Yeni 208 Advertisement

Dacia’nın en ileri hamlesi Spring, bayilerde

 Dacia’nın en ileri hamlesi Spring, bayilerde

Dacia’nın 20 yılda geldiği noktayı kim hayal edebilirdi ki? 1970’lerden itibaren Fransız Renault lisansıyla Romanya’da mütevazı üretimler yapan Doğu Bloku üreticisi Dacia, bugün artık best for value otomobillerle her döneme yetişen bir marka haline geldi. Renault bünyesine dahil olduktan sonra demode üretimlerden sıyrılıp geniş bütçe yelpazesine yönelik farklı farklı modeller sunan Romen üretici, bu ay itibariyle şimdiye kadarki en büyük hamlesini yaptı ve yepyeni elektrikli modeli Spring ile sahnede yerini aldı. Dünya lansmanının ardından Yeni Dacia Spring, en ulaşılabilir %100 elektrikli otomobil deneyimini Türkiye’ye taşıyor. Kullanıcılara ihtiyacı olabilecek her şeyi 875.000 TL lansmana özel fiyatıyla sunan Yeni Dacia Spring, elektrikli ulaşımı kolaylaştırıyor ve erişilebilir hale getiriyor. Ayrıca Yeni Dacia Spring, lansman ayına özel ilk bakım hediyesiyle kullanıcılara sunuluyor. Dacia Spring’in Marmaris Bozburun’da gerçekleştirilen lansmanına e-motoring olarak biz de katıldık. 150 km kadar test etme şansı bulduğumuz otomobilin özellikleriyle de tanıştık.

Dünya lansmanından bu yana 110 bin adedin üzerinde sipariş alan Yeni Dacia Spring, 2022 yılında Avrupa’da bireysel kullanıcılar için en çok satan üçüncü elektrikli otomobil olarak başarısını taçlandırdı. Yeni Dacia Spring, Avrupa AUTOBEST jürisi tarafından “2022 Avrupa’da Satın Alınabilecek En İyi Otomobil (The Best Buy Car of Europe 2022)” ödülüne de layık görüldü. Avrupa’nın bağımsız kuruluşu Green NCAP tarafından en yüksek derecelendirme olan 5 yıldızla ödüllendirildiği 2022’de de yakıt verimliliği ile de çok sayıda ödül aldı.

Yeni Dacia Spring, ülkemizde satılacağı Extreme donanımında yeni malzemeler ve yenilikçi özelliklerle maceracı esintilerine sahip bir tasarım olarak öne çıkıyor. Extreme donanımı, markanın “güçlü ve maceracı” yaklaşımını sadece tasarım açısından değil, aynı zamanda onu sade, havalı, ekonomik ve ekolojik yapan temel değerlerden vazgeçmeden bir adım öteye taşıyor. Extreme donanımının tavan barlarında, yan aynalarda, jant göbeklerinde, aracın farlarının altında, bagaj kapağındaki Dacia logosunda ve iç detaylarda yer alan dekoratif parçalarda Bakır rengi kullanılıyor. Yeni Dacia Spring Extreme, tamamen yeni “Arduvaz Mavi” renk seçeneğine ek olarak Su Mavisi, Elmas Gri, Buz Beyazı, Magma Kırmızı ve Yosun Yeşili renkleriyle satışa sunuluyor.

3734 mm boyundaki Spring’in 1513 mm’lik gövde ve 151 mm’lik yerden yüksekliği ise hafif SUV tadı kazandırıyor. Otomobilin ön kapılarında ve kapı altı çıkartmalarında yer alan topoğrafik tasarımların çevresinde, kapılar ile ön çamurluklar arasında Duster’ın kendine özgü şnorkel ekipmanına yapılan bir gönderme bulunuyor. Aracın kabin tasarımında ise kapı eşiklerinde ve ön kauçuk paspaslarında topoğrafik desenler karşımıza çıkarken, ön kapı panellerinin belirli bölümleri dışında havalandırma ızgaraları, navigasyon ekranı çerçevesinde, iç kapı dekorasyonunda ve koltuk döşeme dikişlerinde Bakır rengi dekorlar bulunuyor. Spring’in 290 litrelik bagaj hacmi koltuk sırtlıkları yatırılarak 620 litreye kadar genişletilebiliyor. %100 elektrikli Yeni Dacia Spring, dışarıdan bakıldığında kompakt bir SUV görünümü sunarken içeride geniş iç mekânla öne çıkıyor. Arka bölümde, geniş tavan yüksekliği ve 100 mm diz mesafesi bulunan Spring’de katlanabilir arka koltuk sırası sayesinde, alan istediğiniz zaman kendi ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabiliyor. Büyük ve kapalı torpido gözü, kapı eşikleri ve orta konsol ile birlikte 23,1 litrelik saklama kapasitesi güçlü bir avantaj sağlıyor. Otomobilin 4.8 litrelik dönüş çapı ise dar alandaki manevra kabiliyetiyle onu ideal bir şehir otomobili yapıyor.

Güçlü ve özel bir motor: ELECTRIC 65 

Yeni Dacia Spring Extreme, yüksek performanslı ELECTRIC 65 motorla yüksek sürüş keyfi sunuyor. Yeni Dacia Spring, ELECTRIC 65 motoruyla yüksek performans, sürüş keyfi ve çok yönlülük arayan müşterilerin ihtiyaçlarını karşılıyor. 65 hp/48 kW güce sahip olan Yeni Spring Extreme ELECTRIC 65, yüksek tekerlek torku ile hem şehirde hem de otoyollarda dinamik bir hızlanma sağlıyor. 0’dan 50 km/s hıza 3,9 saniyede ulaşan Spring Extreme ELECTRIC 65 motor, WLTP karma döngüsünde 220 km ve WLTP Şehir içi döngüsünde 310 km menzil yol alabiliyor. Günlük 30 km (Avrupa ortalaması) ve tam şarj ile bir haftadan daha uzun bir süre şehir içi yolculuk yapılabiliyor. Rejeneratif fren sistemiyle frenleme sırasında ve ayak fren pedalından çekildiğinde açığa çıkan enerjiyle enerji geri kazanımı sağlanabiliyor. ECO modda kullanıldığında ise motor gücünün 10 kW azalmasıyla %8-10 menzil kazanılabiliyor.

Yeni Dacia Spring opsiyonel sunulan kablo ile ev tipi priz, duvar tipi şarj cihazı (Wallbox) veya bir saatten az bir sürede %80’e kadar hızlı bir şarj için DC hızlı şarj istasyonu kullanılarak şarj edilebiliyor. 30 kW ve 125 Amper’lik ünitede bataryanın %80’i 56 dakikada, %100’ü ise 72 dakikada şarj edilebiliyor. 7.4 kW’ 32 Amperlik AC ünitede bataryanın %80’i 3 saat 45 dakika, %100’ü ise 4 saat 45 dakikada şarj edilebiliyor. Ev tipi şebeke akımı şarjıyla bataryanın %100’ü 13 saat 12 dakika sürüyor. Şu an uygulanan elektrik tarifesiyle şarj edildiğinde Spring 20 TL’lik şarjla 100 km yol kat edebiliyor.

İç tasarımı mütevazı konfor ve şıklık sunuyor

Yeni Dacia Spring’in marka felsefesi doğrultusunda üst seviye kaliteye taşmadan akıllı bir şekilde düzenlenmiş yolcu bölümü, şık hatlarıyla özellikle genç kesimi konfora davet ediyor. Gösterge panelindeki tüm kumandalara tek bakışta erişebilme rahatlığı sunan Spring’in döner vites butonu kullanım kolaylığı sağlıyor. Elektrik takviyeli direksiyon, uzaktan merkezi kilitleme, ayarlanabilir elektrikli aynalar, arka park sensörü, otomatik farlar ve elektrikli dört cam gibi çok sayıda ekipman Yeni Dacia Spring’de standart sunuluyor. Düşük çözünürlüklü ama fonksiyonel Dokunmatik 7” multimedya sistemi ve geri görüş kamerası şehir içindeki yolculukları ve manevraları daha kolay hale getiriyor. %100 elektrikli Yeni Dacia Spring’in kullanıcı dostu özellikleri de barındırıyor. Media Nav multimedya sisteminin 7” dokunmatik ekranıyla, navigasyona ve radyoya erişilebiliyor. Ayrıca Apple CarPlay™ ve Android Auto™* uyumlu akıllı telefon yansıtma özelliği ile Bluetooth® sistemi, USB portu gibi cihazlardaki uygulamalara ulaşılabiliyor. Cihazlarınıza tek bir el hareketiyle bağlanma kolaylığı sunan Spring’de, ek güvenlik için direksiyon simidinden ses ile kumandayı etkinleştirilebiliyor ve tüm fonksiyonlar sesli olarak kumanda edilebiliyor. Şanzıman bulunmayan, aktarımın direkt yapıldığı otomobilde, manevra yönü, vites kolunun yerinde bulunan dairesel kumandayla seçiliyor.

 

Güvenlik özellikleri

Kendini kanıtlamış aktif ve pasif güvenlik özelliklerine sahip Yeni Dacia Spring, ABS, ESP, elektronik fren gücü dağılımı ve 6 hava yastığına ek olarak, standart sürüş destek teknolojileri sunuyor. Sürücü çarpışma riskinde tepki vermekte geç kalırsa, “Aktif Acil Fren Sistemi (AEBS)” ile frenleme otomatik olarak etkinleştiriliyor veya destekleniyor.  “Hız Sınırlayıcı ve Hız Sabitleyici (Cruise Control)” özelliği, seyir hızı (sabitleme fonksiyonu) veya bir maksimum hız (sınırlama fonksiyonu) belirlemenizi sağlıyor. Direksiyon üzerindeki bir kumanda ile istenen hız ayarlanabiliyor. “Arka Park Sensörleri ve Geri Görüş Kamerası” ile şehir içinde en dar olanlara park kolaylaşıyor. Sensörler, aracın arka kısmında bir engel algılandığında sürücüyü sesli ve görsel bir sinyal ile uyarıyor.

Sürüş izlenimleri

Dacia Spring, gördüğüm geleneksel kontak anahtarı olan ilk elektrikli otomobil. Anlaşılan Dacia, diğer modellerinden elinde olan parça stoğunu eritiyor. Elektrikli Spring gibi marka için önemli bir hamle otomobilinde anahtar yerine düğme olmasını beklerdim, tüketiciler, markanın maliyet hesapları olsa da yeniliği her açıdan özümsemek ister. Otomobille Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris Bozburun’a yaklaşık 130 km’lik bir deneme sürüşü yaptık. Mütevazı elektrik motoruyla yeterli çekiş sağlayabilen Spring, 120 km/s hız seviyesinde sessiz olarak rahat rahat seyredebiliyor. Tasarım gereği ince lastikler üzerine yol alan otomobilin fren tepkileri biraz sert hissetirse de güvenli duruşlar yapıyor. Kabindeki plastik kalitesi herkesi memnun etmeyebilir ama sürüşteki akıcılık ve neredeyse bedavaya seyahat ediyor hissi keyif verecektir. Tüm elektrikli otomobiller gibi hayalet edasıyla sessiz sessiz ilerleyen otomobilde yol sesi kabinde duyuluyor. Bunun önüne geçmek için ekstra yalıtım yaptırılmazsa müziğin sesini biraz yükseltmek gerekiyor. Tabii bu durum yoldaki asfaltın niteliğiyle de bağlantılı. En uygun fiyatlı elektrikli otomobilde bu tip konfor unsurlarına karşı daha toloreli olmak şart. Zaman zaman yüksek tempolu sürüşle (100-120 km/s arası hızlarda) 130 km’lik etabı tamamladığımızda bataryanın şarj durumu %58’e inmişti. Kabin içinde yüksek konfor aramaya gerek yok, ekonomik bir şehir otomobili için gerekli rahatlık sağlanmış. Arka koltukta sunulan 100 mm diz mesafesi yetişkin yolculara biraz dar gelebilir ama tavan yüksekliğinde sorun yok. Ha bir de belirtilmesi gerekiyor, Dacia’nın vaat ettiği elektrik tüketimi, menzil ve performans verilerine ulaşabilmek için Spring’in ince lastiklerini genişletmek ya da daha büyük ebatlı jant takma şansı bulunmuyor.