Yeni 208 Advertisement

Countach’ın geri dönüşü

 Countach’ın geri dönüşü

Otomobil tarihinin en ikonik modellerinden Countach, markanın en gelişmiş teknolojileriyle yeniden yaratıldı. 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Sian’ın açtığı yol belli oldu ve Lamborghini’nin unutulmaz modeli Countach resmen geri döndü. İlk kez 1971’de Marcello Gandini tasarımı olarak unutulmaz Italian Wedge çizgileriyle şekillendirilen, üretim halineyse Bertone stüdyolarında 1974’te Paolo Stanzani’nin ellerinde ulaşan Miura’nın takipçisi Countach, toplamda 1983 adet üretilerek rüzgarını 1990 yılına kadar çeşitli teknolojik güncellemelerle sürdürebilmişti. Şimdiyse Sian’ın alt yapısı ve makinesiyle donatılan yeni Countach, 31 yıl aradan sonra tamamen yenilenmiş olarak bir kez daha yollarda olacak.

Lamborghini’nin en teknolojik yürüyen aksamıyla donatılan yeni Countach, yan camların arkasındaki panjurlu havalandırma kanalları, ön ızgaranın yatay yarığı ve arka cam ile motor kapağının birbirine entegre yapısıyla ilk Countach’tan izler taşıyor. Otomobilin jantları eskisi gibi telefon çevirme numaratörü gibi, otomobilin dikdörtgen farları ve yamuk çamurluk davlumbazları sadece birer evrensel Countach mihenk taşları olarak varlıklarını sürdürüyor. Kabinde koltuklar eski modellere benzer dikişlere sahip olsa da, iç mekan tabii ki çok modern.

Countach gücünü Sian’da da yer alan 6.5 litrelik V12 motordan alıyor. Mild hibrid iki motorun güç toplamı 803 HP! Bunun 769 HP’sini V12 benzinli motor üretirken 34 HP, 48 voltluk elektrik motorunun el atmasıyla sağlanıyor. 7800 d/d’ye kadar devir çeviren motor, ortada uzunlamasına yerleştirilmiş. Motorların ürettiği olağanüstü güç, yedi ileri robotize otomatik şanzımanla dört tekerleğe birden aktarılıyor. 0-100 km/s hızlanması 2.8 saniye süren Lamborghini Countach, 355 km/s son hıza ulaşabiliyor. Bu hızı kontrol etmek için önde 6, arkadaysa 4 pistonlu fren sistemi ve karbon seramik diskler yer alıyor.

Prototipin LP112 ismi sebebiyle sadece 112 adet üretilecek olan Countach, 2022’den itibaren sahiplerine teslim edilecek. Otomobilin fiyatının 3.5 milyon dolar olması bekleniyor.