Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6

 Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6
Reklam

Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6
PSA Grubu bünyesinde 2004 yılından bu yana üretilen kompakt hatchback C4, 2011’da ikinci nesline geçmişti. Kısa süre önce geçirdiği makyajla en olgun haline ulaştırılan otomobil, en yeni PSA teknolojilerine de kavuştu. Otomobilin değişen farları, yeni tamponları, kabininde artırılan kalite ve konfor düzeyi bir kenara, kazandırılan en önemli yenilikler motor ve şanzımanıyla ilgili. Kardeş marka Peugeot’nun 308 ve 508 modellerinde yaptığı yeniliklere paralel olarak geliştirilen C4, artık “tam otomatik” olarak tanımlanan tork konvertörlü verimli otomatik şanzıman EAT6’ya sahip. Bunun anlamı, yokuşlarda “geri kaydırmadan”, vites değişimlerinde sarsılmadan otomatik vites konforu yaşayarak düşük tüketim ve çok yüksek torklu sürüş keyfi!

reklam
Skoda Superb

Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6
EAT6 şanzımanlarda bulunan Quickshift teknolojisi, viteslerin son derece hızlı geçmesini sağlıyor. Bu teknoloji içerisinde tek seferde birkaç vites atlama özelliği de bulunmakta. Sistem, sürücünün gaz tepkilerine ve kick down taleplerinde herhangi bir gecikmeye veya duraksamaya neden olmadan anında cevap verebiliyor. Benzer hızlarda vites değiştirmeyi başarabilen çift kavramalı şanzımanlarda bu özellik bulunmadığından vites değişim hızının EAT6’da daha yüksek olduğu iddia ediliyor. PSA Grubu, her iki markasının farklı modellerinde EAT6 şanzımandan çok şey bekliyor. Citoen C4’ün test tüketim ortalaması, Peugeot 308’den az da olsa yüksek gerçekleşiyor. Ama bu iki otomobil arasında tercihi belirleyecek bir faktör değil.

reklam

Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6
Citroen C4’ün görünümü, farları ve arka aydınlatma grubunda yapılan yenilikler, yeni jantlar ve renklerle güncellendi. İyice büyüyen double chevron logoyla artık daha da yakışıklı göründüğü bir gerçek. Kabindeyse hem plastik malzemenin kalitesi yükseltildi hem de -donanıma göre!- eklenen 7 inçlik dokunmatik infotainment ekranıyla sınıftaki rekabetin gerisine düşülmedi. Bu ekranda -varsa- navigasyondan Bluetooth’a, müzik sisteminden iklimlendirmeye birçok birimi yönetmek mümkün. Kokpit üzerinde direksiyon ve havalandırma kanallarına eklenen kromajlı parçalar, kalite algısını iyice yükseltiyor.

Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6
C4’ün bagajı sınıfının en büyüklerinden. Ama buna arka koltuk diz mesafesinden “çalınarak” ulaşılmış. Otomobilin ön koltuklarında spor araçları anımsatan yüksek yanal destekler dikkat çekiyor. Arka koltuk yolcularıysa, ön koltukların pozisyonuna bağlı olarak biraz sıkışabilir. Uzun boylu arka koltuk yolcularını da nispeten dar bir alan bekliyor.
Aracın rüzgarlı yollarda etkilenmediğini söylemek zor ama kabinde hiç rüzgar ve yol sesi duyulmuyor. Elektrik takviyeli hafif direksiyonun verdiği tekerleklerin durumu ve yol hisleriyse çok belirleyici değil. Ama süspansiyonun sağladığı konfor düzeyi tipik Fransız karakterini yansıtıyor. Bozuk yollarda bile!

+ Pürüzsüz otomatik vites keyfi
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Konforlu ve akıcı sürüş
+ Geliştirilmiş kabin
+ Yükseltilmiş kalite ve zengin donanım
+ Büyük bagaj
– Arkada sınırlı baş ve diz mesafesi
– Arka koltuklar katlanınca tam düzleşmiyor

Citroen C4 1.6 BlueHDi EAT6
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1560
Motor gücü (HP): 120@3500
Maksimum tork (Nm): 300 @1750 d/d
Vites kutusu: 6-ileri EAT6 otomatik
Maksimum hız (km/s): 192
0-100 km/s hızlanma (sn): 11.1
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.4/3.6/3.9
Ağırlık (kg): 1280
U/G/Y (mm): 4329/1789/1489
Aks mesafesi (mm): 2608
Bagaj hacmi (lt): 408/1183