Dostluk ve barış için 10 bin km

 Dostluk ve barış için 10 bin km

Algau_Orient_Rallye www.e-motoring.com
Dünyanın en eğlenceli ralli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ve bu yıl sekizincisi düzenlenecek Allgaeu Orient Rally-Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye etabı startı Sultanahmet’ten verildi. Almanya’nın Allgaeu bölgesinden başlayan ve Ürdün’ün başkenti Amman’da sona erecek rallide 333 araç, toplam 10 bin kilometre yol yapacak. Türkiye’yi sadece TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları takımının 3 araç ile temsil ettiği rallide araçlar, Türkiye’de de İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’nde yaklaşık 4 bin kilometre kat edecek.
Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Birleşmiş Milletler’in de partner olarak yer aldığı, ‘Allgaeu Orient Rally-Dostluk ve Barış Rallisi’nin sekizincisi 27 Nisan–14 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Ralli kurallarına göre ralliye, değeri 1111 Euro’nun altında eski araçlar katılabiliyor. Güzergâh boyunca da otoyollara çıkmaya izin verilmiyor. İki yıldır TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları’nın da destek verdiği rallide 20 ülkeden toplam 111 takımın katılıyor. Ralli’de, 666 yarışçı 333 araçla mücadele ediyor.
Dostluk ve Barış Rallisinde zamana ya da sürata dayalı herhangi bir yarış bulunmuyor, Yarışma tamamen rota üzerinde belirlenen sosyal ödevlerin yerine getirilmesinde en başarılı bulunan takım olma üzerine. Yarışta en başarılı bulunan takım birinci olurken diğer tüm takımlar ikinci ilan ediliyor. Birincilik ödülü ise Ürdün Kralı tarafından hediye edilen ve sonrasında satılarak geliri yine bağışlanan bir deve olacak…

En uzun etap Türkiye’de
Araçlar, Ankara, Çorum (Boğazkale), Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane Bayburt, Rize, Artvin, Kars, Ağrı Dağı, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Nevşehir (Kapadokya), Niğde ve Hatay’ı geçecek. Ralli Ekibi, Hatay’dan İsrail’in Hayfa kentine geçtikten sonra da Ramallah’ı ziyaret ederek, Amman’da finişe ulaşacak. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği rallinin sonunda araçlar, Amman’da satışa çıkarılarak, geliri çocuk vakıflarına bağışlanacak.