Bize Magirus-Deutz Cup yakışırdı ama…

 Bize Magirus-Deutz Cup yakışırdı ama…

Evet beklenen oldu ve Formula 1 ile resmen vedalaştık. Formula 1’in (F1) patronu Bernie Ecclestone ile fiyatta anlaşamayarak takvim dışında kalmamız başka bir kapıyı açmış görünüyor! Nadide İstanbul Park pistimizin boş kalmaması için sürpriz bir atakla yeni ufuklara perde açıldı. İstanbul’un gelecek yılki takvimde Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen bir başka yarış olan Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası programına girmesine karar verildi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, salı günü FIA’nın Paris’teki toplantısına katılarak, burada kamyon yarışlarının gelecek yılki takvimi için görüşmeler yapacaklarını söyledi.

Yaklaşık 200 milyon dolara mal olan pistin popülerliğini kaybetmemesi için birçok aktivitenin burada yapılması için çalışmalara başladıklarını ifade eden Tahincioğlu, “İstanbul’da düzenlenen otomobil fuarının burada yapılması için bir hazırlık yaptık. Ancak hepsinden çok pistin adını duyurabileceği uluslararası yarışlara ihtiyacı var. Bu nedenle kamyon yarışlarını Türkiye’ye getirmek için salı günü FIA toplantısına gidip gelecek yıl için takvim alacağız” dedi.

Avrupa’da 8 ülkede yapılıyor
5 takımda 21 pilotun yarıştığı Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, İspanya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Belçika’da yapılıyor. Bu yıl Nisan ayında başlayan sezonda yarışan pilotlar Mercedes, MAN, Renault, Freightliner, Scania marka kamyonlarla şampiyonluk mücadelesi veriyorlar.
Bu kadar yüksek maliyetle alınması beklenen kamyon yarışlarının çok heyecanlı olduğu yıllardır bildiğimiz bir durum. Üstelik “kamyon egemen bir ülke” olduğumuz için halkımızın benimsemesi de Formula 1’e göre çok daha kolay olacaktır. Şüphemiz yok. Ama keşke elimizin altında onca Magirus minibüs varken onlar da bu fırsattan istifade ettirilse, caddelerde saçtıkları gazları için ekolojik bir çıkar yol sunulabilseydi… Girişimcilere duyurulur!..