Adım adım elektrikli otomobiller trafiğe

 Adım adım elektrikli otomobiller trafiğe

Renault, 2012 yılında, eşdeğer termik modellerle aynı fiyata eksiksiz bir %100 elektrik motorlu ürün gamını satışa sunan ilk ve tek büyük üretici olarak Fluence ve Kangoo Z.E.’yi yollara çıkarıyor. Herkesin ulaşabileceği nitelikte olan bu modellerden Fluence ve Kangoo Z.E.’yi (Zero Emission) yakında, daha tasarım aşamasında iken elektrik motorlu olarak düşünülmüş iki model olan ZOE ve Twizy izleyecek.
Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Elektrik motorlu araçlar konusunda «Uzun bir süredir bahsettiğimiz elektrik motorlu otomobiller artık gerçek hayatın bir parçası olmak için gün sayıyor. Fluence Z.E. önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’de yollara çıkıyor. Çevreye saygılı, sessiz ve bu devrimsel değişimde öncü olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” diyor.

reklam

Öte yandan Renault Fransa’da ilk büyük elektrikli araç siparişini de Kangoo Z.E. ile almayı başardı. 10.000’i PTT, 1500’ü ERDF, 1200’ü UGAP, 510’u Veolia Environnement, 450’si GDF-Suez ve 330’u Spie için olmak üzere, toplam 15.637 Kangoo Z.E. 19 Fransız şirketi ile bazı Devlet kurumları tarafından sipariş edilecek. Renault bir buçuk yıl önce kamu makamlarının başlattığı ihalenin ilk partisini kazandı; bu kapsamda, PTT Başkanı Jean-Paul Bailly’e Elektrik Motorlu Araç ile ilgilenen büyük kuruluşlar için bir sipariş grubu oluşturma görevi verilmişti. İhalenin düzenlenmesi için de Kamu Alımları Gruplandırma Birliği (UGAP) görevlendirilmişti. Seçim prosedürünün ilk aşamasına “rekabetçi diyalog” adı verildi. İhaleye katılan otomobil üreticileri sorularını yanıtlamak, Renault Z.E. ürün ve hizmet arzını tanıtmak ve ihtiyaçlarını belirlemek için bu sipariş grubunun temsilcileri ile her ay bir araya geldiler. Bu aşama ürün ve hizmet arzının bir panoramasının çıkarılmasını ve ihale grubu üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir teknik şartname oluşturulmasını sağladı.

reklam
Advertisement

Kangoo Z.E., uygun fiyatlı %100 elektrikli ilk minivan
Renault Kangoo Z.E., vergiler hariç net 15.000 €’dan itibaren (Fransa fiyatı, 5.000 € çevre teşvik pirimi düşüldükten sonra) satın alınabilen %100 elektrikli ilk minivan gamı. 30 Eylül’den bu yana Fransa’da bütün şebekede sipariş edilebiliyor. Fiziki olarak Fransa’da 370’in üzerinde yetkili satıcılıkta görücüye çıkacak ve bütün Avrupa ülkelerinde aşamalı olarak satılmaya başlanacak. Kangoo Z.E. de benzinli/dizel kardeşi gibi Fransa’da Maubeuge fabrikasında üretiliyor. Yirmi yıldır ticari araç üretiminde uzmanlaşan fabrika bu tür araçlara özgü çeşitliliğe (kısa, uzun, saclı, camlı versiyonlar, vs.) ve ticari talebe sürekli olarak adapte olmayı biliyor.

Renault, 2020’ye kadar, elektrikli araçların dünya pazarının % 10’unu oluşturacağını tahmin ediyor. Renault-Nissan İttifakı’nın hedefi, 2016’ya kadar yollarda olacak 1.5 milyon Renault ve Nissan elektrik motorlu aracı ile bu yeni ulaşımın aktörü olmak. Bunu gerçekleştirmek için İttifak, Sıfır Emisyonlu programında 4 milyar euro tutarında bir yatırım yapıyor ve 2 bin kişilik bir ekip bu devrimsel nitelikteki teknoloji konusunda çalışıyor.