BMW 116d

 BMW 116d

Sınıfının tek arkadan itişli otomobili, 3 silindirli dizel motoruyla kullanım zevki ve yakıt ekonomisinde dorukları vaat ediyor.
BMW 116d
BMW’nin küçük çocuğu 1 Serisi’ni makyaj sonrası ilk olarak dizel motorlu versiyonla tanıyoruz. Alman üretici kullanıcılarını alt segmentlerde de kalitesiyle buluşturmaya devam ediyor. Yenilenmiş görünümü kadar BMW alışkanlıkları içinde yer almayan farklı bir mühendislik de yine ilk kez 1 Serisi’nde karşımıza çıkıyor: üç silindirli dizel.
Otomobile yapılan makyaj dış görünüm ve makine dairesiyle sınırlı. Burun yapısında 1 Serisi’nin far, ızgara ve ızgara tasarımı yenilenerek ağabeylerine uyarlanırken öndeki aracın aynasında gördüğünde güçlü görüntüsüyle tedirginlik yaratması arzulanmış. LED gündüz farları ve ızgara güçlü ve daha prestijli görünüm getirmiş. Arkadaysa yenilenen tampondan daha önemlisi aydınlatma grubu. Bagaj kapağına taşan stoplar kolay bir yol olsa da burada da daha güçlü bir görüntü hakim.

reklam

BMW 116d
Kabinde donanıma bağlı yenilikler dışında değişiklik olmadığından en çok ilgilendiğimiz kısma geçip kaputu açalım. BMW’nin 3 silindirli motoru, MINI versiyonlarında kullanılan hayli sessiz bir makine. BMW geleneklerine uygun olarak hayli keyifli devirlenen motor, “kadife” hızlanmalar için yeterli. Üç silindirin 1750-2250 d/d arasında sürekli ürettiği 270 Nm’lik maksimum tork, güçlü ivmelenmeler sağlıyor. Performans genel olarak artık 120i olarak anılan 116i’nin hiç de gerisinde değil. Gerçi 0-100 km/s hızlanması 10.4 saniye ama motor o kadar diri ki, asla yavaş hissettirmiyor. Tabii daha iyi performans arzulayıp ekonomik de olsun diyerek dizel motor seçen çıkmaz diye düşünüyoruz.

BMW 116d
Sürüş karakterine göre esnek sürüşlere uyum gösteren 8 ileri vitesli otomatik şanzıman, motorun çok düşük yakıt tüketiminde başrolü oynuyor. 0.29 cD’lik çok başarılı rüzgar direnç katsayısı da akıcılıkta önemli figürlerden. Özellikle Eco Pro kullanım modu seçildiğinde makul trafik koşullarında 3.5-4.0 litre aralığında sürüşler gerçekleştirmek mümkün. Bunda otomobilin Start/Stop sistemi, frenajda açığa çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren Efficient Dynamics’in de payı büyük. Uzun yol tüketimi, hayal ötesi değerlerde…

BMW 116d BMW 116d
1395 kg’lık otomobilin sürüş dinamikleri tam gurmelere layık. Sınıfında tek arkadan itişli otomobil olan 116d, tokluğu, keskin direksiyon tepkileri, güven veren tutunma karakteriyle rakipsiz. Sürüş zevkiyse tartışılmaz. Islak yüzeylerde önemi daha da artan DTC, sürüş güvenliğinin garantörlerinden.
Kabindeki kalite tipik BMW seviyesinde, ucuza kaçıldığını düşündürten hiçbir şey yok. Aydınlatma tonundan uyarı seslerine kadar tümünde kalite hissediliyor. Kokpitin tasarımı yıllanmış olsa da eski hissettirmiyor, ergonomi ise çok çok iyi, keşkesi yok. Ama bir Golf kadar geniş olmadığı ortada. Özellikle ortadan geçen şaft tüneli, otomobili kesin olarak dört kişilik yapıyor. Bagaj kapasitesi de rakip sayılabilecek otomobillere göre küçük. Tüm bu olumlu ve olumsuz sayılabilecek özelliklerin yanında 116d’nin fiyatı 36 bin Euro. Belli bir kesimin karşındaki duvar da işte bu etiket. Pahalı ekenomi!

+ Diri ve sürükleyici performans
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
– Yüksek fiyat
– Rakiplere göre dar kabin
– Arka koltuklar iki kişilik
– Küçük bagaj

BMW 116d
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1496
Motor gücü (HP): 116@4000
Maksimum tork (Nm): 270@1750-2250 d/d
Vites kutusu: 8-ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 195
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.4
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 3.9/3.1/3.4
Ağırlık (kg): 1395
U/G/Y (mm): 4329/1765/1413
Aks mesafesi (mm): 2690
Bagaj hacmi (lt): 360/1200