Attrage Mitsubishi için ilk adım

 Attrage Mitsubishi için ilk adım

Mitsubishi Attrage www.e-motoring.com
Japon teknoloji devi Mitsubishi, yeni bir atakla otomotivde tekrar harekete geçiyor. 1980’lerden itibaren Galant, Colt, Lancer ve tabii ki Pajero gibi modellerle otomobilseverlerin gözdesi olan marka, son dönemde teknoloji geliştirmektense Avrupalı ve Asyalı otomobil üreticileriyle işbirlikleriyle içinde bulunduğu durgun dönemi aşmayı tercih etmişti. Bu arada motorsporlarında Evo modelleri ve Pajero ile efsaneleşen üretici arka arkaya tanıtılacak yeni modellerle 2015’ten itibaren yeniden atağa kalkıyor.

Ülkemizde hafif ticari araç pazarında pick-up segmentinde Mitsubishi L200 ve kamyon segmentinde Mitsubishi Canter ile 2014 yılında rekor başarı elde eden şirket, 2015 yılında yeni modellerle ürün gamını genişletecek. Bu ürünlerden ilki olan B segmentinde yer alan küçük sedan Attrage pazara sunulurken, L200’ün yeni modeli de 2015 yılının ortalarında tüketicilerle buluşacak. Mitsubishi Attrage, 43.900 TL’den başlayan fiyatla satılacak.

Tayland’da üretilen Attrage, ülkemizde manuel vitesli 1.2 Intense ve CVT otomatik şanzımanlı 1.2 Intense modelleriyle pazarlanacak. Mitsubishi tarafından geliştirilen 1.2 litrelik benzinli motor, 6000 d/d’de 80 HP güç ve 4000 d/d’de 106 Nm maksimumtork üretiyor. Japon üreticinin değişken supap zamanlama kontrol sistemi MIVEC’e sahip motorla Attrage, 0-100 km/s hızlanmasını manuel şanzımanlı versiyonda 12.0 saniyede gerçekleştirirken CVT otomatik şanzımanlaysa 13.3 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Esref Zeka
Türkiye pazarına sundukları Attrage’ın sınıfına göre çok zengin donanımıyla hem aile otomobili hem de iş amaçlı kullanım için ideal bir sedan olduğunu söyleyen Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Eşref Zeka, otomobildeki başarıyı elde etme yolunda yeni Attrage’ın önemli bir adım olduğunu ifade etti. B segmentinde konumlandırdıkları Attrage’ın 100 kilometrede ortalama 4.9 litre yakıt tüketimi ve ortalama 113 g/km CO2 salımıyla son derece iddialı olduğunu belirten Zeka, Attrage’ın hafifletilmiş gövdesi ve aerodinamik yapısı ideal hızlanmanın yanında yakıt ekonomisiyle iddialı olmasının yanında geniş iç hacmi ve yüksek donanımıyla da bir üst sınıfa ait otomobilleri aratmadığını söyledi.

Attrage’nin rakiplerine göre anahtarsız giriş ve çalıştırma, yağmur ve far sensörü, elektrik kumandalı aynalar, deri direksiyon ve vites topuzu, alüminyum alaşımlı jantlar gibi iç ve dış donanım anlamında önemli farklılıkları var. Güvenlik konusunda ise EBD destekli ABS ve fren destek sistemi, ASTC aktif denge kontrolü ve patinaj önleyici çekiş kontrol sistemi, 6 hava yastığı gibi ayrıcalıklara sahip. 4.8 metrelik dönüş çapı gibi iddialı manevra yeteneğine sahip Attrage’in sunduğu bagaj hacmiyse 450 litre.

Mitsubishi Attrage www.e-motoring.com
Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Eşref Zeka, “Sağladığımız ödeme kolaylıkları, taksitlendirme seçenekleri, genç, orta ve üstü yaş sınıfına mükemmel bir alternatif olarak Attrage’ı ön plana çıkartıyor. Attrage ile seyahat etmek hem daha ekonomik hem daha keyifli.” dedi. Attrage’ın tavsiye edilen anahtar teslim fiyatının 43.900 TL’den başladığını belirten Eşref Zeka, 2015 yılında 2 bin adetlik satış ve %4,5 pazar payı hedeflediklerini açıkladı.

Mitsubishi Attrage www.e-motoring.com
Ticari araçlarda bileği bükülmüyor
Mitsubishi Attrage lansman toplantısında konuşan Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Eşref Zeka, 2014 yılında pazardaki düşüşe rağmen Mitsubishi’nin yüzde 10 civarında büyüme kaydettiğini söyledi. Pick-up sınıfında sağlam ve dayanıklılığıyla öne çıkan Mitsubishi L200’ün, ‘Türkiye’de en çok tercih edilen pick-up modeli’ olduğunu belirten Zeka, Ekim 2014 itibarıyla toplam 3.132 adetlik satış rakamına ulaşan L200’ün, yılbaşından bu yana yüzde 33,4 ile rekor pazar payına ulaştığını dile getirdi. Eşref Zeka, “Türkiye’de kamyoncunun can dostu” olarak nitelediği ve 22 yıldır yerli olarak üretilen Canter’in ise 80 bini aşkın satış rakamına ulaştığını vurguladı. Zeka, Yeni Canter 8,5 ton lansmanıyla ürün çeşitliliğinin arttığını ve bir üst segmente çıktıklarını söyledi. Bu yılı 6 bin adedi ticari, geri kalanı binek olmak üzere 7 bin adetlik satış hedefiyle tamamladıklarını belirten Eşref Zeka, “L200 ile pazarda zaten çok başarılıyız, daha da başarılı olacağız” dedi. Zeka, yeni L200’de satış hedeflerini ise 4 bin adet olarak açıkladı.

2014’te otomobil ve hafif ticari satışlarının %10-15 daralma ile 750.000’ler seviyesinde kalmasını öngördüklerini kaydeden Zeka, “Önümüzdeki yıl, 2014’ün biraz üzerinde, ancak 2013’ün altında bir otomotiv pazarı bekliyoruz. 2015’te otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 780.000-800.000 seviyelerinde olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Eşref Zeka: “2015’teki olası gelişmelerden ümitliyiz”
2015 yılında Mitsubishi’nin vites yükselteceğini açıklayan Genel Müdür Eşref Zeka, sözlerine şöyle devam etti: “2015, bizim için avantajlı bir yıl olabilir. Euro/Yen kurunda yen lehine devam eden olumlu gelişmeler, Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerinin başlayacak olması gibi faktörler de bize olumlu geri dönüş sağlayacaktır. Serbest Ticaret Anlaşması ile beraber gümrük vergileri düşecek. Bu da Mitsubishi’ye Türkiye’de fiyat avantajı kazandıracak. Eksik gördüğümüz ürün gamımızı tamamlayacağız ve bu da satış hedeflerimizi daha da yükseltecek.”