BP, 111 senedir varolduğu Türkiye’den çekiliyor

 BP, 111 senedir varolduğu Türkiye’den çekiliyor
Reklam

Petrol Ofisi Grubu’ndan yapılan açıklamada BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyuruldu. Yapılan anlaşmanın onaylanmasının ardından 111 yıllık devir kapanacak. Ülkemizde 1912 yılından bu yana faaliyet gösteren İngiltere merkezli BP’nin ülkemizde 770 adet akaryakıt istasyonu bulunuyor.

British Petroleum’un (BP) Türkiye pazarındaki BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın 2024’te tamamlanması bekleniyor. Halen bayi sayısı 1935 adet olan Petrol Ofisi’nin BP istasyonlarını satın almayla birlikte Türkiye genelinde akaryakıt istasyonu sayısı 2 bin 705 adet olacak.

Petrol Ofisi Grubu’nun ana hissedarı Vitol’ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake konuyla ilgili, “Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu’nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin geleceğine olan güvenimiz tam” ifadelerini kullandı.

Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu da; “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

1912’den beri Türkiye’de hizmet veren İngiliz yakıt devi BP (British Petroleum), Türkiye’den çekiliyor. Petrol Ofisi Grubu, BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyurdu. BP’nin Türkiye’deki 770 akaryakıt istasyonunu satın alan Petrol Ofisi böylece ülke genelindeki istasyon sayısını 2 bin 705’e çıkartmış olacak. Petrol Ofisi Grubu, BP’nin Türkiye’deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyurdu.