Egea’da Hybrid ve otomatik vites devrimi

 Egea’da Hybrid ve otomatik vites devrimi
Reklam

Fiat Egea’da devrimsel iki teknolojik yenilik devreye alındı ve hibrit destekli ve otomatik vitesli yeni modeller satışa sunuldu. Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olan Egea, uzun zamandır merakla beklenen hibrit motor seçenekli ve DCT otomatik vitesli versiyonlarıyla ürün gamını tamamlıyor. Egea’nın otomatik şanzımanlı hibrit motorlu versiyonları Nisan itibarıyla Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tipleriyle FIAT showroomlarındaki yerini alıyor.

Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç “Egea lansmanından bu yana tüketicilerin yüksek beğenisini almayı sürdürüyor.Türkiye pazarında Fiat markasının hibrit motorlu ürünlerinin satışına geçen yıl başlamıştık. Egea Hybrid ile ileriye doğru bir adım daha atıyoruz. Egea, sahip olduğu 48V hibrit teknolojisi sayesinde, çevreci yaklaşımı, ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanı sıra keyifli sürüş dinamiğiyle de öne çıkacak” dedi. Fiat Türkiye tarafından yapılan basın lansmanıyla tanıtılan Egea Hybrid’i Çanakkale’de belirlenen parkurda kullanarak deneme fırsatı da elde ettik. İzlenimlerimiz yazının sonunda yer alıyor.

Egea’nın hibrit motorlu versiyonlarının tanıtıldığı basın etkinliğinde konuşan FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç “2022 yılına yeniliklerle başladık. Ocak ayında Cross Wagon’u tüketiciyle buluşturduk. Egea Ailesi’nin merakla beklenen 1.6 Multijet II 130 HP’lik Dizel otomatik şanzımanlı versiyonları da tüm gövde tiplerinde mart ayında FIAT showroomlarındaki yerini aldı. Egea Hybrid, Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tiplerinde nisan ayından itibaren 509 Bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’deki Fiat bayilerindeki yerlerini alıyor. Böylelikle Egea ürün gamı daha da zenginleşiyor. Altı yıldır ülkemizin en çok tercih edilen modeli olan Egea’nın 2022 yılında gama eklenen yeni versiyonlar ve Hybrid modelleriyle daha da güçleneceğine değinen Aytaç “2022 yılında da FIAT markasının liderliğini sürdürmesini hedefliyoruz.” dedi.

Aytaç ayrıca “Türkiye pazarında Fiat markasının hibrit motorlu ürünlerinin satışına geçen yıl 500 ve Panda ile başlamıştık. Egea Hybrid ile ileriye doğru bir adım daha atıyoruz.. Egea, sahip olduğu 48V hibrit teknolojisi sayesinde, çevreci yaklaşımı, ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanı sıra keyifli sürüş dinamiğiyle de öne çıkacak” diye konuştu.

Egea Hybrid: Yeni Nesil Hibrit Teknolojisi ile hem çevreci hem yakıt tüketiminde avantajlı

Egea Hybrid, performansını yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor.

Egea Hybrid, yeni güç aktarma organları sayesinde içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor. Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, %100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor. Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing). Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park). Hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirilen Hibrit Egea, performanstan ödün vermediği gibi maksimum sürüş konforu sağlıyor.

Ve Egea da otomatik şanzımana kavuştu

Egea Hybrid ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da FIAT markasında ilk defa satışa sunuluyor. 7 ileri otomatik vitesli Egea Hybrid, 0-100 km hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlarken yakıt tüketiminde de önemli bir avantaj sağlıyor ve şehir içi kullanımda 100 km.de 5,0 lt’lik (WLTP) tüketim değerine ulaşıyor.

Egea’daki hibrit teknolojisi, yine Fiat modellerinde bir ilk olarak, sürüş sırasında benzinli motoru tamamen kapatarak WLTP çevriminin yüzde 47’sinin benzinli motor çalıştırılmadan tamamlanabilmesini sağlıyor. Bu oran şehir içi çevrimde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak, yeni 48-Volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda hem benzinli, hem de dizel motorlara oranla daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor. Yeni Egea Hybrid, tüm bu özellikleriyle sınıfındaki en gelişmiş 48-Volt Hibrit motor seçeneğini sunuyor.

Sınıfında en gelişmiş aktif güvenlik sistemleri

İleri sürüş destek sistemleri (ADAS) ile donatılan hibrit motorlu Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’,’ Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’ gibi güvenlik donanımlarını Urban (orta) donanım seviyesinden itibaren seçilebilir hale getiriyor. Hayatı kolaylaştıran “Anahtarsız giriş ve çalıştırma”, “kablosuz akıllı telefon şarjı”, “kablosuz multimedya bağlantısı” ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ile (Sedan gövde tipinde) “otomatik bagaj açma sensörü” gibi özellikleri ise yine Lounge versiyonunda sunulmaya devam ediliyor.

Zengin donanım seviyeleri ve yeni opsiyon paketleri

Egea Hybrid, Easy (Sedan) / Street (Hatchback ve Cross), Urban ve Lounge olmak üzere 3 farklı donanım seviyesinde otomatik şanzımanla 509.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Sınırlı sayıda hibrit motor seçenekli Egea markanın online satış kanalı https://online.fiat.com.tr/ üzerinden ön satış kampanyası ile satışa sunuluyor ve Tofaş’ta geliştirilen bağlantılı araç teknolojisi FIAT Yol Arkadaşım Connect online rezervasyon gerçekleştiren ilk müşterilere hediye edilecek.

“Fiat son üç yıldaki pazar liderliğini 2022 yılının ilk iki ayında da sürdürüyor

Sözlerine Türkiye Toplam Otomotiv Pazarı’nı değerlendirerek devam eden Altan Aytaç, FIAT markasının son üç yılda Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri olduğunu hatırlattı. Egea’nın, lansmanından itibaren, 2021 yılının sonunda altıncı kez “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” olduğunu Hafif Ticari Araç sınıfında ise yine Doblo’nun geçtiğimiz senenin “En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli” olduğunu belirtti. FIAT markasının 2022 senesine yeniliklerle girdiğini ifade eden Aytaç “Ocak ayında tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Cross Wagon da tüketiciler tarafından çok beğenildi. Yılın ilk iki ayında da liderliğimizi sürdürüyoruz. Başarımızda Egea’nın ve tüm teşkilatımızın payı büyük” dedi.

“Egea Cross, pazardaki ilk yılında Türkiye’nin en çok satılan crossover’ı”

Altan Aytaç 2020 yılında yenilenen Egea model ailesine eklenen ailenin Crossover sınıfındaki temsilcisi “Egea Cross”un da başarılı performansına değindi. Aytaç “Tofaş’ta üretilen ilk Crossover olan “Egea Cross” pazardaki ilk yılında ‘Türkiye’nin En Çok Satılan Crossover’ı oldu. Egea Cross ilk yılında 21 Bin adedi geçen satış rakamıyla yüzde 3,4 Pazar payı yaparak, bir önceki sene yüzde 1,8 olan Egea 5 kapı pazarındaki (HB, SW ve Cross) payını da iki katına çıkardı. Altan Aytaç ailenin diğer üyeleri gibi Egea Cross Wagon’un da çok beğenildiğine değindi. Cross Wagon’un model ailesi içerisinde oldukça iyi bir konumda yer alacağına ve Wagon’un kendi segmentini yaratacağına inandığını sözlerine ekledi.

FIAT Yol Arkadaşım Connect ile teknolojiyi de geniş kitleler için ulaşılabilir kılıyoruz

Altan Aytaç, Fiat’ın, müşteri deneyimini sürekli geliştirerek, farklı uygulama ve hizmetlerle de otomotiv sektörüne öncülük ettiğini hatırlattı. Lansman süresince Fiat Yol Arkadaşım Connect’i deneyimleyen basın mensuplarına teşekkür eden Aytaç “Bildiğiniz gibi ürünlerimiz ve teknolojiyi bütünleşik olarak pazara sunuyor. Bu sayede Egea’nın da felsefesiyle uyumlu olarak teknolojiyi de geniş kitleler için ulaşılabilir kılıyoruz. FIAT Yol Arkadaşım Connect uygulamasını çok önemsiyor ve müşterilerimize yarattığımız değeri çok daha yukarıya taşımak için sürekli olarak çalışıyoruz”dedi. 2018 yılından bu yana kullanımda olan Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasının 32 Bin kullanıcıya ulaştığına değinen Altan Aytaç “Fiat Yol Arkadaşım Connect’te de yeni hizmet ve fonksiyonları bu yıl da zenginleştirerek müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Bağlanabilirlik teknolojisinde de liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

İlk sürüş izlenimleri

Egea ailesine 7. üretim yılında eklenen otomatik şanzıman, uzun süredir beklenen önemli bir donanım. Markanın imajı kadar modele de önemli satış katkısı yapacak otomatik vites, Alman Getrag tasarımı 7 ileri vitesli bir çift kavramalı mekanizma. Egea Hybrid lansmanına ulaşmak için İstanbul’dan Tofaş Genel Müdürlüğü’nden teslim aldığımız Egea’da karşımıza çıkan bu yeni donanım, bizi makyajlı Egea’mızda konfor içinde Çanakkale’ye ulaştırdı. İstenildiğinde vites kolu sola çekilerek manuel de kullanılabilen şanzıman, sarsıntısız geçişleriyle sürüş akıcılığını hiç aksatmıyor. Yakıt tüketiminde savurganlığa yol açmayan DCT vites kutusu, performanslı kalkışlara da engel olmuyor. Eğimlerde yaptığımız kalkışlarda otomobilin geri kaymasına 5 samiye kadar izin vermeyen sistem, Egea’ya önemli artılar ve yeni müşteriler kazandıracak.

Dışardan bakıldığında Fiat Egea’nın sol ön çamurluğuna yerleştirilmiş irice Hybrid monogramından kendisini belli eden hibrit sistemi, son zamanların popüler teknolojisi elektrik desteği Mild Hybrid. Modelin otomatik vitesten sonraki bu diğer önemli yeniliği, tüketimin en yüksek olduğu anlarda entegre 48 voltluk elektrik motoruyla “omuz atarak” benzinli motora destek veriyor ve egzoz emisyonu ile yakıt tüketiminin makul seviyede kalmasını sağlıyor. Kullanıcı, elektrik motorunun devreye girdiğini sadece gösterge tablosundan anlayabiliyor, sürüş sırasında etki yaratabilecek herhangi bir etki hissetmiyor. DCT şanzımanın içine yerleştirilmiş 15 kW gücündeki elektrik motoru, Egea’nın 1.5 litrelik dört silindirli turbo beslemeli benzinli Firefly motorunu 48 Volt’luk bataryasından aldığı enerjiyle besliyor. Kalkışlar ya da park ederken tamamen elektrikli çalışma imkanı sağlayan elektrikli motor sayesinde otomobilin verimliliği artarken 130 HP’lik benzinli motoru, aldığı elektrik takviyesiyle 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlayabiliyor. Egea aldığı bu destekle yakıt tüketiminde de avantaj elde edebiliyor ve şehir içi kullanımında 100 km’de 5.0 litrelik benzin tüketimine ulaşabiliyor. Ve egzoz emisyon salımında da düşüş sağlanıyor.

Kullanım pratiğine bakarsak, Egea ile hiç yakıt harcamadan hayalet gibi %100 elektrikli kalkış yapıp -hız pek artmasa da!- tamamen elektrik kullanımıyla “sürüngen” gibi e-creep modunda ilerlemek mümkün olabiliyor. Bunun karşılığı örneğin köprü trafiğinde hiç yakıt harcamamak olabiliyor! Tabii bu seviye için otomobili iyice öğrenmek gerekiyor. Frenleme ve yavaşlamalarda gerçekleşen rejenerasyon ile bataryasını şarj edebilen Egea, sabır gösterilirse elektrik modunda yine hiç benzin harcamadan park da edilebiliyor.

Sonuca gelirsek, marka ve model, Panda ve 500 modelleriyle başlayıp Egea’ya ulaşan hibrit hamlesiyle imajına önemli katkılar sağlayacak.