanılabilirliği artıyor.

HYbrid Spor moduna direksiyon simidinin sağ kolu üzerindeki buton yardımıyla erişiliyor. Gaz pedalına güçlü basıldığında, elektrik motorları tam güç etkisiyle hareket ediyorlar ve 400 HP ve 530 Nm üretmek üzere benzinli motorla birleşiyorlar. 308 R HYbrid böylece bugüne kadar bir kompakt hatchback modelden beklenmeyen ivmelenmeler sergiliyor. Önde, elektrik motoru ön aks üzerinde ilave 15 HP sağlıyor ve üstelik HYbrid modunda olduğu gibi aynı şekilde devreye giriyor. Arkada ise, elektrik motorunun gücü hız yükseldikçe azalıyor, böylece aküden daha az enerji çekerek HYbrid Spor modunun kullanılabilirlik süresini maksimize ediyor. Bu üç moda ilaveten, 308 R HYbrid daha iyi Start & Stop hızlanmalar gerçekleştirmek üzere bir Launch Control sisteminden yararlanıyor. Çekiş zincirinin 500 HP motor gücü ve 730Nm tork değerleri, Launch Control sisteminin aktivasyonu sırasında otomatik olarak yönetiliyor. 0-100 km/s ivmelenmenin sadece 4.0 saniyede tamamlanabilmesi için, ön tekerleklerin patinajının kontrol edilerek gücün tamamen yola aktarılması gereklidir. Bu amaçla, benzinli motor tüm potansiyelini vermesi için yüksek devirde tutulduğundan, ön elektrik motoru tutunma limiti aşılır aşılmaz devreye girer. Bu durumda jeneratör olarak çalışan bu elektrik motoru gereğinden çok olan termik torku tüketir ve ön tekerlekleri optimum çekişlerinde tutar. Elektrik motoru ile anti patinaj sağlanması hem mekanik hem de enerjetik verimlilik sağlar. Bu aksam aracılığı ile gerçekleştirilen bu fonksiyon aktarma organlarını daha az yük altına sokar ve benzinli motorun sağladığı gereğinden fazla enerjiyi geri kazanır.

308 R HYbrid’in performansı ultra sportif araçlarınkine eşdeğer, C segmentine ait bir hatchback için radikal bir performanstır! Elektronik olarak 250 km/h ile sınırlı azami sürate ulaşan 308 R HYbrid 0-100 km/h hızlanmasını 4.0 saniyede, 400 m Start & Stop ivmelenmesini 12.5 saniyede ve 1000 m Start & Stop ivmelenmesini sadece 22.5 saniyede tamamlamakta.