CX-5’te dünyanın en hafif tamponları

 CX-5’te dünyanın en hafif tamponları

Mazda Motor Corporation, Japonya firma Polypropylene ile işbirliği yaparak, araç parçaları için konvansiyonel materyaller ile aynı sağlamlığı sürdüren ve aynı zamanda önemli derecede ağırlık azaltımı sağlayan reçine materyali geliştirdi. Bu materyali kullanarak üretilen parçalar, konvansiyonel reçine kullanılarak üretilenlerden çok daha ince yapılı. Bu durum, parçaları üretmek için gerekli olan reçinede önemli derecede ağırlık azaltımı sağlıyor. Materyal hem ön hem de arka tampon için kullanıldığında, yaklaşık %20 oranında ağırlık azaltımı sağlıyor. Tampon üretimi sürecinde, azaltılan kalınlık, döküm aşamasında daha kısa soğuma süresi sağlarken bilgisayar destekli mühendislik (CAE) teknolojisini kullanarak, reçine materyalinin akışkanlığı da uygun hale getirilmiş. Sonuç olarak, daha önce 60 saniye olan tampon döküm süresi 30 saniyeye düşürülmüş. Bu süre azaltımı, üretim sürecinde harcanan enerji miktarında büyük bir azalma sağladı.

Mazda, bu en hafif tamponları önümüzdeki baharda satışa sunulacak olan Yepyeni Mazda CX-5 SUV’de ve piyasaya sürülecek yeni modellerde kullanacak. Tampon ağırlığı yakıt tasarrufu ve sürüş performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bununla birlikte, tamponlar hem darbeleri absorbe etmek için sağlamlık açısından hem de mükemmel bir dış tasarıma uygun şekillendirme ve boyama gerektiren çok fonksiyonlu parçalar olarak biliniyor.

Mazda, polipropilen ve kauçukta bulunan, reçinenin öğesi olan ve farklı özelliklere sahip iki bileşeni karıştırdı ve bunları temel tampon materyalinin yüzeyi ve iç kısmında gerekli fonksiyonlar doğrultusunda iki katmanlı bir yapıya dağıtma konusunda başarılı oldu. Bu başarının sonucu olarak, yüzey kısmı mükemmel bir boya filmi tutma özelliğini ve iç kısım da azaltılan kalınlıkla birlikte yüksek sağlamlığı ve darbe emiş özelliğini koruyacak.