Connect 1 milyonu devirdi

 Connect 1 milyonu devirdi

Ford Otosan’ın 2002 yılında üretimine başladığı ve 5 kıtaya ihraç ettiği Transit Connect’in 1 milyonuncu üretimi, törenle hattan indirildi. Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Transit Connect; geniş iç hacmi, dayanıklılığı ve kullanışlı tasarımıyla öne çıkarak ticarete konfor getirdi ve hem Türkiye’de hem de ihraç edildiği pazarlarda büyük satış başarıları yakaladı. Törende konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Türk işçi ve mühendisinin emeğiyle yaratılan Transit Connect modelinin Türkiye’de ve dünyada kazandığı başarılardan Ford Otosan olarak büyük gurur duyuyoruz” derken açıklamasını şöyle sürdürdü: “Connect dünya pazarları için Türkiye’de Ford Otosan tarafından tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. Ford Otosan ailesi bugün 1 milyonuncu üretimini hattan indirmenin mutluluğunu yaşıyor. Üretime başladığımız 2002 yılından bu yana hem üretim adedimizi hem de pazar payımızı istikrarlı bir şekilde yükselttik. Türk mühendislerinin ve işçisinin emeğiyle üretilen, 2010 ve 2011 yıllarında sınıfının satış lideri olan Connect’leri Amerika haricinde toplam 50 ülkeye daha ihraç ettik. Türkiye’den ABD’ye yapılan toplam ihracatın %10’unu Ford Otosan olarak biz gerçekleştiriyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz 1 milyonluk üretimin 713.462’sini ihraç ettiğimiz Connect, ülkemize önemli bir katma değer sağlamıştır”.

TransitConnect_Tören www.e-motoring.com
2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’nin en çok satan hafif ticari aracı olarak; güvenliği, tasarımı, işçiliği ve kalitesiyle pek çok pazarda yılın otomobili ödülüne layık bulunan Transit Connect, üretildiği ilk yıldan bugüne kadar Ford Otosan’ı ve Türkiye’yi gururlandırdı. Ford Otosan tarafından geliştirilen ve üretilen Transit Connect aynı zamanda Amerika’ya ilk ihraç edilen Ford modeli ve Türkiye’den Amerika’ya ihracat ile giden ilk araç olma gururlarını da bize yaşattı.

Ford Transit Connect Türkiye’de üretilerek Avrupa’da satışa sunulduğu 2002 yılında Van of the Year (Yılın Ticari Aracı) ödülünü almayı başardı. Türkiye’de üretilip Kuzey Amerika pazarına ilk ihraç edildiği 2010 yılında North American Truck of the Year (Kuzey Amerika Yılın Ticari Aracı) ödülünü alarak Ford Otosan’a gurur üstüne gurur yaşattı. Connect modeli ile Türkiye’nin otomotivin anavatanı Amerika’ya ilk ihracatını gerçekleştiren Ford Otosan 3 yılda ABD’ye 140 bine yakın Transit Connect ihraç etti. Connect, Las Vegas’ın çöle benzer şartlarından New England’ın aşırı soğuk kışlarına kadar Kuzey Amerika kıtasının en zorlu koşullarda ihtiyaç duyulan dayanıklılığı karşılayarak ABD’de hem taksi şirketlerinin hem de ticari işletmelerin öncelikli tercihi oldu.

Transit Connect www.e-motoring.com
Transit Connect’in kilometre taşları
• 2002 Haziran ayından Connect üretimi başladı
• 2002 Ekim ayında ilk connect ihracatı gerçekleşti
• 2003 Avrupa’da “2003 Yılının Ticari Aracı” ödülünü; Avrupa Otomotiv Tasarımları Yarışması’nda ise “Hafif Ticari Araçlar” kategorisinde ödül aldı.
• 2005 Transit Connect Hollanda’da yılın ticari aracı seçildi.
• 2009 Transit Connect’in Amerika’ya ilk ihracatı gerçekleşti.
• 2010 Connect Amerika’da “Yılın Ticari Aracı”, Car and Driver Magazine “Yılın Van’ı”, Detroit Free Press “Yılın Ticari Aracı”, The Detroit News “Yılın Ticari Aracı”, Popular Mechanics Magazine Otomotiv Dalı “Mükemmellik Ödülü” ve Kelly Blue Book “En İyi Hafif Ticari Araç” ödüllerini aldı
• 2012 Amerika’ya 100.000’inci Connect ihraç edildi ve bu araç bir New York Taksi’si oldu.

Transit Connect’in aldığı ödüller
• 2003 Avrupa Yılın Ticari Aracı ödülü
• 2010 Kuzey Amerika Yılın Ticari Aracı Ödülü
• 2010 Editors Choice for Vans by CAR and DRIVER Magazine
• Detroit Free Press 2010 Truck of the Year
• The Detroit News 2010 Truck of the Year
• 2010 Popular Mechanics Automotive Excellence Award for Best Workhorse Vehicle
• A Great Car for the Small Business Delivery/Utility Worker by Kelley Blue Book kbb.com
• 2010 ve 2011 en çok satılan hafif ticari araç Transit Connect – ODD ödülü