Opel Mokka

Dacia’dan toplu makyaj

 Dacia’dan toplu makyaj

Dacia

reklam

Dacia alışılmadık biçimde toplu halde gerçekleştirdiği makyaj operasyonuyla model gamını güncelledi. Görsel ve mekanik değişikliklerin yanında yapılan en önemli yenilik, uzun süredir beklenen “kokpitten kapı içlerine taşınan cam kumandaları” olmuş! Ekonomik bir operasyonla ortak parçalar kullanılarak Sandero, yeni Sandero Stepway, yeni Logan ve yeni Logan MCV’nin yanı sıra Dokker, Dokker Van ve Lodgy de iç ve dış tasarımlarında yapılan yeniliklerle operasyona dahil edilmiş. Renault kanatları altındaki Romen üretici SCe 75 kodlu benzinli motoru ilk kez sunmaya başlarken  Duster’da da ilk kez EDC otomatik şanzıman kullanılmaya başlandı.

reklam
Hyundai Bayon reklamı

Dacia

Dış tasarımda yapılan yeniliklerle daha modern ve daha güçlü görünümlere kavuşan Dacia modellerinin kabininde de kalite algısını yükseltmeye yönelik yenilikler ve iyileştirmeler yapılmış. Modellerin önünde far tasarımları yenilenirken gündüz farları eklenmiş, arka aydınlatma grupları da yenilenmiş. Sandero Stepway’de Duster’ın yüzüne takın bir tasarım kullanılırken gövdenin çeşitli yerlerinde kromajlı unsurlara yer verilmiş. Tavan rayları da eklenen otomobil artık küçük crossoverlar arasında daha iddialı. Dacia modellerinin jant seçenekleri de yenilenmiş.

Dacia

reklam
Honda Jazz reklamı Advertisement

Dacia Dacia

Kabinlerdeyse saten dokunuşlu kromajlı parçalar dikkat çekecek. Direksiyon simidi, havalandırma petekleri, kokpittteki kumandalar, kapı kolları ve vites kolu artık daha modern ve kaliteli görünecek. Yeni direksiyon simitlerinde korna da sinyal kolundan göbeğe taşınmış. Donanım listesinde de donanım versiyonuna göre yokuş kalkış desteği, geri görüş kamerası ve müşteriler tarafından uzun süredir beklenen kokpitten kapı içlerine taşınan cam açma düğmeleri gibi önemli değişiklikler yer alıyor. Üstelik sürücü camı artık tek dokunuşla da açılabilecek! Yine versiyona göre sürücü koltuğunda kol dayanağı da yer alabilecek. Dacia modellerinde arka koltuk yolcularının telefonlarını şarj edebilmeleri için 12 voltluk soket de sunulacak.

Dacia Dacia

Motor havuzuna gelirsek; Renault Group içinde Dacia yepyeni üç silindirli 1.0 litre 75 HP’lik motoru kullanmaya başlayan marka oldu. 97Nm tork üreten benzinli motor,  1.2 16V 75hp’lik motora göre %10 düşük egzoz emisyonuyla da dikkat çekiyor. Tamamen alüminyum blok sayesinde 1.2 litrelik motora göre 20 kg daha hafiflemiş. Dacia modellerinde benzinli seçeneklerden Stop&Start sistemli TCe 90 ve TCe 90 LPG versiyonlarında, dizel seçeneklerindeyse Start&Stop sistemli dCi75 ve dCi90 versiyonlarında Easy R robotize otomatik şanzıman opsiyonu sunulacak.

Dacia Dacia

Markanın bestseller modeli Duster’daki yenilikse en dikkat çekici olanı. Modelin önden çekişli ve start&stop sistemli 110 HP’lik 1.5 dCi motor versiyonunda Renault modellerinden tanıdığımız EDC (Efficient Dual Clutch) 6 ileri vitesli otomatik şanzıman opsiyonel olarak alınabilecek. Manuel olarak da değişim yapılabilecek vites kutusuyla düşük yakıt tüketimi ve egzoz emisyonu elde edilebiliyor. Bu versiyonda yokuş kalkış desteği de sunuluyor.

Dacia