Citroën C1 ve Cactus Türkiye’de

 Citroën C1 ve Cactus Türkiye’de

C1 www.e-motoring.com
Citroën Türkiye, ülkemizdeki model gamını iki yeni modelle genişletiyor. Tamammen baştan yaratılan C1 ve C4’ten geliştirilen yenilikçi Cactus modelleri, Eylül’ün son haftası itibarıyla satışa sunuluyor.
Fransız üreticinin küçük sınıfta 2005’te piyasaya çıktığından bu yana dünya genelinde 780 bin’lik satış adedine ulaşan C1, yeni neslinde de kompakt, ekonomik ve çevre dostu bir şehir aracı kavramını yenilikçi teknolojiler ve kullanım konforu ile birleştirerek sunuyor. Ülkemizde 5 kapılı gövde tipi ile satışa sunulacak olan Yeni C1’in tavanı katlanarak açılabilen Airscape isimli bir modeli de bulunuyor. Citroën Türkiye, C1’i 1.0 litre hacimli üç silindirli ve 68HP’lik VTi motoru yöneten manuel ve ETG6 (otomatikleştirilmiş) şanzıman seçenekleri ile satışa sunulacak. Citroën C1’in düz vitesli versiyonunda başlangıç fiyatı 39.900 TL. Aracın otomatikleştirilmiş şanzımanlı versiyonun fiyatı ise 44.900 TL’den başlıyor. C1, farklı tavan ve gövde rengi seçenekleri ile kişiselleştirmeye de imkan sağlıyor. Otomobil birbirinden özel 8 farklı renk seçeneğiyle sunuluyor.

C1 www.e-motoring.com
Standart olarak sunulan “Mirror Screen” teknolojisi ile otomobil içi mobil iletişimde sınıfında yeni bir standart yaratan Yeni Citroën C1, akıllı cep telefonlarının sahip olduğu uygulamaların ön konsolda bulunan 7’’lik dokunmatik tablet ekran üzerinden de kullanılabilmesini sağlayarak iletişimi sürekli kılıyor. Bulunduğu sınıfta görülmemiş Mirror Screen teknolojisi ve geri görüş kamerası, standart olarak sunulan yokuş kalkış desteği gibi teknolojik özellikleri benzersiz tasarım detayları ve farklı renk seçenekleri ile birleştiren Yeni Citroën C1, şehir için birebir bir otomobil olarak sunuluyor. Otomobilin konforlu iç mekanı, şehir içinde rahat ve kıvrak sürüşlere imkan tanıyor.

C1 www.e-motoring.comYeni C1 sahip olduğu 7 inçlik dokunmatik tablet ekranı ile birçok özelliği bir arada barındırıyor. Araç içi kullanımda sürücünün temel ihtiyacı olan radyo, telefon, araç içi fonksiyonların yönetilmesi gibi özellikleri bir arada sunabilen dokunmatik ekran, bir özelliği ile de benzerlerinden ayrılıyor. Akıllı telefon uygulamalarını kopyalamayı ve çalıştırmayı sağlayan navigasyon, rehber, mesaj ,müzik ve sosyal ağlara (Facebook, Twitter) ulaşım gibi uygulamaların yer aldığı “Mirror Screen” teknolojisi ile kişisel cep telefonunuzda kullandığınız uygulamalar C1’in 7’’lik ekranında da görülerek kullanılabiliyor. Bu benzersiz teknoloji sayesinde kesintisiz mobil iletişim Citroën C1 ile Citroën’de yeni bir döneme başlanmış oluyor.

Mirror Screen teknolojisinden faydalanmak için akıllı telefonun uyumluluğunu kontrol etmek, veri değişimi uygulamasını yüklemek ve aracın USB portunda uygun bir kablo ile bağlantı kurmak yeterli oluyor. Mirror Screen, yokuş kalkış desteği ve geri görüş kamerası gibi yeni ve kullanışlı teknolojiler ile donatılan Yeni C1, minik şehir otomobilleri arasında standartları yeniden belirliyor. Minik Citroën, ABS, EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı), ESP, Hill Holder, sürücü ve yolcu hava yastığı, Isofix çocuk koltuğu bağlantıları, yükseklik ayarlı elektrik destekli direksiyon, deri kaplı direksiyon simidi, USB&Bluetooth, klima, Mirror Screen özellikli dokunmatik tablet ekran, Mirror Screen gibi özellikler standart sunuluyor.

Citroen C4 Cactus www.e-motoring.com
C4 Cactus ise rekabetin en yoğun olduğu C ve B Crossover segmentlerinin tam ortasında konumlanan, fonksiyonelliği ve çekiciliği birleştiren yeni bir anlayış ile ayrı bir yerde duruyor. Daha fazla tasarım ve daha fazla konforu kullanışlı teknolojiler ile bir araya getirerek akılcı bütçelerde otomobil severlere sunmayı hedefleyen Citroën C4 Cactus, 54.900 TL’lik rekabetçi fiyatı ile Türkiye yollarında. 1.6 e-HDi 92 HP ETG6’nın başlangıç fiyatı ise 66.300 TL seviyelerinde. Citroën C4 Cactus ülkemizde ilk aşamada 1.2 litre PureTech 82 HP benzinli ve 1.6 e-HDi 92 HP turbo dizel motor seçenekleri ile satılacak. 1.2 litre PureTech 82 HP benzinli motorda manuel ve ETG (otomatikleştirilmiş manuel) şanzıman seçenekleri bulunurken 1.6 e-HDi 92 HP turbo dizel motor sadece ETG6 şanzıman ile satılacak. Citroën C4 Cactus, LIVE, FEEL ve SHINE olmak üzere iki donanım seçeneği ile piyasaya sunuluyor.

Citroen C4 Cactus www.e-motoring.com
Farklılaşan müşteri beklentilerine cevap vermek üzere tasarlandığı ifade edilen Cactus, C4’ten geliştirilmiş olsa da geleneksel hatchback formatından biraz daha farklı bir görüntüye sahip. Araç; 2.60m’lik dingil mesafesi, 4.16m’lik uzunluğu ve 1.73m genişliği ile rahat bir iç mekan sunuyor. Kompakt hatchback ölçülerine sahip C4 Cactus’ün yüksekliği ise 1.48m. Düşük kullanım maliyetli ve konforlu bir hatchback olması için hazırlanan C4 Cactus’te Citroën’in yeni yaklaşımının temeli verimliliği artırmak için ‘gereğinden fazla olanları kullanmamak’ ilkesine dayanıyor. C4 Cactus’ün yan tarafındaki ilginç kabartılar “hava tamponu” olarak tercüme edebileceğimiz Airbump adı verilen, otomobilin yan taraflarına gelebilmesi muhtemel küçük darbelerin zarar vermesini engellemeye yönelik bir uygulama. Siyah, gri, kum rengi ve kahverengi olmak üzere 4 seçeneğe sahip bu kısım TPU (thermoplastic polyurethane-termoplastik poliüretan) malzemeden üretiliyor.

Arka cam sorunsalı alışkanlık haline geldi
Kompakt ve hafif bir platformda üretilen ve yeni nesil motorların kullanılmasıyla C4 Cactus’ün ağırlığı C4’e göre 200 kg daha azaltılmış durumda. Araç hafifletilirken arka camlardan feragat edilmesini garipsedik ama yerine etkili havalandırma için kelebek açılır arka camlar sunulmuş. Fazla kullanılmadığı saptanan asimetrik katlanan arka koltuk sırtlıklarının yerine tek parça katlanan sırtlık tercih edilmiş. İzolasyonlu cam tavan da otomobili hafifleten unsurlardan.

Citroen C4 Cactus www.e-motoring.com
Otomobilde bundan sonra tüm markalarda yaygınlaşmasını umabileceğimiz Magic Wash adı verilen sileceklere entegre su fıskiyeleri, cam temizleme sırasında daha efektif oluyor ve görüş açısı engellenmiyor. Bu tekniği daha önce Alfa Romeo ve Mercedes-Benz de bazı modellerinde uygulamıştı.

Citroen C4 Cactus www.e-motoring.comC4 Cactus’te en dikkat çekici unsurlardan biri de ETG robotize şanzımanın Easy Push adı verilen butonlarla kullanımı. Bazı Aston Martin modelleri ve en son Renault Twizy’deki gibi sadece ileri, geri ve boş düğmelerine basılarak yönetilebilen sistem, otomobil kullanımını son derece basitleştiriyor. Tabii manuel değişimler yapmak isteyenler için direksiyondan vites değiştirme seçeneği de unutulmamış.

Aracın ferah kabininde koltuklarda “divan” konforu gözleniyor. El işi, şık valizlerden esinlenerek tasarlanmış Top Box olarak adlandırılan sıradışı torpido gözü, yine şık valizlerden esinlenilerek tasarlanan kapı kollarıyla uyumlu bir bütünlük sergiliyor. Kokpitte kumanda düğmeleri, yerini 7 inçlik dokunmatik tablet ekrana bırakarak klimadan telefona tüm araç fonksiyonlarının bir arada kontrol edilmesine olanak veriyor. Bu yenilikçi tasarımlar, Citroën’in o sıradışı “özüne” dönmekte olduğunu gösteriyor.