Amerika’dan ithal edilen modellere ek vergi şoku

 Amerika’dan ithal edilen modellere ek vergi şoku


Türkiye, ABD’nin çelik ve alüminyum kısıtlamalarına karşı ek vergi silahını çekti ve misillemeyi artırdı. Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) sunulan tarifede otomobillere yönelik ek vergi ise yüzde 60’tan 120’ye yükseltildi. 15 Ağustos’tan itibaren ithal edilecek otomobiller zamlı olarak gelecek. Türkiye, 2017 yılında ABD’den 87 milyon dolarlık araç ithal ederken, 15 Ağustos’tan itibaren bu araçlara yüzde 120 ek gümrük vergisi ekledi. Türkiye’nin ABD’den ithal ettiği otomobiller sadece Amerikan markaları kapsamıyor, BMW, Mercedes gibi lüks Alman markaları da bu misillemeden ciddi oranda etkilenecek. Bugün BMW, Amerika’da X3, X4, X5 ve X6 SUV modellerini üretip Türkiye dahil tüm dünyaya satarken, Mercedes ise GLE ve GLS SUV modellerini üretip ABD’den dünyaya satıyor. Bu ek vergiyle birlikte Türkiye’de satılan ve zaten ÖTV ve KDV nedeniyle fiyatları pahalı olan bu otomobillere yüzde 120 ek vergi daha eklenecek. Misillemeden etkilenecek Amerikan markaları ise Jeep ve Ford olacak. Jeep’in Grand Cherokee, Cherokee ve Wrangler modelleri ABD’den gelirken, Ford’un ise Türkiye’ye sadece Mustang modeli ABD’den ithal ediliyor.


Geçen yıl 87 milyon dolar olan bu ithalat yeni vergilerle birlikte 52 milyon dolar daha artacak. Bu konuyla alakalı düzenleme, “Amerika’dan ithal edilen otomobilleri” kapsadığı için etkilenen sadece Amerikan otomobilleri olmuyor. Yüksek satış adetlerinin gerçekleştiği Amerika pazarı için BMW ve Mercedes 1998’den bu yana SUV modellerini orada kurdukları tesislerde üretiyor. Dolayısıyla BMW’nin X3, X4, X5 ve X6 modelleri, Mercedes-Benz’in GLE ve GLS SUV modellerinde fiyatlar vergideki artıştan etkilenecek. Bu iki Alman markasının yanı sıra bir başka Avrupalı üretici Volvo da Amerika’da üretmeye başladığı S60 modelinde ek vergiyle yüzyüze kalacak. Keza spor modeli Mustang ile Ford da ek vergiyle yüzyüze. Bu markaların yanında satışları çok düşük olsa da Amerikan markası Jeep de etkilenmeye aday. Ama Jeep’in son dönemde popülen olan Renegade modeli, İtalya’da üretildiğinden vergideki artıştan etkilenmeyebilir. Motosiklet modellerini zaten Tayland’da üretmekte olan BMW, Amerika ile yaşanan krizi, bu fabrikada monte edilecek X modelleriyle çözmeyi planlıyor.


Türkiye’nin ABD’ye yönelik attığı ek vergi adımına ABD yönetiminden misilleme gelmesi halinde, en çok otomotiv ihracatında önemli yere sahip Sakarya ve Bursa’nın etkilenmesi bekleniyor. Türkiye, ABD’den 87 milyon dolarlık araç ithal ederken, 1 milyar 408 milyon 329 bin dolarlık ihracat yaptı. Türkiye’nin ABD ‘ye yönelik ek vergi adımının ardından, ABD’nin de aynı şekilde misilleme yapması olasılığı gündeme geldi. Bu durumda, Türkiye ile ABD arasındaki otomotiv ticaretinden Türkiye’nin kaybının çok büyük olacağı ortaya çıkıyor. 2017 yılında ABD ’den 86 milyon dolarlık araç ithal ederken, aynı yıl 101,05’lik rekor artışla 774 milyon dolarlık ihracat yaptık. Yani, ABD’den gelen 1 dolarlık otomobile karşılık 7 dolarlık otomobil satıyoruz.

Otomotiv sektörünün toplam ihracat/ithala rakamları ise 1 milyar 408 milyon 329 bin dolar ihracat, 260 milyon dolar ithalat şeklinde gerçekleşti. ABD’ye ihracatta Adapazarı’nda üretilen Toyota C-HR ve Bursa’da üretilen Fiat Doblo modeli ilk sırada yer alıyor.