Ege virajları Skoda’dan soruldu

 Ege virajları Skoda’dan soruldu

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 2011 sezonu Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) tarafından düzenlenen Ege Rallisi ile başladı. Sezonun açılış yarışı olarak 30 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında koşulan rallinin galibi Bonus Parkur Racing takımı adına Skoda Fabia S2000 pilotu ikilisi oldu. İkinci sırada Castrol Ford Team Türkiye pilotu Yağız Avcı–Bahadır Gücenmez yer alırken podyumun son basamağında yine Bonus Parkur Racing’den Ercan Kazaz–Serdar Kurbanzade vardı.

Rallinin ilk günü olan cumartesi günü geçilen iki özel etapta en izi zamanları yapan Çukurova, ilk günü en yakın rakibi Serkan Yazıcı’nın yaklaşık 24 saniye önünde lider olarak tamamladı. Skoda Yüce Auto desteği ile yarışan lider, rallinin ikinci günü geçilen sekiz özel etabın dördünde daha en iyi zamanlara imza attı ve liderliğini koruyarak 2010 sezonunun şampiyonu Yağız Avcı’nın yaklaşık 37.9 saniye önünde yarışı tamamladı. Böylelikle geçtiğimiz yıl ki Ege Rallisi’ni de kazanan Çukurova aynı başarıyı tekrarlamış oldu. Yarışın ilk günü sonunda sıralamada yedinciliğe kadar düşen Castrol Ford Team Türkiye ekibinden Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi, güçlü rakipleri karşısında mücadeleyi bırakmayarak 2011 sezonuna genel klasman ikinciliğiyle başlamış oldu. Mitsubishi Evo9 ile yarışan Ercan Kazaz ise S3 klasmanında birinci olurken genel klasmanda Çukurova’nın 02:08.6 sn ardında üçüncü oldu.

Birçok pilotun yol dışına çıkarak yarış dışı kaldığı ya da zaman kaybettiği rallide Castrol Ford Team Türkiye takımından Emre Yurdakul beşinci özel etapta takla atarak yarış dışı kaldı. Favori isimlerden Serkan Yazıcı da yedinci özel etapta yarış dışı kalarak İzmir’den puansız ayrıldı.

Ege Rallisi iki çeker klasmanının birincisi genel klasmanda dördüncü olarak kendisine yer bulan Fatih Kara–Güray Karacar olurken Fiesta R2 ile yarışan Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları Murat Bostancı ve Orhan Avcıoğlu, bazı daha güçlü dört tekerlekten çekişli otomobilleri geride bırakarak ikinci oldular. Türk parkurlarında ilk kez mücadele eden Subaru Impreza N16’sıyla Ünal Şenbahar ve Emire Cantürk ekibi Ege Rallisi’nde otomobillerine alışmaya çalışırken genel klasman beşincisi olarak sezona iyi bir başlangıç yapmış oldular. Yardımcı sürücüsü Onur Vatansever ile birlikte yarışı genel klasmanda 8’inci sırada tamamlayan Murat Bostancı, Ege Rallisi’nde Genç Sürücüler ve Sınıf 6 Birinciliği elde etti.

Ege Rallisi’nin bayanlar klasmanını Simin Bıçakçıoğlu kazanırken Bonus Parkur Racing adına yarışan takımın bayan ekibi Burcu Burkut Erenkul-Ceren Ergun da rallinin bayanlar klasmanını ikinci sırada tamamladı.
Ege Rallisi’nin en başarılı bayan yardımsı sürücü Ünal Şenbahar ile yarışan Emire Cantürk oldu. Gençler kupasının galibi Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotu Murat Bostancı oldu. Ford Fiesta ile yarışan Bursalı rallici Emre Zümrüt, ilk ayakta yol dışına çıkarak zaman kaybetse de ralli sonunda Sınıf 8 lideri olmayı başardı. İki günlük rallide 132 km’si özel etap olan yaklaşık 425 km uzunluğundaki asfalt parkuru geçerek finişe toplam 34 otomobil geldi. Katılımın ve çekişmenin yüksek olduğu ralli, bu sezon Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ne kadar zorlu geçeceğinin ilk sinyallerini verdi. Sezonun ikinci ayak mücadelesi 3-5 Haziran tarihlerinde, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın da bir ayağı olarak koşulacak olan Boğaziçi Rallisi olacak.