Civic RS satışa sunuluyor

 Civic RS satışa sunuluyor

CivicRS

Honda Türkiye 10. nesil Civic’in en güçlü versiyonu RS’i tanıttı. Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok ve Direktör Akihito Suyama’nın yer aldığı tanıtımdan sonra kısa bir deneme sürüşü de gerçekleştirildi. Sadece sedan versiyonda kullanılacak RS ekini, Civic’in hatchback versiyonunda da görev yapan 1.5 litre hacimli ve 182 HP’lik motor getiriyor. Direksiyondan da kumanda edilebilen 7 ileri CVT otomatik şanzımanla donatılan otomobil, 109.900 TL fiyatla 25 Şubat’tan itibaren satışa sunuluyor. Civic serisinin gelmiş geçmiş en güçlü versiyonu olan Civic RS’te Mart ayında ithal edilmeye başlanacak Civic HB ile aynı olan motor, Japonya’dan geliyor ve Şekerpınar’da üretilen gövdeye monte ediliyor.

IMG_1501

Yeni Civic RS’in İstanbul’da yapılan ilk tanıtımında konuşan Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, Honda Türkiye’nin özellikle yeni Civic sedan ile yakaladığı satış ivmesi ve Aralık ayındaki 4 bin 392 adet satışla, Honda’nın Avrupa pazarındaki Aralık ayı satış lideri konumuna ulaştığını belirtti. Sümer, konuşması şu şekilde sürdürdü: “Müşterilerimiz tarafından büyük bir beğeni ile karşılanan yeni Civic sedan, 2016 yılında satışta olduğu yaklaşık 2 buçuk ay içerisinde 6 bin 623 adet satışa ulaştı. Benzinli ve LPG’li motor seçenekleri ile geniş bir müşteri kitlesine hitap eden Civic sedan, bugün sizlere algısını apayrı bir yere taşıyacak. Civic RS sahip olduğu vtec turbo motor sayesinde son derece sportif bir dört kapılı sedan olarak yollara çıkıyor. Bugüne kadar üretilen en sportif Civic olan RS modeli dinamizm, performans, yakıt verimliliği, genişlik, güvenlik, iç mekan kalitesi ve prestij söz konusu olduğunda kompakt sınıfa tamamen yeni standartlar getiriyor. Ardında 40 yıllık köklü ve başarılı bir geçmişi olan Civic, bu yeni ve sıradışı modeli ilesegment üstü bir konuma yerleşiyor.”

Günde 107 adet üretilen Civic RS heyecan uyandıran siluetiyle sahip olduğu sportif karakteri gözler önüne seriyor. Yeni Civic RS kısa burun tasarımı ve gergin hatlarıyla yüksek aerodinamik verimlilik vaat ediyor. Keskin ve agresif bir yüz, şişkin ve vurgulu çamurluk kuşakları kadar sert hatlı havalandırma ızgaraları Civic RS’in sportif karakterini destekleyen detaylar.

CivicRS

Yeni Civic RS performansı, yakıt verimliğini, güvenliği, iç mekan kalitesini ve prestiji bir araya getiriyor. Otomobil geliştirilirken atak ve dinamik bir karakter hedeflendi. Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic RS hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. Yeni daha geniş ve daha uzun platform sınıf lideri iç mekan genişliğini beraberinde getiriyor. Yalın iç mekan, son derece düzenli bir mimari, yeni teknolojiler ve üst seviye kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor. Alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlarken, aynı zamanda otomobille daha iyi bir bağ kurmaya yardımcı oluyor. Yeni Civic RS ayrıca çok yönlü, pratik ve kullanışlı bir iç mekan ve bagaj alanıyla kompakt sınıfa yeni standart getiriyor. Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect 2, Apple CarPlay ve Android Auto desteğiyle yolculukları keyfe dönüştürüyor.

CivicRS

Yeni Honda Civic RS güçlü, keyifli ve yüksek verimlilik seviyesine sahip tamamen yeni sıralı dört silindirli 1,5 litre hacimli VTEC Turbo benzinli motoru ile 182 HP güç ve 220 Nm tork değerine ulaşıyor. Civic RS geliştirilmiş CVT şanzıman ile kombine ediliyor. Dört silindirli 1,5 litrelik turbo benzinli motor gerek güç, gerekse de tork anlamında olsun çok daha yüksek bir performans vaat ediyor. 6000 d/d’da 182 HP güç motor önceki nesil Civic’te kullanıma sunulan 1,8 litrelik VTEC motor ile kıyaslandığında çok daha yüksek güç ve tork değeri kullanıma sunuyor. CVT şanzıman 1.700-5.500 d/d aralığında 220 Nm tork üretiyor. Otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 8.1 saniyede gerçekleştirebiliyor.

Sıralı dört silindirli motor 7 ileri vitesli CVT otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Hatchback versiyonda ancak sürüş gurmelerinin fark edebileceği müdahaleler yaparak süspansiyonu çok az sertleştiren “Sport” modu sunan Honda, aynı motoru kullanan sedan versiyon Civic RS’te bu sisteme yer vermemiş.