BMW ile gelecek yüzyıllara

 BMW ile gelecek yüzyıllara

THE NEXT 100 YEARS
BMW, kuruluşunun 100. yılını The Next 100 Years mottosuyla kutluyor. Yıl boyunca yapılacak etkinliklerle Alman üretici 100. yılını bir festival halinde kutlayacak. Münih’te düzenlenen etkinlikte konuşan BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger, “BMW Group olarak en iyi çözüm için bir arayış her zaman vardır. Bu bizim DNA’mızın bir parçası” dedi. BMW’nin kuruluşunda üç ana ilkenin, öğrenmek ve uyum kapasitesi, teknolojik yenilik ve topluma karşı sorumluluk duygusunun geçmişten bugüne hep olduğunu söyleyen Krüger, bunu tarihlerinde defalarca gösterdiğini belirtti. Premium düzeyde hareketlilik için vizyonlarının devrede olduğu söyleyen Krüger, “Dünya şu an için otonom sürüşe hazırlanıyor. Çok da uzakta olmayan bir gelecekte, bugün-den daha kalabalıklaş şehirlerde sürücüsüz araçlar dolaşıyor olacak. The Next 100 Years mottosu dahilinde geliştirilen konsept BMW VISION NEXT 100’ü coupe tipi sportiflik ve zarafet yüklü dinamizmi kombine etiiğini vurguladı. Geleneksel bir taşıma aracından çok sürücünün değişen beklentilerine göre geliştirilmiş bir otomobil olarak tanımladı.


BMW Group’un yıl içinde tanıtacağı dört konseptin ilki olan VISION NEXT, güncel 5 Serisi’nden biraz kısa, 4900 m uzunluğunda ve 100 mm daha alçak, 1370 mm yüksekliğinde. Karbon fiber ve plastikten oluşam kompozit gövdeye sahip aracın i8 modelinden yoğun esintiler taşıtan gövde tasarımında B sütunu yer almıyor. Gövdenin en önemli zelliklerinden biri 2008’de tanıtılan kumaş kaportalı Gina Concept’in uygulamaya geçmiş hali; Gina’daki gibi esnek kumaş kökenli malzemeden yapılmış çamurlukların lastikler sağa sola dönerken esnemesi. Bu durum, gövdenin aerodinamizminin dönüşlerde de korumansı anlamına geliyor. VISION NEXT’in kabininde dönüşümlü ya da yenilenebilir plastik malzemeler kullanılmış. Aracın hareketlenme özelliklerine gelince; Otonom sürüşte araçta iki farklı mod var; Boost ve Ease. Bunlardan Boost, sürücünün kontrolü elinde tuttuğu ve aracın sürüş destek sistemleriyle sürücünün hatalarını giderdiği ve dikkatini yükselttiği bir mod. Günümüzdeki elektronik desteklerin ileri hali. Ease ise, konseptteki direksiyonun fiziksel olarak ortadan kalktığı, orta konsolun geriye gittiği, koltukların ve kapı panellerinin kabin içini bir lounge’a çevirdiği mod… Ease modunda bütün kumandayı araç alıyor.

THE NEXT 100 YEARS
Etkinlikle bir BMW Vision Vehicle sembolik bir dünya turu Iconic Impulses’a başlıyor. Amerika, Çin ve İngiltere’de sergilenecek konsept otomobil, MINI’den Rolls Royce’a BMW Group markalarının Vision Vehicle modellerinin tanıtımlarında da eşlik edecek. Münih’teki BMW Welt’te de sürekli bir sergi olacak. 10 Mart itibariyle açılacak The Future Exhibition’da (Gelecek Sergisi) BMW Müzesi’ne ek olarak ayrılmış bölümde 100 Masterpiece (başyapıt) sergilenecek. 9-11 Eylül arasında ise Münih Olimpiyat Parkı’nda dünyanın her yerinden gelecek marka tutkunları BMW Festivali’nde yerlerini alacak.