Efsane geri dönüyor

 Efsane geri dönüyor


MINI’nin uluslararası motor sporları sahnesine geri dönüşü için geri sayım başladı. Yeni MINI WRC Ekibi, bu sezon FIA Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki (WRC) seçili parkurlarda yarışacak. Amaç, 2012’deki Dünya Şampiyonası sezonunun tümüne mükemmel şekilde hazırlanmak için önemli deneyimler edinmek. MINI WRC, Prodrive tarafından MINI Countryman temel alınarak geliştirildi. BMW Motorsport tarafından Dünya Binek Otomobil Şampiyonası da dahil olmak üzere FIA Super2000 düzenlemeleriyle uyumlu olması için geliştirilen ve MINI üretim modellerinden elde edilen 1.6 litre turbo motorla donatıldı. Prodrive, MINI WRC ekibiyle olan çalışmalarının yanı sıra, Dünya Ralli Şampiyonası’nın S2000 sınıfında da kullanmaları için özel ralli ekiplerine müşteri otomobili sağlıyor.


BMW Group Satış ve Pazarlama Yönetim Kurulu üyesi Ian Robertson şunları söylüyor: “FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın rallilerin zirve noktası olması markamızın rekabetçi ruhunu sergilemek için bize ideal bir platform sağlıyor.” “Motorsporlarında deneyim çok önemli bir faktördür. Bu sebeple rakiplerimizle baş edebilmek için çok kısa bir sürede elimizden geldiğince fazla şey öğrenmemiz büyük önem taşıyor. Yeni düzenlemeler zirveye olan yolun geçmişe oranla daha kısa olduğu gösteriyor. En kısa sürede rakiplerimizin başını ağrıtmak istiyoruz.”
MINI WRC Ekibi 2011’de Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk yarışı için deneyimli sürücülere güveniyor. Kris Meeke (İNG) ve co-pilot Paul Nagle (İRL) diğer başarılarına 2009’da Kıtalararası Ralli Şampiyonası (IRC) şampiyonluğunu da ekleyerek etkileyici tarzdaki yeteneklerini kanıtladılar. 2011’de yeni co-pilotu Carlos del Barrio (İSP) ile yarışacak olan Daniel “Dani” Sordo’nun (İSP) büyük bir Dünya Şampiyonası deneyimi var. Dünya Ralli Şampiyonası’nda başladığı 84 yarıştan 29’unda podyuma çıkmış olması eski Citroen sürücüsünün zirve yarışında neler yapması gerektiğini iyi bildiğini gösteriyor.
Ralli MINI için hiç de yeni bir alan sayılmaz. Geçmişte bu popüler motor sporunda edinilen başarı markanın imajını belirlemede çok önemi bir rol oynadı. Monte Carlo Rallisi’nde 1960’larda kazanılan üç zafer MINI Cooper S’i gerçek bir efsane haline getirdi. MINI ayrıca yine sayısız zafer kazandığı Avrupa Ralli Şampiyonası’nda da yarıştı.
MINI Marka Yönetimi Asbaşkanı Dr Wolfgang Armbrecht: “MINI’nin geçmişten gelen başarılı bir ralli geleneği var,” “Bugün bile, MINI tutkunları arasında MINI markasını ve motor sporlarını birbirine bağlı gören çekirdek bir grup vardır. Dünya Ralli Şampiyonası MINI WRC’nin geliştirilmesinde baz alınan MINI Countryman için mükemmel bir iletişim platformu sağlıyor.” dedi.
MINI WRC geliştirmelerinin son safhaları yoğun bir test programından geçiyor. 2011 Dünya Ralli Şampiyonası’nda kullanılacak araç 13 Nisan 2011’de Oxford’daki MINI Fabrikası’nda gerçekleştirilecek olan Resmi Takım Lansmanı’yla sunulacak.
Deneyimli bir motorsporu firması olan Prodrive, markanın başarı geçmişini devam ettirme arayışında ortak olarak seçildi. David Richards tarafından kurulan firma rallilerdeki en saygın ve en başarılı firmalardan biri olarak görülüyor. Richards konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu proje gerçekten heyecan verici bir fırsat,” “MINI önceki motor sporları mücadeleleri sırasında sağlam bir etki bırakan kült bir marka. MINI’nin rallilere geri dönüşünde ortak olarak seçilmemizden dolayı hem son derece mutlu hem de son derece gururluyuz. 2011’i bir sonraki sezonun başlangıcında tam olarak hazır olmamızı sağlaması için deneyim kazanacağımız bir hazırlık yılı olarak kullanmayı planlıyoruz. Ama önümüzdeki görevleri ve yolda bizi bekleyen çetin yarışları da küçümsememeliyiz. Fakat asıl amacımız kesinlikle MINI’yle tekrar Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazanmak olacak.”
1984 yılında kurulan Prodrive, kendisini motor sporlarının öncü bağımsız takımlarından biri haline getirdi. Banbury’de (İNG) bulunan firmanın bünyesinde, şu an için yaklaşık 500 kişi çalışıyor.
Prodrive’ın bugüne kadar kazandığı diğer başarılar arasında altı Dünya Ralli şampiyonluğu, beş İngiliz Binek Otomobil şampiyonluğu ve Fransa’nın klasik Le Mans 24 saat yarışında da üç zaferi var.
“BMW Motorsport tarafından desteklenen MINI”: MINI WRC’nin kalbi diğer MINI üretim modellerinde de bulunan 1.6-litrelik, dört silindirli Di turbo beslemeli bir motor. BMW Motorsport tarafından FIA Super2000 düzenlemelerine bağlı olarak çeşitli kategorilerde kullanılmak için geliştirilen motorun güç aktarımı bir Xtrac 6-vitesli sıralı şanzımanla sağlanıyor. Ralli parkurlarındaki turları için MINI Countryman şasisi Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun (FIA) katı güvenlik gereksinimlerini aşan ve Prodrive tarafından üretilen kafes (roll cage) ile donatıldı.