Direniş Ford Otosan’a sıçradı

 Direniş Ford Otosan’a sıçradı

image
Metal işkolundaki işçi direnişi yayılıyor. Kocaeli Ford Otosan’da da işçiler yarın eyleme çıkacak. Açıklama yapan işçiler taleplerinin kabul edilmesini istedi. Ford Otosan yönetimi de eylemin ardından üretime ara verdiklerini açıkladı. İşçiler ise direnişte ısrar ettiklerini belirterek yarınki toplanma yerlerini değiştirdi

Bursa’daki metal işçileriyle başlayarak hızla metal sektörünün tamamına yayılan işçi eylemleri Kocaeli’deki Ford Otosan’a da sıçradı. Kocaeli Seka Park’ta toplanan Ford işçileri eylem yaptı. Basına açıklamada bulunan işçiler şu talepleri sıraladı:
– Bizlerin talepleri de Bursa’daki metal işçisi kardeşlerimizin talepleriyle aynıdır.
-Ücretlerimiz Bosch sözleşmesi baz alınarak yeniden ayarlansın, MESS bunun için gerekeni yapsın.
-Yaşadığımız süreçten dolayı hiçbir işçinin işine son verilmeyeceği konusunda garanti verilsin.
-Bu süreçte işten atılan işçi arkadaşlarımız geri alınsan

-Türk Metal sendikası Ford’tan gidecek
-Temsilcilerimizi demokratik bir yöntemle belirleyeceğiz.
Ford Otosan işçileri yarın(20 Mayıs) sabah iş bırakacaklarını ve taleplerinin kabul edilmesini de istedi. Bursalı işçilere selam gönderen işçiler tüm arkadaşlarını direnişe davet etti.
Patron korktu, işi durdurdu
Ford Otosan işçilerinin, talepleri için yarın (20 Mayıs) üretimi durdurma kararını açıklamasının ardından fabrika yönetimi üretime belirsiz bir süreliğine ara verdiğini açıkladı. Yönetim ara verme kararına “parça ikmalinde yaşanan kesintiler” gerekçe gösterdi.
Patronun korktuğunu belirten Ford Otosan işçileri de açıklama yaparak yarın toplanacakları yeri değiştirdi. Önceki açıklamalarında K2 olan toplanma yerine saat 08.00’da Tüplü Araçlar Parkı’nda toplanacaklarını belirtti. Direnişte kararlı olduklarını belirten işçiler tüm işçilerin yarın eylemde olacağını da söyledi.
Ford işçilere gönderilen mesajda ise şu ifadeler kullanıldı:
“Değerli çalışanlarımız, parça ikmalinde yaşanan kesintiler nedeniyle, ikinci bir duyuruya kadar, Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında üretim çalışması yapılamayacaktır. Bu nedenle idari ofislerde görev yapmakta olan mavi yakalı çalışanlarımız da dahil olmak üzere tüm mavi yakalı çalışanlarımız, ikinci bir duyuruya kadar, 20 Mayıs 2015 çarşamba günü itibariyle izinli sayılacaklardır. Saygılarımızla, Ford Otosan”