Comvex’te Ford Otosan’dan gövde gösterisi

 Comvex’te Ford Otosan’dan gövde gösterisi

Ford_Otosan_Comvex www.e-motoring.com
Ford Otosan, yenilikçi yaklaşımlarla üretilmiş 4 yeni ticari modelinin prömiyerini 4. Comvex Ticari Araç Fuarı’nda yaptı. Ford Otosan; Yeni Transit, Yeni Connect ve Yeni Courier’in yanı sıra, Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin aracını da ilk kez Comvex ziyaretçileriyle buluşturdu. Ford Otosan fuarda ayrıca, Kocaeli Fabrikası’nda üretilen ve geçen yıl tanıtılan Custom Serisi’nin Orta Tavan ve Shuttle Bus versiyonları ile Ford Cargo 1846T modelinin Midilli Çekici versiyonunu da ziyaretçilere tanıtarak, “Türkiye’nin Ticari Gücü”nü gözler önüne serdi…

Haydar Yenigün: Ford Otosan artık ‘Türkiye’nin Ticari Gücü’nü ifade ediyor
“Ticari araç üretimi konusunda bugün Türkiye; sahip olduğu ihracat, istihdam ve üretim rakamları ile dünyada söz sahibi olmuş önemli bir oyuncu konumundadır.” diyen Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: “50 yılı aşkın deneyimimiz, Ar-Ge ve üretim gücümüz, geniş ürün yelpazemiz ile ülkemizin sahip olduğu bu gücün önemli bir kısmını Ford Otosan olarak biz sağlıyoruz. Dünya pazarında söz sahibi olduğumuz ticari araç segmentinde, iç pazarda yaşanan daralmanın ise yapılacak düzenlemelerle önüne geçilmesini ümit ediyoruz. Ford Otosan olarak sektörümüzün en büyük kuruluşuyuz ve Türkiye’nin ticari gücünü temsil eden amiral gemisiyiz. 2012 rakamlarına göre, Türkiye’nin toplam ticari araç üretiminin yüzde 55’ini ve Türkiye’nin toplam ticari araç ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiriyoruz. 2013 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla ihracatımızı %16,2 seviyesinde artırdık ve toplam 177 bin 30 aracın ihracatını gerçekleştirdik. Türkiye’deki yüzde 26,7’lik payımızla, Ford’un Avrupa’da en yüksek ticari araç pazar payına sahip ülkesiyiz. Ford Otosan artık ‘Türkiye’nin Ticari Gücü’nü ifade ediyor.”

Ford_Transit_Courier www.e-motoring.com
Yatırım yaparak gelişiyoruz
Ford Otosan’ın 50 yıldır sürdürdüğü ticari hayatının bugün, araçların tasarımından üretimine kadar Türk mühendisleri ve işçisinin emeğiyle devam ettiğini de vurgulayan Yenigün, şöyle devam etti: “Yatırım olmadan gelişim olmaz. Biz de yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz; dolayısıyla gelişimimizi de sürdürüyoruz. Transit Custom ve Tourneo Custom, Ford dünyası için sadece Ford Otosan tarafından üretilerek dünya pazarlarına sunuluyor. Mühendislik çalışmaları bize ait olan, hafif ticari araç segmentine yeni bir soluk getiren ve Ford’a bugüne kadar yer almadığı bir segmentin kapılarını açacak Courier modelimizi ise 2014 yılından itibaren Yeniköy fabrikamızda üretmeye başlayacağız. 2014 yılında ayrıca, Transit modelimizin de yenilenen versiyonunu Kocaeli Fabrikamızda üreterek satışa sunacağız. Bunun yanı sıra, ağır ticari araçların Ford dünyasındaki tek mühendislik merkezi ve Ford Cargo kamyonların üretildiği iki merkezden biri olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türk mühendisinin beyaz kağıt üzerinde yaptığı tasarımla başlayan üretim süreci, Türk işçisinin hünerli ellerinde birer ürüne dönüşüyor ve ürettiğimiz araçları global pazarlara Ford Otosan imzasıyla sunuyoruz.”

Ticari araç pazarında oyunun kurallarını belirlemeye devam edeceğiz
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, gelecek projeksiyonlarını da kamuoyuyla paylaştı: “Avrupadaki ticari araç pazarına yönelik beklentiler, her yıl ortalama yüzde 30 büyüme ile 2017 yılında 4 milyon araçlık bir hacme ulaşılması yönündedir. Bu büyümeye bağlı olarak Ford’un hedefi ise 2016 yılında yarım milyon adetlik satış hacmine ulaşmaktır. Bu hedef doğrultusunda, Ford Otosan olarak bize de büyük bir pay düşüyor. Kocaeli ve İnönü fabrikalarımızla beraber 2014 yılında hizmete açılacak Yeniköy Fabrikamız ile birlikte yıllık toplam araç üretim kapasitemiz şimdiden 415 bin araca çıkacak. Çalışmalarımızı uzun yıllara yayılan stratejimiz çerçevesinde planladık; pazarı ve müşteri beklentilerini iyi analiz ederek doğru ürünü, doğru yerde ve doğru zamanda doğru müşteri ile buluşturarak başarımızın sürekli olmasını sağladık. Bugün geldiğimiz noktada Ford’un ticari araç planlarındaki payımız ortadadır. Bu sürekliliğin devam etmesi için ise yenilikçi ürünler ve rekabetçi yönetim politikaları ile ticari araç pazarında oyunun kurallarını belirlemeye devam edeceğiz.”

Comvex’te, ticari araç segmentine getirdikleri yeni bakış açısını ve 2014 yılında ticarete yeni bir soluk getirecek araçları sunduklarını söyleyen Yenigün, “Önümüzdeki yıl da Ford Otosan ‘Türkiye’nin Ticari Gücü’ olacaktır. 2014 yılında da ticaretin gücüne güç katan araçlarımızla Türkiye’de ve dünyada yükselen bir değer olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzdeki yıl itibariyle tüm ticari araç ürün gamımızı yenilemiş olacağız” dedi.

Ford_Tourneo_Connect www.e-motoring.com
Türkiye’li Courier: Ford Otosan mühendisliğinin göz bebeği
Ford’un Kocaeli Fabrikası’ndan sonra Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük otomotiv yatırımı ile inşa edilen Yeniköy Fabrikası’nda, yılda 110 bin kapasiteyle üretilecek Courier serisi, Ford’a hafif ticari pazarında yeni bir segmentin kapılarını açacak. B segmentinde Ford’un ilk ticari modeli olan Courier 2014 yılında yollarla buluşacak. Kompakt ve şık tasarımı, sınıfında öncü geniş iç hacmi, çevikliği, yakıt tasarrufu ve yüksek güvenlik teknolojileri ile Türk mühendisliğini gururla temsil eden Courier, Tourneo Courier ve Transit Courier Van versiyonlarına sahip. Tourneo Courier’in arkasındaki ikili sürgülü kapı, sınıfının en iyi genişliğini sunarak araca binme kolaylığı yaratırken, katlanabilir 60/40 arka koltuklar mükemmel bir esneklik sağlıyor.

Tourneo Courier aynı zamanda Acil Durum Yardım Sistemine sahip Ford SYNC, Ford SYNC AppLink, Arka Görüş Kamerası, Kolay Yakıt Sistemi ve Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcı ile göğüs kafesi koruyucu hava yastıkları, baş koruyucu perde hava yastıkları, diz hava yastıkları ve ikinci sıra emniyet kemeri uyarıcıları gibi sınıfında öncü bir dizi güvenlik özellikleri de sunacak. Yüksek verimliliğe sahip dizel ve benzinli motorlar, sınıfında en iyi yakıt tasarrufunu hedefliyor. Müşteriler 1.5 litrelik 75 PS ve 1.6 litrelik 95 PS TDCi dizel seçenekleri ile 2012’de “Yılın Uluslararası Motoru” seçilen üstün özellikli 100 PS 1.0 litre EcoBoost benzinli motoru arasında tercih yapabilecek