Avensis makyajla yeniden doğdu

 Avensis makyajla yeniden doğdu

Toyota Avensis www.e-motoring.com
Günümüzde kimi otomobiller artık markalarının tasarım ilkelerinde fiziksel olarak ideal limitlere ulaştığından “kasa değiştirmektense” ilerleyen teknolojilere uyarlanmak için update ediliyor. Bunun en iyi örneklerinden biri olan Toyota Avensis’i denemek üzere Cenevre’den Alpler’e bir yolculuk yaptık. Toyota’nın Brüksel’deki Avrupa merkezinde görevli Türk proje direktörü Ahmet Karaman’ın deyimiyle Avensis “yeni denilecek kadar değişiklikle” güncellenirken en az 1000 parçası tamamen yenilenmiş. Otomobilin iç mekanı baştan yaratılırken sportiflik ve zarafetin birleşimine önem verilmiş. Toyota’nın Keen Look tasarım felsefesinin en ileri seviyesi olarak tanımlanan Avensis’in Mirai’yi çağrıştıran gövdesinde ise Advance ve Premium donanım paketlerinde D segmentinde bir ilk olarak sunulacak LED farlar ve arka aydınlatma grubu öne çıkacak.

Toyota Avensis www.e-motoring.com
BMW’den alınan 1.6 lt’lik dizel motorun ilk kez kullanıldığı Avensis’te etkileyici ve güçlü bir duruş sergileyen yeni ön ve arka tasarım; zarif çizgilere sahip, konforlu ve tamamen yenilenen iç mekan ilk bakışta dikkat çekiyor. Yeni Avensis Toyota Avrupa bünyesinde Proje Direktörü olarak görev yapan Türk mühendis Ahmet Karaman’ın başkanlığındaki 70 kişilik bir tasarım ekibi tarafından baştan sona yenilendi. Kalite kavramına yeni bir bakış getiren Avensis, geliştirilen güvenlik özellikleri ile artık çok daha güvenli ve konforlu sürüş keyfini her versiyon ve donanım seviyesinde sunuyor. Üretime başlandığı 1997’den bu yana 1 milyon 711 bin 800 adedi aşan satış rakamına ulaşan Avensis’in yeni nesli İngiltere’de üretiliyor. Yeni Avensis, Sedan ve Station wagon (Avensis Touring Sports) gövde tipleriyle satışa sunuluyor.

Proje Direktoru Ahmet Karaman.
Yeni Avensis’te Türk İmzası
Merkezi Belçika’da bulunan Toyota Avrupa’da 10 yıldan bu yana Proje Direktörü olarak çalışan Ahmet Karaman, Yeni Avensis’in D segmentindeki tüm beklentileri karşılayacak bir otomobil olduğunu belirtiyor. Karaman, Yeni Avensis’te bakılarak ve dokunularak hissedilebilen “algılanan kaliteyi” en üst seviyede sunduklarını da kaydederek “Avensis, lider ve Toyota bayrağını taşıyan bir otomobil. Bir çok yeni teknolojinin standart olarak yer aldığı Yeni Avensis, premium segmentteki otomobillerde algılanan kaliteyi şimdi en üst seviyede sunuyor. Bunu kullandığımız malzemenin kalitesi, uyumu gibi tüm detaylara azami düzeyde dikkat ederek gerçekleştirdik. Yeni Avensis ile çok başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.

Yeni Avensis’in Sedan ve Touring Sports versiyonları ‘Enerjik ve Zarif’ tasarım anlayışının buluştuğu bir görünüme sahip oldu. Kendine özgü çizgileriyle şimdi çok daha dinamik bir yapıya kavuşan Yeni Avensis’te, zarafet ve prestij ilk bakışta hissediliyor. Gövde uzunluğu tampon tasarımındaki değişikliklerden ötürü 40 mm artan sedan versiyonda 4750 mm’ye, station wagonda da 4820 mm’ye ulaşan Avensis, agresif yeni ön tasarım ile Toyota’nın Keen Look-Keskin Bakış ve Under Priority – Öncelikli tasarım anlayışının ikinci jenerasyonunu sergiliyor. 17 inçlik alüminyum alaşımlı jantlara sahip otomobilin arka tasarımı Avensis’in yeniden yaratıldığının bir kanıtı. Sedan gövde formunda bagaj hacmi 509 m3 olurken, Touring Sports’da da 543 m3’ten başlayarak 1609 m3’e kadar ulaşabiliyor.

Toyota Avensis www.e-motoring.com
Kabinde zarif hatların ardında konfor ve kalite hemen fark ediliyor. Kullanılan plastik materyallerin kalitesi artırılırken Terracotta ve açık gri iç döşeme renkleri, yenilenen tasarımıyla orta versiyonda Alcantara ve deri, üst versiyonda ise vücudu daha iyi saran tam deri döşemeli koltuklar ile bir üst seviyeye çıkan kabin içi sessizlik seviyesi, konforlu sürüşler sunuyor. Yaygın olarak kullanıldığı üzere 4.2 inç’lik renkli TFT ekran ile 8 inç’lik renkli multimedya dokunmatik ekrana sahip otomobilde radyo, CD/MP3 çalar, Bluetooth telefon bağlantısı, telefondan müzik dinleme araç bilgisi, USB girişi ile iPod ve uyumlu mobil cihazlar için bağlantı ve şarj imkanı, entegre geri görüş kamerası özelliklerini içeriyor. Aslında bunların hiçbiri yenilik değil ama Toyota, yaptığı güncelleme ile Avrupalı rakiplerini yakalamış oldu. Yeni geliştirilen Toyota Touch 2 with Go multimedya sisteminde Türkçe dahil olmak üzere dil seçeneği 20’ye ulaşıyor.

Toyota Avensis www.e-motoring.com
Toyota’nın Adapazarı tesislerinde ürettiği Verso’da da kullanılan BMW’den alınan 1.6 lt’lik dizel motor, Avensis’te de ilk kez yerini aldı. Altı ileri manuel şanzımana sahip 1.6 lt D-4D dizel motor, 2.0 lt’lik dizel motordan 20 kg daha hafif. Bu motor 4000 d/dak’da 112 HP ve 1750-2250 d/dak aralığında 270 Nm maksimum tork üretiyor. Bu dizel makine, fabrika verilerine göre 100 km’de 4.2 litre yakıt tüketiyor. Yeni Avensis’te, 1.6 lt D-4D’nin yanı sıra, ilk kez bir Toyota’da kullanılacak 143 HP’lik 2.0 lt D-4D güç ünitesi de dikkat çekiyor. Yeni Avensis’in motor gamında; bu iki dizel motorla birlikte 132 beygir güç üreten 1.6 lt, 147 beygir güç üreten 1.8 lt ve 152 beygir güç üreten 2.0 lt benzinli motor da yer alıyor. Yakıt tüketimi kapsamlı revizyonlarla yüzde 4 oranında düşürülen 1.8 ve 2.0 lt benzinli motorlar, otomatik Multidrive S şanzımanla birlikte sunulacak.

Toyota Avensis www.e-motoring.com
Yenilenen Avensis’te konfor ve kalitedeki artışın yanı sıra güvenlikle ilgili önemli gelişmeler var. Saatte 50 km üzerinde bir hızda acil fren durumunda uyarı veren Acil Fren Sinyali; Hız sınırlayıcı; Adaptif Ön Aydınlatma sistemi (AFS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Direksiyon kontrol kaybını tespit eden ve otomatik yönlendirme yaparak frenleme yapan VSC + ile Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC) Yeni Avensis’in güvenlik donanımları arasında bulunuyor. Sürücünün tepki vermediği tehlikeli durumlarda otomatik fren yaparak kaza yaşanmasını önleyen Çarpışma Önleme Sistemi ise Türkiye’de daha sonraki dönemde sunulacak.