Carlos Ghosn’a Lübnan’dan çıkış yasağı

 Carlos Ghosn’a Lübnan’dan çıkış yasağı

Japonya’dan firar edip, İstanbul üzerinden Beyrut’a kaçan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’a Lübnan’dan çıkış yasağı getirildi. Açıklamayı Lübnanlı bir adliye kaynağı yaptı. Ghosn’un Japonya’da işlediği suçlardan dolayı tutuklanmasını isteyen Interpol kırmızı bülteninin ardından bugün ifadesi alındı. Brezilya doğumlu Fransız asıllı Ghosn, Japonya’da gelirini eksik beyan etme, emniyeti suistimal etme ve şirket fonlarının kötüye kullanılması gibi suçlamalar hakkında yargılanmayı beklerken, Japon adalet sisteminin “esiri” olmayacağını söyleyerek Lübnan’a kaçmıştı. Bilindiği üzere Ghosn bu suçlamaları reddediyor.

Ghosn’un açıklamasına Japonya’dan tepki

reklam

Bu arada Japonya Adalet Bakanı Mori Masako, Japonya’dan Lübnan’a kaçan eski Renault CEO’su Carlos Ghosn’un basın açıklamasına tepki göstererek, ülkesinin yargı sistemini savundu. Mori, yaptığı yazılı açıklamada, Japonya’daki adalet sistemine yönelik ithamlarda bulunan eski Ghosn’un açıklamalarına yanıt verdi. Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol’ün, Ghosn’un hakkında kırmızı bülten yayımladığına işaret edilen açıklamada, Ghosn’un yasa dışı şekilde ülkeden ayrılmasının suç teşkil ettiği belirtildi. Mahkemenin, Ghosn’u, kefalet koşullarına uymaya, kaçmamaya veya yurt dışına seyahat etmemeye söz verdiği için kefaletle serbest bıraktığına vurgu yapılan açıklamada, “Ancak Ghosn, Japonya’dan ve yargılanmaktan kaçtı. Bu tür eylemlere, hiçbir ülkenin sisteminde göz yumulamaz. Ghosn, ayrıca hem Japonya içinde hem de uluslararası alanda Japonya’nın hukuk sistemi ve uygulaması hakkında yanlış bilgi yaymıştır. Bu kesinlikle kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

Carlos Ghosn, Beyrut’taki Gazeteciler Sendikası binasında dün basına yaptığı açıklamada, Japonya’daki “soruşturma sırasında baskıya maruz kaldığını” öne sürmüştü. Japonya’dan ayrılmanın hayatında verdiği en zor karar olduğunu belirten Ghosn, “Yasaların üstünde değilim, siyasi baskılardan kaçtım” ifadesini kullanmıştı.