Yeni 208 Advertisement

Dakar Rallisi’nde 26 yıl sonra gelen zafer

 Dakar Rallisi’nde 26 yıl sonra gelen zafer

Peugeot DKR16
Dakar Rallisi’nde 2 tekerlekten çekişli Peugeot 2008 DKR, bu rallide en fazla birinciliği olan Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret ikilisiyle yarışın kazananı oldu. Peugeot, Güney Amerika kıtasında ikinci katılışında Dakar Rallisi’ni kazanırken 2016 Dakar Rallisi’nde yarışan Peugeot 2008 DKR’lar, toplam 12 etabın 9’unu kazandılar; 2’si ilk üç sıra olmak üzere 7 kez duble yaptılar. Stéphane Peterhansel ilk zaferinden 25 yıl sonra (motosiklet), 6’sı motosiklette, 6’sı co-pilotu Jean-Paul Cottret ile otomobilde olmak üzere Dakar’da 12nci birinciliğini kazandı. Cyril Despres/David Castera ve Sébastien Loeb/Daniel Elena ise bu Dakar rallisinde hoş bir sürpriz yaptılar. Yarışı sırasıyla yedinci ve dokuzuncu sırada tamamladılar. Bu sonuçlarla Peugeot, son zaferinden yirmi altı yıl sonra, Dakar Rallisi’ni beşinci kez kazandı.

Dört Peugeot 2008 DKR’ın 3’ü final çizgisine ulaştı. Hedefe dört gün kala lider olan Carlos Sainz/Lucas Cruz kazanılmasına katkıda bulundukları finalde maalesef Team Peugeot Total ekibinin bünyesinde yer alamadılar.Team Peugeot Total ekipleri daha ilk etaptan itibaren sıralamanın başında yerlerini aldılar. Aşina olduğu bir alanda ‘rallyman’ yeteneklerini ortaya koyan Sébastien Loeb, özel etap kazanan ilk pilot oldu; Stéphane Peterhansel ve Carlos Sainz de onu çok yakından takip ettiler. İlk haftada koşulan altı etapta, ikisi ilk üç sıra olmak üzere altı duble kazanan Peugeot 2008 DKR’lar sürekli olarak klasmanın ilk sırasında kalarak bütün ekibe yoğun bir adrenalin yüklemesi yaşattılar. Böylece Loeb-Peterhansel-Sainz üçlüsü, Bolivya yaylarındaki zorlu etaplardan sonra Salta’daki dinlenme gününe ilk üç sırada girdiler.

AUTO - DAKAR 2016 - FINISH - PODIUM
Yarışın ikinci haftası, daha fazla off-road ve kumlu bölümleriyle daha değişken bir güzergâhta daha fazla macera sunuyordu. Çok sayıda değişime elverişli bu sahada Sébastien Loeb (takla attı) ve Carlos Sainz (10. etapta motor arızası nedeniyle yarışı terk etti) birincilik şanslarını kaybettiler. Cyril Despres de turbo problemi nedeniyle beşinci etaptan itibaren gerileyince, Stéphane Peterhansel zafer için Team Peugeot Total ekibinin liderliğini üstlenmiş oldu. Ünlü Fiambala kum tepeleri kritik ve özel etabında açık ara önde kazanan ikili, on üç etabın onuncusunda bir saatlik avans ile liderliğini pekiştirdi. Artık final çizgisine kadar bu avantajını koruması ona yetecekti.

Bu birincilik Peugeot için, 1987 ve 1990 yılları arasında Dakar rallisinde kazanılan dört zafer ve 24 Saat Le Mans, Pikes Peak veya WRC gibi farklı yarışlarda kazanılan çok sayıda birinciliği içeren parlak bir sportif başarı listesini tamamlıyor. Bu zafer, Güney Amerika’da ikinci yılında birinci olan Peugeot’nun ödül listesinde unutulmaz bir an olarak kalacak. Çünkü 3 Peugeot 2008 DKR aracı varış çizgisine ulaştı.

Bu zafer, tüm ekibin birbirine sağladığı destek ve gizli kahramanların gayretleri ile elde edildi. Otomobil kategorisinde ikinci katılımında mükemmel bir yarış çıkaran Cyril Despres (7 dubleden birine katkıda bulundu) birçok kez arızalarını giderdiği ekip arkadaşlarının koruyucu meleği rolüne soyundu. Tüm bu gelişmeler bu efsanevi yarışın anısını besleyen güçlü görüntüleri oluşturdu.

AUTO - DAKAR 2016 - FINISH - PODIUM
PEUGEOT 2008 DKR pilotu Stéphane Peterhansel, “Bu olağanüstü bir memnuniyet duygusu. Start öncesinde, böyle bir neticeye varacağımız kesin olmaktan uzaktı. Doğrusunu söylemek gerekirse ekibin henüz biraz genç olduğunu düşünüyordum, fakat her şey yolunda gitti. Peugeot 2008 DKR, WRC tipi özel etaplarda yüksek performanslı bir otomobile sahip olduğunu hepimize kanıtladı. Bu etaplarda, Carlos ve Sébastien’in daha hızlı olduğunu bildiğimden onlardan çok geride kalmamaya çalıştım. Büyük atak yaptığımız bir günde temiz bir yarış çıkarttık ve final çizgisine 3 gün kala 50 dakika gibi çok büyük bir avansla yarış lideri olduk. Sonrasında ise akıllıca yarışı yönetmemiz gerekiyordu. Motosikletle ilk Dakar yarışına katıldığımda Peugeot için yarışmayı öylesine hayal etmiştim ki, şimdi bu ekibe katılarak zafer kazandırmak eşsiz bir duygu.” derken dokuzuncu olan Peugeot 2008 DKR‘ın pilotu Sébastien Loeb “Rallinin sonuna kadar varmış olmaktan çok mutluyum! Positif ve negatif noktalar oldu fakat genelde iyi bir performans sergiledik. Daha az rahat olduğumuz etaplarda birkaç hata yaptık çünkü tecrübemiz yoktu. Yoksa performans anlamında geri kalmadık. Sıkıntılı geçen bazı günler haricinde çok eğlendik” dedi. Rakki efsanesi Carlos Sainz ise “Başta Stéphane ve Jean Paul olmak üzere tüm ekibe teşekkür etmek istiyorum. Peugeot 2008 DKR’ı geliştirmek için hepimiz sıkı çalıştık ve bu ekip çalışmasına katkıda bulunmuş olmaktan gurur duyuyorum. Sadece iki yıl sonra böyle bir netice almak kesinlikle dikkat çekici. Heyecan verici bir mücadele oldu” şekline konuştu.

Geçici nihai sıralama

1. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, 45h22dak10s

2. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Mini, +34dak58s

3. Giniel De Villiers (ZAF)/Dirk Von Zitzewitz (DEU), Toyota, +1h02dak47s

4. Mikko Hirvonen (FIN)/Michel Perin (FRA), Mini, +1h05dak18s

5. Leeroy Poulter (ZAF)/Robert Howie (ZAF), Toyota, +1h30dak43s

7. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, + 1h49dak04s

9. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MC), PEUGEOT 2008 DKR, +2h22dak09s