Efsane devam ediyor: Yeni L200 Türkiye’de

Mitsubishi L200
TEMSA Motorlu Araçlar, dünya çapında büyük heyecan yaratan 5. nesil Mitsubishi L200’ü Isparta Davraz Dağı’nda gerçekleştirilen lansmanı ile Türkiye pazarına tanıttı. En zorlu yollarda bile daha sağlam, daha dayanıklı olan Yeni Mitsubishi L200, pick-up pazarının tartışmasız lideri olmaya devam edeceği mesajını veriyor. 1978 yılından bu yana dünya çapında 4 milyon adet satılan kamyonet, ilk kez 1992 yılında girdiği Türkiye pazarında da bugüne dek 60.000 adet satıldı. Mitsubishi L200, Türkiye’de geride kalan on yılın yedisini pazar lideri olarak tamamlamış iddialı bir model. Mitsubishi Motors’un yetmiş yıllık pick-up ve 4×4 teknolojisi ile tasarlanan Yeni Mitsubishi L200, sağlam, dayanıklı ve çevreci kimliğini yeni donanım paketi isimleri Storm, Tornado ve Blizzard ile yansıtıyor. 3 farklı donanım 5 farklı versiyonuyla sunulan Yeni Mitsubishi L200, tüketicilerin beğenisine sunuldu. Yeni Mitsubishi L200’ler 5 yıl/100.000 km. garantisiyle ve 4×2 Invite donanımlı baz versiyonda 66.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Mitsubishi L200 ailesinin fiyatı, otomatik vitesli 4×4 Instyle versiyonda 94.700 TL’ye kadar çıkıyor. İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük ikinci L200 pazarı olan ülkemizde TEMSA, yılın kalan dört ayında önceki L200’den 2300, yeni L200’den de 1700 adet satarak yine pazar liderliğinin peşinde. Mitsubishi ise 150 ülkede yıllık 200.000 adetlik satış hedefliyor…

Atletik ve güçlü tasarımıyla öne çıkan Yeni Mitsubishi L200, yakıt ekonomisinden kolay manevra kabiliyetine kadar kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak üzere baştan tasarlandı. Zorlu yollara meydan okuyan Yeni Mitsubishi L200, güçlenen altyapısı ve üstün donanım özellikleriyle bir SUV/binek otomobil konforuyla sınıfında yarattığı farkı gözler önüne serdi. 0.40 Cd’lik rüzgar direnç katsayısıyla rakiplerine göre daha üstün aerodinamik avantajlar sunabilen Mitsubishi L200, 5.9 metrelik dönüş çapıyla iddialı manevra kabiliyetine de sahip.

Mitsubishi L200
Genişleyen iç kabin, yenilenen koltuklar, anahtarsız çalıştırma sistemi, direksiyonda vites kulakçıkları, dokunmatik infotainment ekranı, çift bölgeli dijital klima ve Bi-xenon farlar ile artırılmış konfor, Paris-Dakar Rallisi’nde elde ettiği başarılar ile offroad performansını kanıtlamış Pajero’dan geliştirilen yeni 4 sürüş modlu 4×4 Super Select sistemi, sessiz motor ve yalıtım özellikleriyle pick-up kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan Yeni Mitsubishi L200, manevra kabiliyetiyle şehir içinde ve dar yollarda kolaylık sağlıyor. Tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunulan 7 adet hava yastığı, Aktif Çekiş Denge Kontrolü, Yokuş Kalkış Destek Sistemi ve Treyler Denge Kontrolü gibi artırılmış güvenlik özellikleri ve güçlü gövde yapısı sayesinde de güvenilir bir yol arkadaşı oluyor. Yapılan yeniliklerle burun yapısı daha estetik hale getirilen L200’ün asıl marifetiyse, kasaya bağlanmadan önce kabini sonlandıran J çizgisinde gizli. Bu tasarım, daha dar aks mesafesi içinde arkadaki yolculara daha fazla diz mesafesi, daha konforlu arka koltuk sırtlık açısı, daha fazla arazi kabiliyeti, daha yüksek manevra yeteneği sağlıyor.

Yeni Mitsubishi L200, pick-up segmentinde çıtayı yükseltti
Pick-up’ın sağlamlığının ve dayanıklılığının yanı sıra sınıfında öncü konfor ve güvenlik özelliklerine sahip olan Yeni L200, RISE gövde yapısı, darbe emici şasisi ve yeni süspansiyon sistemi sayesinde her türlü zorluğun üstesinden geliyor. 5285 mm boyundaki pikabın aks mesafesiyse 3000 mm. Kasaya gelince; 1520 mm’lik uzunluğa karşılık 1470 mm’lik ene sahip. Kasa derinliğiyse 475 mm. Yaklaşma açısı 30 derece, uzaklaşma açısı 22 derece olan gövdenin karın açısıysa 24 derece. Mitsubishi L200, 45 derecelik devrilme açısıyla iddialı eğimlerde de direniyor! Arazi şartları kadar yol kullanım kolaylıklarını buluşturan araçtaki en ilgi çekici donanımlardan biri de 65 km/s üzerinde görev yapan şerit takip uyarı sistemi! Kasası içinde 6 adet yük kancası bulunan araçta arka köşeler de güçlendirilmiş. Bagaj kapağı da yine güçlendirilen parçalardan.

Mitsubishi L200’de iki farklı güç seviyesiyle son derece yenilikçi 2.4 Turbo Intercooler DI-D turbo dizel motor yer alıyor. İki çeker versiyonlarda 3500 d/d’de 154 PS güç ve 1500-2500 d/d arasında sürekli alınabilen 380 Nm maksimum tork çıkışı sağlayan alüminyum bloklu dizel motor, dört tekerlekten çekişli versiyonlarda 3500 d/d’de 181 PS güç ve 2500 d/d’de 430 Nm maksimum tork sunuyor. Dizel motorlarda pek rastlanmayan değişken supap zamanlama sistemi MIVEC ile daha ekonomik, daha güçlü ve daha çevreci olarak kullanıcılarını şaşırtacak. Üstelik yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu ve yüzde 17 daha az karbon salınımıyla Yeni Mitsubishi L200 hem kullanıcılarının cebini hem de çevreyi düşündüğünü bir kez daha kanıtlıyor. Pikapta 6 ileri vitesli manuel şanzıman ya da direksiyondan da kullanılabilen 5 ileri vitesli otomatik şanzıman seçenekleri yer alıyor. Buna göre manuel vitesli 4×2 Storma’da 7.5/5.6/6.3 litre olarak gerçekleşen 100 km yakıt tüketimi, 181 PS’lik versiyomda 8.4/6.5/7.2 litre düzeyinde gerçekleşiyor. Yaklaşık 1 ton taşıma kapasitesi olan pikabın çekme kapasitesiyse motor versiyonuna göre 2700-3000 kg arasında değişiyor. Start/stop donanımına da sahip olan araç, 100 km’de ortalama tüketim verileri manuel vitesli versiyonda 8.7/6.7/7.4 litre olan pikap, otomatik şanzımanla ise 10.2/7.4/8.4 litrelik verilere imza atıyor.

Mitsubishi L200
Zeka: “Açık ara pazar lideri olan Mitsubishi L200 yenilenerek geliyor”
Türkiye pazarına Ağustos ayında sunulan Yeni Mitsubishi L200’ün pazarı ateşleyeceğine inandıklarını belirten Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Eşref Zeka, “Pick-up pazarındaki güçlü oyuncumuz Mitsubishi L200, Temmuz 2015 itibarıyla yüzde 33 gibi rekor pazar payına ulaşarak, açık ara liderliğini korumayı başardı. Ağustos ayında da Türkiye pazarına sunduğumuz Yeni Mitsubishi L200 ile pick-up segmentine yepyeni bir soluk getirerek iddiamızı sürdüreceğiz. Bugüne kadar Mitsubishi L200’den vazgeçemeyenler kadar, yeni kullanıcıları da hayran bırakacağımıza inanıyorum. Yeni Mitsubishi L200 sayesinde liderliğimizi pekiştirerek devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.

Mitsubishi Motors, bugüne kadar Mitsubishi L200’den vazgeçemeyenler kadar yeni kullanıcıların da dikkatini çekeceğini öngörerek 150 ülkede yıllık 200.000 adetlik satış hedefliyor. Yeni Mitsubishi L200’ü ‘Yılın Pick-up’ı seçen İngiltere’nin önde gelen haftalık otomobil dergisi Auto Express de Avrupa’da resmi olarak pazara sunulmadan önce sektöre hızlı bir giriş yapan 5. Nesil Mitsubishi L200 ile ilgili bu hedefi destekliyor.

Sürüş izlenimleri
Lansman boyunca asfalt ve zaman zaman off-road kıvamında zorlu toprak yollarda kullandığımız L200, sunduğu yüksek konfor ve özellikle sarsıntısızlıkla neden pazar lideri olduğunu kolayca ifade etti. Ekonomik dizel motorun sunduğu güçlü çekişle kolayca ivmelenen aracın kompakt SUV’ları aratmayan çift kabini gayet konforluydu. Gerçi kullandığımız, deri döşemeli en yüksek donanım seviyesinden bir modeldi ama kamyonetin sahip olduğu potansiyel hemen kendini gösterdi. Yarım tur da olsa azaltılmış direksiyon turu, sessiz çalışan süspansiyon ve zahmetsiz devreye alınabilen düşük devirli arazi şanzımanı gibi dinamikler, yeni L200’ün kullanımını otomobil editörleri için dahi çocuk oyuncağına çevirdi. Alt yapısında arazi efsanesi Pajero’nun “iniş takımları” kullanılan L200’de Super Select 4WD-II dört tekerlekten çekiş sistemi, 100 km/s’ye kadar uygun koşullarda iki çekerden dört çekere alınabiliyor. Ama 4HLc ve 4LLc modlarına ancak araç durdurularak geçilebiliyor.
Aracın düşük yakıt sarfiyatı da akılda kalan özelliklerinden biri oldu. L200’de yer alan 7 havayastığı, ESP ve römork denge sistemi TSA gibi özellikler güvenlik adına önemli özelliklerdi. Ancak, burulma direnci selefine göre %9 artırılarak daha sağlam ve daha dayanıklı hale getirilen aracın burun yapısı ve panellerinde kullanılan yüksek dirençli çelik yoğunluğu, trafikte özellikle L200 ile kazaya karışmaktan kaçınmak gerektiğine dikkat çekti!