BMW 218i Active Tourer

 BMW 218i Active Tourer

BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com
BMW tarihinin ilk önden çekişli modeli 2 Serisi Active Tourer, MINI Cooper Countryman ile aynı platformda geliştirilmiş bir kompakt van. Hayli geç girdiği segmentte eksikleri olsa da butik ama önemli bir oyuncu olması muhtemel. Yüksek sürüş performansı, kalite, prestij ve sportif imajıyla benimsenmiş BMW markasının farklı denizlere açılma arzusu uzun zamandır bilinen bir proje. Birçok mass üretici marka, premium sınıfa yönelik modeller üreterek güçlü Almanlara karşı gerilla savaşı verirken onlar da alt sınıflardan müşteri çekmek istiyorlar. Bu planın en önemli modellerinden biri 218i Active Tourer. Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 7 kişilik uzun versiyonu 2 Serisi Gran Tourer ile projenin genişleyeceği de gösterildi. BMW’nin ilk önden çekişli bu modeli, aynı zamanda ilk vanı unvanını da taşıyor.

reklam
Tucson reklamı

BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com
2 Serisi Ailesi’nin en yeni üyesi 2 Serisi Active Tourer, geliştirildiği 1 Serisi’nden 20 mm uzun. MINI Countryman gövdesini de taşıyan UKL platform üzerinde yükselen 2 Serisi’nde vana kazandırılan dinamizm fark ediliyor. Diğer markaların vanlarından çok daha dinami göründüğü ortada, o da BMW’nin farkı.

reklam
Lassa reklamı

BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com
İç mekanda alışılagelmiş BMW kalitesi tereddüt yaratmıyor. Deri döşeme ve sunroof opsiyonlu test otomobilimiz, sınıfından zengin gösteriyordu. Kabin içi değişkenlikler, BMW markası için birer ilk; bağımsız olarak ileri geri kaydırılabilen arka koltuklar, sırtlığı öne katlanarak sehpa görevi görebilen ön koltuk, kademeli bagaj zemini, kabin iç gözler… Bunlar segmentin olmazsa olmazları. Ama 1999’da üretilen ilk nesil Opel Zafira’nın eşsiz değişkenlik kabiliyetlerini göremediğimi belirtmeliyim. 218i’de arka koltuklarla bagajın arasını plastik paneller stabil değil, sırtlıklar yatırıldığında sorun olabiliyor. Ön koltukların sırtlık ayarları ise son yıllarda gördüğüm en kullanışsız kollarla yapılmak zorunda!

BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com
Bu segmentte BMW’nin olmadığı yıllarda Renault ve Opel hayli önemli gelişmelere imza atmıştı. Opel Zafira gibi Renaut’nun da Scenic ile köşebaşını tuttuğu tartışılmaz bir gerçek. Keza Citroen Picasso, Peugeot 5008 ve Toyota Verso’nun modülerlik adımları nı yakalamak zor. Bu modeller, uzun yıllardır kompakt van üreten markalardan örnek alınması gereken birçok özelliğe sahip. Aile tipi BMW’nin (!) 468 litrelik bagaj hacmi, Mercedes-Benz B Serisi’nden biraz küçük ama koltuklar katlanarak bu hacim 1510 litreye genişletilebiliyor.

BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com
Active Tourer’da kullanımda esneklik sağlayan Dinamik Amortisör Kontrolü sayesinde Servotronic, Değişken Spor Direksiyon, M Sport süspansiyon veya süspansiyon ayarlı M Sport paketi gibi sportif sürüşe yönelik çeşitli seçenekler mevcut. Kullanıcılar sürüş dinamiklerini Sport, Comfort ve ECO PRO modları arasından seçebiliyor. BMW ConnectedDrive ile akıllı acil durum çağrısı da standart donanımlar arasında. Bu sınıfta sadece BMW’nin sunduğu sabit SIM kart, Danışmanlık Hizmetleri veya RTTI (Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi), Navigation System Plus (opsiyonel) rota kılavuzluğu gibi diğer yararlı hizmetlere erişim sağlıyor. Sınıfında yine bir ilk olan tam renkli BMW Head-Up Display ekran, Sürüş Asistanı Plus konfor ve güvenlik paketinde yer alan Aktif Cruise Control, Elektromekanik direksiyon, Dinamik Denge Kontrolü (DSC) ve Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) ve Performans Kontrolü gibi aktif, pasif güvenlik ve konfor teknolojileri standart veya opsiyonel olarak bulunuyor. Üç boyutlu tasarlanmış LED farlar, elektrikli uzaktan sırtlık ayarı, otomatik bagaj kapağı kumandası (opsiyonel), otomatik Start-Stop işlevi, fren enerjisi geri kazanımı, elektrikli direksiyon gibi elektrikli yardımcı sistemleri de listeye ekleyebiliriz.

Önden çekişli ilk BMW kimliğini taşıyan otomobil, MINI Cooper Countryman ile şasisi dışında da ortak yürüyen aksama sahip. 218i Active Tourer’da yeni MINI modellerinde de kullanılan, 3 silindirli 1.5 litre hacimli, ikiz turbolu benzinli motor yer alıyor. 6 ileri vitesli Steptronic otomatik vites de uzun yıllardır hem BMW hem MINI modellerinde kullanılageldi. Önde enlemesine konumlandırılan üç silindirli yeni TwinPower Turbo teknolojili benzinli motor, hızlı gaz tepkileri, sportif sesiyle dikkat çekiyor. İkiz turbo da denilen TwinScroll turboşarj, direkt benzin enjeksiyonu, Çift VANOS ve düşük sürtünme oranına sahip Valvetronic supap kontrol sistemi, performansla beraber yakıt verimliliği de sağlıyor.

BMW 218i Active Tourer www.e-motoring.com
Birçok BMW motorundan tanıdığımız bu özel teknolojiler, 1.5 litrelik motora da uyarlanmış. Hitap edeceği kitle ve bir vandan beklenen sürüş dinamikleri, çekiş akslarının önde ya da arkada olmasını çok fark ettirmiyor gibi görünse de tipik BMW sürüş karakterini yansıtmaktan geri durmamış; virajlarda gaz emri kesildiğinde otomobil arkasını bırakabiliyor! Bu tepkiye alışana kadar riskli kullanmamak gerek. Ama güvenliği riske eden bir durum var mı? Hayır. Çünkü DSC böyle bir durum olduğunda otomobili topluyor. Yüksek yapısına rağmen 218i Active Tourer yeterince stabil. Kabinin gürültü başarılı yalıtımı dikkat çekici. Ama kalın A sütunlarının ve kelebek camlarınnın perdelemesi daha dikkat çekici! BMW’nin sert süspansiyon karakterine alışkın olanlar, bu aile tipi vanın yaylandırma konforuna biraz şaşıracak.
Motordan duyulan 3 silindir sesi, makine çok güçlü olmasa da tipik BMW hırıltıları taşıyor. Çekiş keyifli ama fabrika verileriyle örtüşemeyen tüketim biraz yüksek; 10 litrenin altına inmek için tenha yollarda sabit hızlı sakin yolculuklar gerekiyor.

+ Akıcı performans
+ Konfor
+ Yüksek oturma pozisyonu
+ Malzeme kalitesi ve zengin donanım
+ Ses yalıtımı
– Ön çapraz görüş
– Yetersiz modülerlik
– Yakıt tüketimi
– Stabilite
– Koltuk ayarları

BMW 218i Active Tourer
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1499
Motor gücü (HP): 136@4400
Maksimum tork (Nm): 220 @1250 d/d
Vites kutusu: 6-ileri Steptronic
Maksimum hız (km/s): 205
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.2
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.5/4.5/5.1
Ağırlık (kg): 1395
U/G/Y (mm): 4342/1800/1586
Aks mesafesi (mm): 2670
Bagaj hacmi (lt): 468/1510