Bugatti Chiron: En en en!

 Bugatti Chiron: En en en!

BUGATTI CHIRON
Lüks Fransız markası, dünyanın süper spor otomobilleri arasındaki en güçlü, en hızlı, en lüks ve en ayrıcalıklı ürününü gün yüzüne çıkardı. Chiron, üstün spor otomobillerin en son nesli ve tamamen yeni bir gelişme.

Bugatti yine olağanüstü bir otomobiller geldi. Veyron’u bile gölgede bırakacak olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Chiron’un tasarımı, son derece üst düzeyde bir “güzellikle” önemli ölçüde “gücü” bir araya getiriyor. Bugatti’nin Chiron ile sunduğu tasarım dili, kayda değer ölçüde daha agresif bir ton taşıyor ve yeni süper spor otomobilin karakterini anlatıyor. Tasarımcılar, Bugatti’nin DNA’sındaki ayırt edici özellikleri, modern bir tarzda yeniden yorumlarken, daha yüksek bir performans talebinden gelen teknik özellikleri de eklemeyi başardılar. Chiron, şüphe götürmez bir şekilde, hâlâ bir Bugatti. Chiron’un monokok yapısı tamamen karbon elyafından imal edildi ve çarpışmalara karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlandı. Bu yeni geliştirilen ünite, sınıfının teknik açıdan en gelişmiş monokok yapısını temsil ediyor. İlk kez otomobilin arka tarafında karbon elyafı malzeme kullanıldı. Bu monokok yapıda kullanılan elyafların tamamı uç uca eklendiğinde dünya ile ay arasındaki mesafenin dokuz katına denk bir uzunluğa ulaşılıyor. Bir monokok yapının üretimi dört hafta sürüyor. Chiron, derece başına 50.000 Nm burulma direncine, ton başına 0,25 mm bükülme esnemezliği düzeyine ulaşıyor. Tüm bunlar, LMP1 yarış otomobillerinde yer alan özelliklere kıyasla olağanüstü derecede yüksek bir değer sunuyor.

Dünyanın en akıllı seri üretim süper spor otomobili olan Chiron, sürücünün tamamen konsantre bir şekilde bu yüksek performanslı otomobili kontrol etmesi ve hislerini tam olarak yaşayabilmesi için gerekli ideal koşulları ortaya koyuyor. En az 50 adet kontrol mekanizması, motor ve şanzımanı, şasi bileşenlerini, iklimlendirme sistemini ve konfor özelliklerini idare ediyor. Ve elbette ki tüm bu sistemler, 400 km/s’in üzerindeki hız düzeylerinde bile güvenli bir şekilde çalışmayı sürdürüyor.

Bugatti, Chiron için adaptif şasi geliştirildi. Bu da, olağanüstü dinamik sürüş deneyimi, çok direkt tepki, önemli ölçüde daha yüksek çeviklik, hassas direksiyon tepkisi, hızlı dönüşler ve yüksek dönüş hızlarında bile olağanüstü yol tutuş, yani bir başka deyişle, sürücüye konforu artırılmış bir donanım paketi içinde maksimum sürüş keyfi sunuyor. Bugatti Chiron’da yer alan adaptif şaside beş farklı sürüş programı yer alıyor: Lift, EB “Auto”,
Autobahn, Handling ve Top Speed. Chiron’un şasi tasarımı ve güç çıkışları, en üst hız sınırında bile sürerken olağanüstü kontrol kabiliyeti sağlıyor. Direksiyon, fren ve gaz pedalının tepkileri doğrudan geliyor ve olağanüstü bir yol stabilitesine ulaşıyor.

Chiron, Bugatti’nin stratejik lastik ortağı Michelin ile bir kez daha birlikte geliştirdiği tamamen yeni yüksek performansa sahip lastiklerle birlikte geliyor. Chiron’un bütününde olduğu gibi lastiklerde de herhangi bir taviz verilmedi. Bu lastiklerin, devir başına 5.000 Nm’ye kadar çıkan maksimum gücü güvenli bir şekilde yola aktarması ve yüksek performanslı üstü açık bir otomobil için daha önce görülmemiş düzeyde yüksek yanal yönlendirme ortaya çıkarması gerekiyordu.

BUGATTI CHIRON
Toplam altı hava yastığına sahip olan Chiron, mevcut olan en gelişmiş hava yastığı teknolojisini daha da ileriye taşıyor. Bugatti’nin hava yastığı tasarımındaki olağanüstü deneyimi sayesinde karbon fiber yuvadan çıkan bir hava yastığı geliştirmek de mümkün oldu. Yolcu tarafında yer alan torpido gözünde ve koltuk yuvalarında bu yapı kullanıldı.
Önde 285 / 30 R20, arkada da 355 / 25 R21 boyutundaki lastikler, daha geniş yer temas yüzeyine sahip (önde +%14, arkada +%12) olması nedeniyle fren davranışında, hızlanma, ıslak ve kuru koşullar altında yol tutuşta, gürültü düzeyinde, mekanik konforunda ve sınırlar zorlandığında kontrolünde daha da önemli iyileşmeler sağlayan kararlı sürüş koşulları için daha yüksek bir potansiyel sunuyor.

Bugatti Chiron, muhteşem bir verimlilikte, 2.000’den 6.000 d/d’ye kadar 1.600 Nm’lik bir torkla, 1.500 HP gücünü yola çıkaran, inanılmaz yüksek güvenlik düzeylerine ve eşi benzeri görülmemiş bir konfora sahip, dünyanın ilk süper spor otomobili.

Güç aktarım sisteminde, entegre aks arası kilide sahip ön aks diferansiyeli ile entegre tekerlekler arası kilide sahip arka aks diferansiyeli ve 1.600 d/d tork için tasarlanan yedi vitesli sahip, çift kavramalı vites kutusu yer alıyor. Bugatti tarafından özel olarak geliştirilen bu vites kutusu, bir binek otomobilde yer alan en büyük ve en yüksek performanslı kavramaya sahip. Elbette Chiron’da sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi de yer alıyor.

Chiron’un Avrupa’da başlangıç fiyatı net 2,4 milyon Euro. Şu anda, toplam üretimin üçte birini oluşturan ön siparişler alınmış durumda. İlk araç, önümüzdeki sonbaharda müşteriye teslim edilecek.
BUGATTI CHIRON