Yeni 208 Advertisement

Efsane geri döndü: Yeni Megane Sedan piyasaya çıkıyor

 Efsane geri döndü: Yeni Megane Sedan piyasaya çıkıyor

Renault Megane Sedan

Renault Megane ailesi, Yeni Megane Sedan’ın ürün gamına katılmasıyla daha da genişliyor. 1995 yılından bu yana dünya çapında 6 milyon, Türkiye’deyse 320 bin adet satılan Renault’nun C segmenti  modeli Megane’a yeni jenerasyonda sedan versiyon da eklendi.  Konforlu, geniş, statü sembolü Yeni Megane Sedan, markanın konumunu güçlendirirken Renault’nun C-segmentindeki ürün yelpazesini de tamamlamış oluyor. Yeni Megane Sedan Türkiye’de 12 Ekim 2016’dan itibaren 62.600TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Renault Megane Sedan

Fransız üreticinin sadece Türkiye’deki Bursa tesislerinde üretilen ve yaklaşık 30 ülkede 2016 sonbaharında satışa sunulacak olan otomobil, markanın küresel büyümesine ve ürün serisinin genişlemesine katkıda bulunuyor. Yeni Megane Sedan’ın fiyatı 115 HP’lik 1.6 16V Joy versiyonunda 62.600 TL’den başlayıp EDC otomatik şanzımanlı 110 HP’lik 1.5 dCi Icon’da 96.750 TL’ye kadar ulaşıyor. Joy, Touch ve Icon donanım versiyonlarıyla satılan Megane Sedan’da Pure Vision LED farlardan deri döşemeye kadar varan zengin opsiyonlar bulunuyor. Otomobilde sportif GT-Line donanım seviyesiyse sunulmayacak.

Renault Megane Sedan

Renault’nun CMF C/D şasi mimarisi üzerinde inşa edilen yeni MEGANE Sedan, 2016 başında lanse edilen yeni MEGANE HB ile eşzamanlı olarak tasarlandı ve geliştirildi. Bu da iki modelin aynı özellikleri, teknolojiyi ve motor seçeneklerini paylaştığı anlamına geliyor. Bunun yanı sıra yolcuları için kendi sınıfında rekor düzeyde genişlik ve 550dm3 bagaj hacmi sunuyor. Dinamik stili ve bir üst segmentten aldığı özellikleri sayesinde yeni MEGANE Sedan, bir üst sınıfa geçişi temsil ediyor ve C Sedan segmentinde yepyeni bir çıta oluşturuyor.

Megane Sedan, 2 benzinli (1.6 16V 115 bg MT & 1.2 Tce 130 bg EDC), 4 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 90 bg MT & 1.5 dCi 110 bg MT and EDC & 1.6 dCi 130 bg MT) olmak üzere 6 farklı motor ile pazara sunuluyor. Otomobilde Fluence’ta denendiği üzere elektrikli versiyon sunulması planlanmıyor.

Renault Megane Sedan

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: “C segmenti Türkiye’de binek otomobil pazarından yüzde 49,5 pay alıyor. Sedan kasa, segmentten yüzde 29 pay alıyor. C Sedan tek başına ise binek otomobil pazarında yüzde 59 paya sahip. Türkiye’de efsaneleşen Megane Sedan, yeniden Türkiye pazarında yerini alıyor. Yenilenen göz alıcı tasarımının yanı sıra bir üst segmentten aldığı özellikleri ile rakipleri arasında öne çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Megane Sedan Renault’nun Türkiye binek otomobil pazar liderliğine katkıda bulunacak” dedi.

Yeni Megane Sedan, Renault-Nissan İttifakı’nın CMF-C/D modüler mimarisini temel alıyor. Söz konusu mimari, diğer lüks Renault modellerinde de kullanılıyor: Espace, Talisman, Yeni KOLEOS, Yeni MEGANE ve Yeni SCENIC serileri. Yeni MEGANE Sedan’da, genellikle bir üst segmentle özdeşleştirilen ve bu segmentte eşsiz olan özellikler sunuluyor: renkli Head-up Display ekranı, konfigüre edilebilir 7-inç TFT renkli ekranı gösterge tablosu ve iki format halinde tercih edilebilecek R-LINK 2 multimedya tableti (7-inç harita formatı veya 8.7-inç portre formatı) ile birlikte MULTI-SENSE.

R-LINK 2 multimedya tablet ve 7-inç gösterge tablosu

Yeni MEGANE Sedan, 7-inç harita veya 8.7-inç portre formatlı (22cm) R-LINK 2 ile sunuluyor. Bu, yeni Espace ve Talisman’da kullanılanla aynı donanım. Bu segmentte daha önce eşi benzeri görülmemiş şekilde kolay kullanım için, akıllı telefon veya tabletlerdekine benzer biçimde kapasitatif ‘pinch & zoom’ ekranı bulunuyor. R-LINK 2, aracın çeşitli fonksiyonlarını kontrol eden bir kumanda merkezi durumunda: multimedya, navigasyon, telefon, radyo, MULTI-SENSE, sürüş destek sistemleri (ADAS).

R-LINK 2’nin sundukları:

 • Sezgisel: akıllı telefon veya tabletlerdekine benzer biçimde kullanması kolay ara yüz: tıkla ve sürükle ile ikonların hareket ettirilmesi, sayfa kaydırma, iki parmakla zumlama, vs.
 • Kolaylıkla kişiselleştirme: widget’lara (ikonlar) sahip konfigüre edilebilir üç ‘ana sayfa’ ve önceden seçilmiş sürüş ayarlarına ve araç içi ambiyans tercihlerine hızlı erişim için altı farklı profil kayıt imkanı,
 • Kontrol merkezi: otomobildeki pek çok fonksiyon buradan çalıştırılıp kapatılıyor. Buna ses sistemi, eller serbest telefon, navigasyon ve sürüş destek sistemleri de dahil,
 • İnternet bağlantı teknolojisi: R-LINK Store ve uygulamalara erişim, ve güncel Avrupa haritaları.

Yeni MEGANE Sedan 3D Sound by Arkamys® ve sekiz hoparlör ile donatıldı. Özel dijital ses işleme yazılımı sayesinde söz konusu sistem, müzik dinleme keyfine derinlik ve kendine has bir doku kazandırıyor.

Renault Megane Sedan Renault Megane Sedan

Bağlantı teknolojisi ve şarj opsiyonlarına şunlar dahil:

 • Eller serbest telefon kullanımı ve audio akışı için Bluetooth® (tüm versiyonlarda standart),
 • Bir veya iki USB portu (versiyona bağlı),
 • 5mm jak soketi (tüm versiyonlarda standart),
 • Bir veya iki 12V priz (versiyona bağlı),
 • SD kart yuvası (R-LINK 2 ile standart),

Sürüş verileri (hız, devir sayısı, yakıt tüketimi, vs.) direksiyon simidinin arkasında yer alan ve sürücünün görüş çizgisi içinde bulunan 7-inçlik kişiselleştirilebilir renkli ekranda gösteriliyor.

Renault Megane Sedan Renault Megane Sedan

MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde kişiselleştirilmiş bir sürüş deneyimi

Espace ve Talisman’da da sunulan MULTI-SENSE teknolojisi, sürücünün sürüş deneyimini kişiselleştirmesine imkan veriyor. Bu kişiselleştirme şu şeklide yapılabiliyor:

 • Gaz pedalının ve motor tepkisinin modifiye edilmesi,
 • Vites değiştirme hızının ayarlanması (sadece Efficient Dual Clutch otomatik vites kutusunda)
 • Direksiyon sertliğinin kontrol edilmesi,
 • Kabin aydınlatma ortamının modifiye edilmesi,
 • Sürücü koltuğundaki masaj fonksiyonunun devreye sokulması (versiyona bağlı).

Orta konsolda yer alan MULTI-SENSE tuşu sayesinde, R-LINK 2 ekranında gösterilen önceden ayarlanmış beş farklı sürüş ayarına erişmek mümkün: Neutral, Sport, Comfort, Perso ve Eco. Bu sistem, beş farklı iç mekan aydınlatma ambiyansı ile tamamlanıyor: sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil. Seçilen aydınlatma ambiyansı orta konsolu ve üst versiyonlarda ön ve arka kapı panellerini kapsıyor. Yansıttığı renk ise TFT ekran ve portre-formatlı multimedya ekran ile bağlantılı.

Dahası, MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde sürücünün üç farklı ayara bağlı olarak motor sesini ayarlaması mümkün: Neutral, Comfort ve Sport.

Renault Megane Sedan

Yeni Megane Sedan, Renault’nun pasif güvenlik alanındaki deneyimlerinden istifade ediyor. Yeni Megane Sedan’da çift ön hava yastığı, iki göğüs/omuz hava yastığı, perde hava yastıkları, kırbaç etkisini önleyen anti-whiplash ön ve arka başlıklar, ön ve arka koltuklarda anti-submarining sistemi, arkada i-Size çocuk koltukları için Isofix bağlantı noktası ve tüm koltuklarda ön gergi ve yük sınırlayıcı sistem gibi pasif güvenlik ekipmanları yer alıyor. Ek olarak motor çerçevesinde son derece elastik sınırlara sahip çeliğin ve yolcu emniyet hücresinde de yüksek dayanımlı çeliğin kullanılması sayesinde yolcu kabini büyük darbelerde koruma altında tutuluyor.

Güvenilirliğini test edebilmek amacıyla hatchback kardeşi  üzerinde yapılan testlere ek olarak, araç 276 bin kilometrelik mesafeyi Renault’nun test pistlerinde geçirdi. Burada gerçekleştirilen hızlandırılmış yaşlanma süreci gerçek hayatta 828 bin kilometreye denk geliyor. Dahası, potansiyel sorunların belirlenebilmesi için 24 araçla bir milyon kilometreden fazla yol katedildi.

Sürüş keyfi ve verimlilik sunan eksiksiz motor yelpazesi

Formula 1’deki turbo şarj ve downsizing işleminde deneyimli olan Renault, sürüş keyfini ve verimliliği bir araya getiren motorlarda da uzman. Bu motorlardan bazıları EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusu ile sunuluyor. Bu motor yelpazesi Yeni Megane Sedan’ın satıldığı pazarlardaki tüm beklentileri karşılayacak biçimde tasarlandı. Megane Sedan, ülkemizde 2 benzinli (1.6 16V 115 bg MT & 1.2 Tce 130 bg EDC), 4 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 90 bg MT & 1.5 dCi 110 bg MT and EDC & 1.6 dCi 130 bg MT) olmak üzere 6 farklı motor ile satılacak.

Tüm versiyonlardaki standart özellik ECO modu. Bu mod sayesinde otomobilin performans özellikleri modifiye edilebiliyor ve yakıt tüketimi yüzde 10’a varan oranlarda düşürülebiliyor. R-LINK-2 ile donatılan versiyonlarda sunulan Driving Eco2 sürücülerin kullanım biçimlerini analiz etmelerine yardımcı verileri sağlıyor ve hem yakıt tüketimini he de CO2 emisyonlarını düşürmeleri için gereken tedbirleri almalarını sağlıyor.

İzlenimler

Yeni Megane Sedan’ı Bodrum’da gerçekleştirilen lansmanında kullandım. Heybetli görünümüyle sınıfına ağırlığına koymaya aday otomobil, zengin donanım paketleri ve yüksek teknolojisiyle dikkat çekiyor. HB kardeşi gibi R-Link2 ile donatılan otomobilde bütün kumandalar dikey yerleştirilmiş ekran üzerinden parmakla yönetiliyor. Bu dijital tercihe alışmak biraz zaman alabiliyorsa da otomobil üreticileri artık müşteri beklentilerinin böyle olduğu fikrinde. Alıştıktan sonra kullanması kolaylaşıyor. Bodrum havaalanında teslim aldığımız otomobilin bagaj kapağını ne kabinden ne kumandadan bir türlü açamadık! Meğer işin sırrı tamponun altındaki sensördeymiş! Ama kullanımı “normale döndürmek” için yakın vadede bagaj butonu da arkadaki logonun üzerine yerleştirilecek. Sürüş nitelikleri, virajlardaki tutunma yetisi ve süspansiyon konforuyla sınıfına yeni değerler getirmesi muhtemel otomobil, kabin konforuyla da rakiplerine meydan okuyor. Sınıfının en iyisi olarak nitelenen koltuklarıyla Renault’nun 30 yıl önceki geniş ve rahat koltuklarına gönderme yapılmış “koltuk takımı”, deri ya da kumaş olarak tercih edilebiliyor. Test sürüşleri sırasında kumaş koltukların, deri döşemeye göre daha rahat olduğunu gözledim. Bunun da sırrı, deri döşemenin gergin olmasındaymış. Çünkü deri gevşek bırakılırsa kısa sürede kırışıklığa yol açıyormuş. Sonuç olarak deri kaplı koltuklar biraz daha sert karakterli görüntü çizdi. Zaten formları da sportif karakterli otomobilleri çağrıştırıyor.

Diri süspansiyon karakteri, motorun sunduğu performansı kolay kontrol ediyor. İzine sadık otomobil, kısa sert darbelerde hıza da bağlı olarak kimi zaman arka tarafı zıplatabilse de absorbasyonu gayet başarılı. 550 litreyi bulan devasa bagajıyla, kompakt sedanlara meydan okuyan Megane Sedan’ın kabin ferahlığı hakkında konuşturacak. Motor seçenekleri üzerine çok yoruma gerek duymuyorum, her biri kendisini ispat etmiş, dayanıklı, segmentine göre performanslı ve ekonomik makineler. Fiyatlara gelince, Renault’nun fark edilir kalite artışıyla beraber Alman rakiplerinin uykusunu kaçıracağını düşünüyorum. Fransız üretici her segmentte büyük adımlarla ilerliyor.