BMW’nin elektrik açılımı 2013’te

 BMW’nin elektrik açılımı 2013’te

Yeni BMW alt markasının ön tanıtım faaliyetleri Cumartesi akşamı basladı. Işık enstalasyonları ve video projeksiyonları Münih’in kuzeyinde Petuelring yolunun çevresindeki BMW Group binalarını aydınlattı. Dört silindir bloktan oluşan bina, BMW Welt ve BMW Müzesi; BMW i renkleriyle aydınlatıldı. BMW’nin bu yeni alt markası, BMW Welt’de bugün düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı. BMW i basın kampanyası, baslangıçta iki tema üzerinde duruyor.
Salı gününden itibaren, Münih Opera binasında ve Münih çevresindeki diğer meydanlarda dalgalanacak dev bir poster BMW i dünyasını tanıtacak. BMW Kurumsal Kimliği’nin tasarım izlerini tasıyan yeni markanın BMW ana markasıyla olan bağı açık bir şekilde görülebiliyor. Bununla birlikte, tema ve renkler açısından BMW i yepyeni bir alana giriş yapıyor. Doğal bir canlılığa sahip, son derece estetik görseller ve fütürist bir atmosfer, kampanyanın ayırt edici özellikleri olacak. 3lk olarak yaşam tarzına dair görseller ön plana çıkacak. Tanıtım daha sonra aşamalı bir şekilde, ürünlere ilişkin daha fazla içerikle tamamlanacak. Yeni web sitesi www.BMW-i.com, yeni markanın vizyon sahibi ve sürdürülebilir yaklaşımını ortaya koyuyor. BMW i dünyası hakkında filmler, BMW i3 ve BMW i8’in arkasında yatan tasarım taslakları ve devrim yaratan mühendislik ilkelerine ilişkin bilgilerle; site, geleceğin mobilitesi hakkında net bir fikir veriyor.
MW i’nin bir diger parçası da mobilite hizmetleri ile sunuluyor. BMW Group kendi hizmet aralığına ek olarak, kurumsal ortaklıklar ve stratejik yatırımlar aracılığıyla daha da fazla hizmet sunabilmek için çalısıyor. BMW Group, bu alandaki çalısmalarını desteklemek için BMW i Ventures adı altında bir girisim sermayesi şirketi kurdu. Bu firma, son derece yenilikçi hizmet sağlayıcılar üzerine yatırımlar yaparak yeni alt markanın ürün portföyünü uzun vadede geliştirmesine yardımcı olacak. BMW i Ventures’in pay sahibi olduğu ilk firma, mobil bilgilendirme portalını bir smartphone uygulaması olarak sunan My City Way oldu.
BMW i web sitesi ayrıca kentlesme, sürdürülebilirlik ve mobilite alanlarında en son gelişmeler hakkında toplumsal bir tartışma ortamı sunuyor. Konu ile ilgili faaliyetler Facebook fan sayfası ( www.facebook.com/bmw.i), Twitter kanalı (www.twitter.com/BMWi ) ve YouTube (www.youtube.com/bmwi) gibi sosyal medya sitelerinde yer alacak.

BMW i3, i8
Sürdürülebilir mobilite çözümlerinin geliştirilmesine yönelik yeni BMW alt markasının tanıtımı gerçekleştirildi. BMW AG’nin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ian Robertson, Pazartesi günü Münih’te: “BMW i, premium mobilitesinde yeni bir hareketi temsil ediyor. Bu yeni alt markanın tanıtılmasıyla birlikte, BMW Group en yenilikçi ve sürdürülebilir premium otomobil firması olarak lider konumunu güçlendiriyor. Ürünler ve hizmetler devrim yaratan bir yaklaşım çerçevesinde şekillendirildi; yani sürdürülebilir premium mobilitesi için amaca dönük tasarım ve amaca yönelik üretim. Bu sektörümüzde yeni bir gün; bireysel mobilite için yeni bir çağ. Bunun adı BMW i – Born Electric.” açıklamasını yaptı. İlk etapta, 2013 yılı itibarı ile yeni alt marka altında BMW i3 ve BMW i8 olmak üzere iki model pazara sunulacak. BMW Group ayrıca, önümüzdeki yıllarda mobilite hizmetlerinin çeşitliliğini belirgin bir şekilde artıracak. Bunu başarmak için New York’ta BMW i Ventures adı altında 100 milyon dolarlık yatırımla bir Girisim Sermayesi şirketi kuruldu. Robertson, konuşmasına “BMW i; sürdürülebilirlik odaklı vizyon sahibi otomobiller ve hizmetler, ilham verici bir tasarım ve tamamen yeni bir premium mobilite konsepti sunuyor” seklinde açıklama yaptı. BMW i markası, 2007’den bu yana sürdürülebilir mobilite çözümlerini araştıran bir BMW Group beyin takımı çalışması olan i projesi dahilinde geliştirilen otomobilleri ve hizmetleri bünyesinde barındırıyor. Bu, BMW Group’un, değişen müşteri ihtiyaçlarıyla birlikte elektrikli sürüş sistemleri ve hibrid otomobiller gibi alternatif aktarma sistemlerine yönelik artan talebe verdiği yanıttır. Büyük şehirlerde, çeşitli mobilite konseptlerininin avantajlarını tek bir pakette akıllı bir şekilde birleştiren çözümler için yaygın bir talep bulunuyor.

Devrim yaratan otomobil konseptleri
Robertson ayrıca “BMW i ile, ana markamızın başarısını ve gücünü artırıyoruz” şeklinde vurguladı. Eski adı Megacity Otomobili olan BMW i3, BMW Group’un şehir için üretilmiş, tamamen elektrikli ilk seri üretim otomobili olacak. Bununla birlikte BMW i8 ise, 2009 Frankfurt Otomobil Furı’nda tanıtılan BMW Vision EfficientDynamics konsept çalısmasını baz alıyor. Fişe takılabilir hibrid kullanım sistemi, yüksek performanslı bir otomobilin sportif çevikliğini küçük bir otomobilin yakıt tüketimi ve emisyon degerleriyle bir arada sunuyor. Her iki model de, LifeDrive mimarisi olarak bilinen devrim niteliğindeki bir yapı konseptine dayanıyor. Aktarma organları alüminyum bir yürüyen aksam içerisine yerleştirilmis ve yolcu hücresi güçlü ama olağanüstü hafif karbon fiberle güçlendirilmis plastikten (CFRP-Carbon Fibre-Reinforced Plastic) oluşuyor. BMW’nin gelistirmeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Draeger “Her iki otomobil de kendi alternatif sürüş sistemleri için özel olarak tasarlandı. Akülerin getirdigi ekstra ağırlığın etkisini yok etmek için yenilikçi bir mimari ve CFRP kullandık. Bu, müşterilerimiz için, önemli ölçüde artırılmış elektrik kullanımıyla donatılmış üstün sürüş dinamikleri anlamına gelmektedir.” açıklamasında bulundu.

BMW i8 Leipzig’de üretilecek
BMW i3 gibi, BMW i8 de BMW Leipzig fabrikasında üretilecek. 2013 yılına kadar yeni fabrika tesislerine 400 milyon Euro civarında yatırım yapılacak ve 800 kisi için yeni iş fırsatı oluşturulacak. Her iki modelin de elektrik motorları, güç elektroniği ve yüksek voltajlı lityum-iyon akülerde aynı bilesen grubunu kullanması ile geliştirme ve üretim sinerjisi sağlanacak.