Block, Solberg ve Villeneuve rallikros şampiyonası için geliyor

 Block, Solberg ve Villeneuve rallikros şampiyonası için geliyor

ralli
Dünyanın en heyecanlı motorsporları organizasyonlarından biri olan, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nın 11. ayağı, 11–12 Ekim 2014 tarihleri arasında Türkiye’de ilk defa Intercity İstanbul Park’ta takipçileri ile buluşacak. Şampiyona kapsamında yıldız pilotlar Ken Block, Petter Solberg ve Jacques Villeneuve, yarışseverlerin karşısına çıkacak.

FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, 1.9 saniyede 100 km’ye çıkabilen süper otomobiller ile yarışılan ve genellikle asfalt ve toprak olmak üzere karma yüzeylerden oluşan bir pist yarışı. Supercar ve RX Lites olmak üzere iki kategori içeren ve eleme usulü ile koşulan şampiyona 12 ayaktan oluşmakta. Portekiz’den start alan FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, İngiltere, Norveç, Finlandiya, İsveç, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya ve İtalya’dan sonra 11-12 Ekim tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek.

Ken Block
Motorsporlarının efsaneleri İstanbul’da
Indianapolis 500 yarışını ve Formula 1 dünya şampiyonasını kazanan tek aktif yarış pilotu olan efsane Jacques Villeneuve, sürüş tarzı ve eğlenceli stili yüzünden hayranları tarafından ‘Hollywood’ olarak isimlendirilen Dünya Ralli Şampiyonu Petter Solberg ve bugüne kadar hayata geçirdiği altı Gymkhana filmi ile motorsporları fenomeni olan Ken Block, 11-12 Ekim tarihleri arasında Intercity İstanbul Park’ta kozlarını paylaşacak.

FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nda tamamen Türk yapımı araçlardan oluşan RX Lites kategorisinde yarışan ilk ve tek Türk pilot Yiğit Timur ise ilk defa Türk seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Finlandiya’da ikinci olarak podyuma çıkan Yiğit Timur, RX Lites kategorisinde dünya üçüncüsü olarak Türkiye ayağına geliyor.

Intercity İstanbul Park/ Rallikross pisti
Faaliyetine başladığı tarihten günümüze kadar motorsporlarının en üst yarış serileri olan Formula 1 Dünya Şampiyonası, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası, LMES Dayanıklılık Yarışları, DTM Alman Binek Otomobil Şampiyonası, RWS Renault World Series, MotoGP, ETRC Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, Dünya Superbike Şampiyonası gibi birçok farklı yarış serisine ev sahipliği yapmış olan Intercity İstanbul Park’ta, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası için ana pistin start-finish düzlüğü, 12, 13 ve 14. virajları ve paddok alanının bir kısmını içeren özel bir pist inşa ediliyor.
Seyircilerin kesintisiz ve keyifle tüm parkuru izleyebilmeleri için özel olarak tasarlanan pistin %60’ı asfalt ve %40’ı toprak zeminden oluşmakta. 600 kamyon toprağın, 4 kat zemin halinde silindir ile sıkıştırılarak yapılan pistin uzunluğu 1.4 km, genişliği ise 10 metre. Buna ek olarak pist üzerinde Rallycross parkurlarının vazgeçilmezi olan zıplama rampalarından da iki tane bulunmakta.