Bibendum ile chat?

 Bibendum ile chat?

Michelin, global web sitesi www.michelin.com, yeni bir sohbet robotu özelliğini başlattı. Bu özellik, ziyaretçilerin istedikleri zaman ünlü Lastik Adam (Bibendum) ile sohbet etmelerine olanak tanıyor. VirtuOz tarafından yaratılmış olan bu akıllı animasyon karakteri, sitenin ana sayfasında görünmekte ve kullanıcılar ile Michelin markası arasında insanımsı bir arayüz sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, Bibendum kullanıcılarla etkileşim kuran dünyaca ünlü ilk marka ikonu kimliği taşıyor.

Michelin’in iki resmi dili olan hem İngilizce hem de Fransızca dillerinde sohbet eden ve her ay yaklaşık olarak 10 bin konuda sohbet edecek şekilde programlanmış olan bu akıllı sanal ajanı, gerek şirket gerekse Lastik Adam hakkındaki sorulara yanıt verirken, bir yandan da ziyaretçilerin sitede yollarını bulmalarına yardımcı olacak. 1898 yılından beri markanın ikonik maskotu olan Bibendum; şirket, şirketin tarihi ve işleri hakkında bilgi almak için de elçi görevi üstlenmiş durumda. Yapay zekâ benzeri teknolojiye dayanan sanal karakterin ardında yatan bu sistem, her yeni sohbetten bir şeyler ‘öğrendikçe’ kendini geliştirecek.

Michelin, dünyada bu teknolojiyi kullanan tek lastik üreticisi durumunda. Bu teknoloji, akıllı sanal asistanlar yaratma konusunda uzmanlaşmış bir Fransız-Amerikan firması olan VirtuOz ile bir video arayüz tasarım şirketi olan Cantoche işbirliğiyle geliştirilmiş. Michelin sohbet robotu, sağlanan bilginin miktarı, arayüzün kalitesi ve animasyonların olağanüstü çeşitliliği bakımından piyasa standartlarından çok daha üst düzeyde bir performans sunabiliyor.