Egea Hatchback piyasada

 Egea Hatchback piyasada

Fiat Egea Hatchback
Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea projesinde sedan versiyonun ardından ikinci model Egea Hatchback, Mayıs 2016 itibarıyla 53 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla showroomlarda yerini aldı. Avrupa pazarlarında Tipo adıyla satılacak otomobil, kompakt hatchbackler arasında İtalyan temsilci olarak boy gösterecek. Genişliği, bagaj hacmi, konforu ve sınıfından ayrıştıran teknolojisi ile beğeni toplayan Egea Hatchback, 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor. Sınıfında ilk kez standart olarak sunulan üstün teknolojik donanımlarıyla dikkat çeken Fiat Egea Hatchback, ilk etapta manuel şanzımanlı olarak 1.4 litre 95 HP ve 1.4 litre T-Jet 120 HP benzinliyle, 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 120 HP Multijet dizel motor seçenekleriyle sunuluyor. Fiat Egea’nın 110 HP gücündeki 1.6 litrelik E-Torq motor seçeneğiyle eşleştirilen 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyonu ve 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin çift kavrama otomatik şanzımanlı (DCT) versiyonu ise sonbaharda bayilerde yerini alacak.

Fiat markasının, Tofaş tarafından geliştirilip üretilen Egea model ailesiyle, Avrupa’da en büyük pazar payına sahip kompakt sınıfa güçlü bir geri dönüş yaptığına dikkat çeken Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Egea Sedan ile pazara çok hızlı bir giriş yaptık; ürün ve konumlandırma açısından benzeri olmayan bir model oluşturduk. Egea Sedan satışta olduğu ilk 6 ayda 16 bin adetlik satış rakamına ulaşarak otomobil pazarında en çok satılan modellerden biri haline geldi. Şimdi yeni Fiat Egea Hatchback ile bu başarıyı taçlandıracağız. Easy Plus, Urban Plus ve Lounge Plus adı verilen üç zengin donanım seçeneğiyle kompakt hatchback müşterilerinin de gönlünü kazanacağız. Fiat Egea Hatchback, daha iyi bir otomobile sahip olmak isteyen müşterilere, ekonomik fiyatlarla, gerçekten ihtiyaç duydukları donanımlarla hitap eden, yine ‘ezber bozan’ bir model oldu” dedi.

Altan Aytaç- Berk Arı
Zengin donanım seçenekleri
Easy Plus, Urban Plus ve Lounge Plus adı verilen 3 donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulan Fiat Egea Hatchback, giriş versiyonundan itibaren kompakt hatchback sınıfı müşterilerinin ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla dikkat çekiyor. Modelin giriş seviyesi olan Easy Plus donanım paketinde; 6 havayastığı, krom kapı kolları, 16 inç jantlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, Uconnect Radyo/MP3 çalar, Bluetooth bağlantısı, USB/AUX girişi, çok fonksiyonlu direksiyon, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor.
Bir üst donanım paketi Urban Plus’ta ileri sürücü destek sistemleri standart olarak sunuluyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Çarpışma Riski Uyarı Sistemi ve Otomatik Acil Durum Freni özelliklerinden oluşan bu teknolojiler ile Egea Hatchback tüm rakiplerinden ayrışıyor. Tüm bunlara ek olarak LED gündüz sürüş farları, 16 inçlik alaşımlı jantlar, sis farları, otomatik klima, park sensörü ve 5 inç dokunmatik ekranlı UConnect sistemi özellikleri ile de daha fazla konfor beklentisi olanlara hitap ediyor.
Fiat Egea Hatchback’in en üst donanım paketi olan Lounge Plus ise kompakt hatchback kullanıcılarının beklentilerini bir adım daha ileri taşıyor. Bu donanım seviyesinde Urban Plus’a ek olarak 7 inçlik yüksek çözünürlüklü tablet ekran, 17 inçlik alaşımlı jantlar, far ve yağmur sensörleri ve geri görüş kamerası gibi unsurlar yer alıyor.

Fiat Egea Hatchback lansmanında konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Türkiye’deki kompakt hatchback rekabetine Fiat Egea Hatchback ile damga vuracağımıza inanıyoruz. Tofaş tarafından geliştirilen ve üretilen bu yeni modelimiz, hâlihazırda bu sınıfta Türkiye’de üretilen tek model olma özelliğini de taşıyor. Avrupa pazarları ile aynı anda satışa sunulan Fiat Egea Hatchback, özgün tasarımı, üstün teknolojik özellikleri, konforu, geniş iç hacmi, kullanışlılığı, sürüş dinamikleri ve kolay ulaşılabilir olması sayesinde tüm kompakt sınıf müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak, bilhassa ileri sürücü destek sistemleri ile fark yaratacak” dedi. Egea Projesi ile iki yıl aradan sonra kompakt hatchback sınıfa döndüklerini ve Fiat markası olarak büyük bir atılım içinde olduklarını belirten Aytaç, Sedan modelinin başarısından sonra, Egea Hatchback modelinin de devreye girmesiyle, Türkiye otomotiv pazarında liderliği hedeflediklerini söyledi.

Egea Hatchback’in ürün özelliklerini aktaran Fiat Otomobil Pazarlama Müdürü Berk Arı ise yeni modelin tasarımı, konforu ve sınıfının standartlarının ötesindeki teknolojisi ile hatchback kavramına yeni bir bakış acısı getirdiğine dikkat çekti. Arı, yeni modelin ailenin diğer üyesi gibi 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak müşterilerin beğenisine sunulduğunu belirtti.

Fiat Egea Hatchback
4368 mmm uzunluğa, 1792 mm genişliğe ve 1495 mm’lik yüksekliğe sahip Egea Hatchback, Tofaş tarafından geliştirilen modüler platformun sunduğu 2636 mm’lik aks mesafesiyle kabin içinde dikkat çekici bir genişlik sunuyor. Arka koltukta seyahat edenler için yüksek bir baş ve omuz mesafesi ve açık bir görüş alanı sunan Egea Hatchback, ayrıca sınıfının en uzun diz mesafesine sahip. 440 litrelik bagaj hacmine sahip Fiat Egea Hatchback, yine sınıfının en iyi değerini kullanıcılarına genişlik ve derinlik üstünlüğüyle başarıyla sağlarken, aynı zamanda 5 yetişkinle birlikte bagajlarını da taşıyacak en geniş alanı sunabiliyor.

Fiat tasarımcıları, aracın yüzüne tümüyle yatay bir duygu kazandırırken ana farları ön ızgarayla görsel olarak birleştiren bir tasarım ile sağlamlığı ve doğal duruşu ifade ediyor. Sedan versiyonda görmediğimiz LED teknolojisini içeren gündüz sürüş farları ve projeksiyon tipi halojen ön farlar sayesinde sakin ama güçlü bakışlara sahip Fiat Egea Hatchback, maskulen bir görünüme sahip. Ön ızgaradaki krom kaplı bölümler, sis farlarının yanlarındaki krom şeritler ve krom kaplı kapı kolları otomobile seçkin bir hava kazandırıyor. Fiat Egea Hatchback’in arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip arka aydınlatma grubu yer alıyor. Entegre tavan spoyleri dinamik görünümü destekliyor.

Fiat Egea Hatchback, sahip olduğu ekstra özelliklerle rakiplerine göre daha sessiz bir sürüş iddiasında. Gövdede yüksek dinamik rijitlik sağlayan yapısal güçlendirmeleri, motor ve aktarma organlarındaki titreşim sönümleyicileri ve izolatörleri, izolatörlü çamurluk kaplamaları, yüksek yutumlu tavan kaplama yapısı ve araç içi ek izolatörleri ile kabin içinde eşsiz bir akustik performans sunuyor. Bozuk yollarda etkili olan ve yüksek frekanslı titreşimleri sönümleyen özel amortisörler (FSD valfli) ile sürüş konforu artırılıyor.

Fiat Egea Hatchback’in gövdesinde kullanılan sıcak şekillendirilmiş çelikler, yüksek mukavemetli malzemeler, alüminyum ve kompozit hibrit çarpışma traversleri ile araç kütlesini artırmadan, mukavemeti ve rijitliği artırılmış. Ayrıca yine ilk kez Fiat marka bir otomobilde önceden yekpare hale getirilmiş yan çerçeve iskelet sistemi geliştirilmiş. Sıcak ve soğuk şekillendirilmiş yüksek mukavemetli çeliklerden üretilen bu yapı, yerli tedarikçiler tarafından üretilip üretim hatlarına yollanmakta ve gövde hatlarında otomatik olarak araç gövdesine kaynaklanmış.

Süspansiyonlarda önde McPherson, arkada yanal dinamik kontrollü tork kirişi kullanılan Fiat Egea Hatchback, hafif ağırlıklı ve etkili bir kombinasyonla yollara çıkıyor. Şokların daha iyi filtrelenmesine, viraj alma dönüşü dâhil ters yönde gövde hareketlerine olanak sağlayan sistem, frekansa tabi şok emicilerin kullanılması ile konfor açısından daha da geliştirilmiş. Ayrıca, yol tutuş ile sürüş zevki arasında mükemmel bir denge elde etmek için ön ve arka geometri daha mükemmel bir hale getirildi. 11 metrelik dönüş çapı sayesinde Egea Hatchback, sürüşü kolay, konforlu bir araç olarak ön plana çıkıyor.

Egea Hatchback; arka koltukta oturan yolculara daha iyi baş mesafesi sunabilmek için, birçok beş-kapılı modelin aksine alçalan bir tavan yapısının aksine yere paralel devam eden tavanı sunuyor. Tavandaki sıradışı yiv, içeride de tavan kaplamasında yer alıyor.

Egea Hatchback Kokpit
Otomobilin 80° açılabilen kapılarından geçilen kabininde 7 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü dokunmatik tablet ekran, çift çekirdekli radyo ve UConnect araç içi bilgi ve eğlence sistemi dikkat çekiyor. Bu teknolojik tabletle beraber ön konsol tasarımı, Egea Sedan modeline göre farklılık gösteriyor. Krom çıtalarla estetik görünümü zenginleştirilen Fiat Egea Hatchback’in kokpitinde Tofaş araç hafifletme çalışmaları kapsamında, yapılan geliştirmeler sonunda torpido travers ağırlığı 12 kg’dan 8 kg’a çekilerek toplam 4 kg hafifleme sağlanıyor. Bu ağırlık tasarrufu, aynı zamanda yıllık karbondioksit salınımında araç başına 7 kg kadar düşüş anlamına da geliyor. Yüzde 100 yerli sac kullanılan ve en iyi titreşim performansına sahip yeni travers mimarisi, performansı ve tasarımı ile Fiat Chrysler dünyasında ‘benchmark’ oldu.

Yine Tofaş Ar-Ge Merkezi’nin önemli katkıları ile ürün tasarımında başka avantajlar da elde edilmiş. Örneğin, “SLIMest” adını verilen yeni ön koltuk iskelet mimarisi araç hafifletme konusunda önemli bir adım olarak FCA Grubu genelindeki yerini aldı. SLIMest koltuk iskeletiyle; tıpkı Sedan modelinde olduğu gibi Egea Hatchback modelinde de 4.3kg’lik daha hafif bir yapı ve arka koltukta oturanlar için sınıfının en uzun diz mesafesi sağlanıyor.

Hayatı kolaylaştıran teknolojiler
Fiat Egea Hatchback, tüm FCA Grubu genelinde yeni nesil bilgi-eğlence sistemine sahip olan ilk model. Bu sistem, tıpkı evdeki tabletlerimizde olduğu gibi yüksek tepki hızı, parmak hareketleri ile kaydırma, yakınlaşma ve uzaklaşma kolaylığına sahip. Akıllı telefonların ekranını tablet ekrana yansıtarak, belirli bazı uygulamaları, otomobilinizin ekranından kullanma imkanı sağlayan yeni sistem, Uconnect sisteminden aşina olunan Bluetooth bağlantısı, sesli komut, araç bilgi ve ayar ekranları ve de entegre navigasyon gibi unsurları da bünyesi altında barındırıyor. 7 inçlik tablet ekran ve yüksek çözünürlük ile kullanışlılığı artan geri görüş kamerası kadar hız sabitleme sistemi, park, far ve yağmur sensörleri Fiat Egea Hatchback’in sunduğu, gerçekten ihtiyaç duyulan ve hayatı kolaylaştıran kabin içindeki teknolojilerden bazıları.

Sınıfının ötesinde teknoloji ile gelen güvenlik
Fiat Egea Hatchback’in sınıfında ilk kez ve tek olarak standart sunduğu ‘ileri sürücü destek sistemleri’ aracın ön tamponuna yerleştirilmiş bir radar sistemi sayesinde faaliyet gösteriyor. Radar, önde seyreden araç ile aradaki mesafe ve hız farkını sürekli olarak takip edip kontrol ünitesini besliyor. Bu bilgi, “Adaptif Hız Sabitleme”, “Çarpışma Riski Uyarı” ve “Otomatik Acil Durum Freni” sistemlerinin işlemesini sağlıyor.

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, alışageldiğimiz hız sabitlemenin bir adım ötesini temsil ediyor. Sistemi devreye alırken sabitlemek istediğiniz hızı ve de önünüzdeki araç ile korumak istediğiniz mesafeyi belirliyorsunuz. Sonrasında, önünüze bir araç çıkana kadar ayarladığınız hızda seyretmeye başlıyorsunuz. Yan şeritteki araç önünüze geçtiğinde ve aranızdaki mesafe sizin belirlediğiniz takip mesafesinin altına indiğinde Fiat Egea Hatchback otomatik olarak hızı kesiyor ve aradaki takip mesafesini koruyor. Öndeki araç hızlandığında ya da şerit değiştirdiğinde ise Fiat Egea Hatchback, tekrar belirlediğiniz hıza yükseltiyor. Tüm bunları 30-150 km/saat arası hızlarda aracın sürücüsü hiç gaz veya fren pedalına dokunmadan gerçekleştirebiliyor. Bu sisteme ilave olarak “Hız Sınırlandırma Sistemi” ise sürücülerin farkında olmadan hız limitini aşmamasına yardımcı olmak için Fiat Egea Hatchback’te görev yapıyor.

Fiat Egea Hatchback sahip olduğu çarpışma riski uyarı ve otomatik acil fren destek sistemi ile kaza riskinin oluştuğu durumlarda önce sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Sürücünün tepkisini takiben de acil durum frenini devreye alarak çarpışmayı önlüyor ya da muhtemel çarpışmanın etkisini minimize ediyor. Üstelik bunu 200 km/s hıza kadar yapabilme kabiliyeti ile Fiat Egea Hatchback sahiplerine hem şehir içi hem de şehir dışı trafikte ihtiyaç duyulan güvenliği ileri teknolojisi ile sunuyor.

Fiat Egea Hatchback
İzlenimler, düşünceler
Tofaş ve Fiat’ın iç pazarda Tipo ve Tempra gibi iki köklü markasını sürdürmek yerine Egea gibi sürpriz bir ismi tercih etmesini çok da benimsemedik ama modelin yeni ismiyle de güçlü adımlar attığı, sedan versiyonun kısa sürede geride bıraktığı 16 binlik satış rakamlarından anlaşılıyor. Yıl sonuna kadar 5000 adet satılması hedeflenen Hatchback Egea’nın da sedan gibi rağbet görmesi sürpriz olmayacak. Tıpkı sedan versiyonda olduğu gibi kısa bir test sürüşüyle fikir edinmeye çalıştığımız Egea Hatchback, oldukça olgun ve kaliteli görünen bir otomobil. Avrupa’ya satılan Tipo ile ne kalite ne de mühendislik açısından herhangi bir farkı bulunmadığı belirtilen şık otomobil, öncelikle kullandığımız versiyonlarda 17 inçlik jantlarla desteklenmiş alımlı hatlarıyla ilgimizi çekti. Yakışıklı yüzü, gündüz farları, tavan spoyleri gibi unsurlarla güçlü görünen Egea’nın tavanındaki oluk da ilginç bir tasarım. Genç kitlenin de ilgileneceği otomobilin kabininde kullanılan malzemeler de genelde kaliteli görünüyor. Yumuşak dokunuşlu plastiğin kullanıldığı kokpitte en dikkat çekici bölüm bence gösterge tablosuna verilmiş açı. Küçük bir eğim, şık görünmenin ötesinde otomobilin dinamizmini vurguluyor. Kapı içlerindeki plastik, ne dokunuş ne görünüş olarak kokpitteki kadar iyi hissettirmiyor.

Fiat Egea Hatchback7 inçlik ekranın üzerindeki düğmeler biraz iri kalmış gibi görünmekle beraber kullanımı kolaylaştırıyor. Menüler de yeterince pratik. Bazı otomobillerde infotainment unsurlarından yararlanabilmek için sistemle kavga etmek gerekebiliyor! Egea onlardan değil, tam kullanıcı dostu. Otomobilin ön koltukları arasındaki kol dayanağını biraz yüksek buldum, oturma pozisyonumun yüksekte olabileceği ihtimalini düşünmek istemem, çünkü dayanak koltukla birlikte hareket edebilirmiş. Bir eleştiri daha, kemer takılmadığında gelen tiz uyarı sesi için akustik laboratuvarda biraz daha çalışılabilirmiş. Tabii bunlar adaptif hız sabitleme sistemi, otomatik acil durum freni gibi gelişmiş teknolojilerin yanında detay görülmüş olabilir. Aklıma takılan ilginç bir şey var, Lounge Plus’ta standart sunulan geri görüş kamerası neden arka cam sileceği ve hemen altındaki logo ile simetrik konumlandırılamamış, pek anlam veremedim…

1.6 litre 120 HP’lik dizel versiyon, etkin tork sayesinde akıcı sürüşü ve etkili tırmanma isteğiyle dikkat çekerken 95 HP’lik 1.4 litrelik benzinli versiyon ise sessizliğiyle hemen fark edildi. Motorların sessizliği, kabinin başarılı yalıtımı yanında süspansiyonun sessizliği ve sağladığı kararlı yol tutuş da gözümüzden kaçmadı. Kabin konforu, özellikle arka kısımdaki genişlik ve büyük bagaj hacmi, Egea HB’nin rağbet görmesini destekleyecek. Üç seviyede zengin ekipman listesine sahip otomobilin görüş açıları da çok başarılı. Bu otomobilin eksiği nedir derseniz, zengin donanım seçeneklerine karşın eksik bulduğum cam tavan veya sunroof opsiyonu, deri döşeme opsiyonunun dahi sunulduğu bu şık hatchback’in imajını daha da yükseğe taşıyabilirdi.