Deneysel LEAF!

 Deneysel LEAF!

Avrupa’da 2011 Yılın Otomobili ödülünü alan Nissan LEAF, Avrupa yollarında! Nissan, 9 adet elektrikli LEAF’i, Portekiz Elektrikli Taşımacılık Konsorsiyumu MOBI.E’ye vererek resmen Avrupa yollarına çıkardı. Portekiz, 2008’in Kasım ayında, ülkede yaygın bir şarj ağı kurmak ve sıfır emisyonlu taşımacılığı desteklemek üzere Renault-Nissan Ortaklığı ile bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma sayesinde Renault-Nissan Ortaklığı ve Portekiz arasında doğrudan elektrikle çalışan araçlar konusunda bir işbirliği yaratılarak bu konuda Avrupa’da bir ilk gerçekleştirildi. Şebekeyi kuran MOBI.E şu ana kadar ülke çapında 25 şehirde şarj noktaları inşa etti. 2011 yazına kadar 1300 adet normal şarj tesisi ile 50 adet hızlı şarj tesisi ülkede hizmet vermeye başlayacak.

Nissan Leaf gücünü ön tekerleklere aktaran kompakt bir elektrik motor ile çalışıyor. AC motor 109 HP ve 280 Nm maksimum tork değeri sunarak aracı maksimum 145km/s’lik hıza ulaştırmak için gerekli gücü sağlıyor. Elektrik motorun ihtiyacı olan enerjiyi 90 kW’ı aşkın güç çıkışı olan, Nissan’ın geliştirdiği ince tabakalı, lityum-iyon bataryadan tedarik ediyor. Araç yeniden şarj olana kadar 175 km’lik bir menzile ulaşabiliyor ve bu da aracı birçok şehirli kullanıcı için pratik bir otomobile dönüştürüyor.

Diğer yandan LEAF’lerin Japonya ve ABD’de müşterilere teslim işlemi başladı. Avrupa için, Portekiz, İrlanda, İngiltere ve Hollanda’ya yapılacak teslimler, 2011’in ilk çeyreğinde başlayacak. Şu an Japonya’da üretilen LEAF ayrıca İngiltere’de, Sunderland tesislerinde 2013’ten önce üretilmeye başlanacak.