Elektrikli Citroën C Zero dünya turunu tamamladı

 Elektrikli Citroën C Zero dünya turunu tamamladı


Elektrikli otomobillerin günlük hayata uygun olduğunu kanıtlamak için dünya turu yapmaya karar veren iki mühendis, Citroën C Zero otomobilleri ile 8 ayda 17 ülke gezerek 25 bin kilometre yol kat ettiler. İkili 8 aylık seyahatlerinde sadece 250 Euro’luk maliyetle aracı yaklaşık 300 kez şarj etti. Citroën C Zero otomobilleri tam elektrikli otomobillerin günlük kullanıma uygunluğunu kanıtlayarak, dayanıklılığı ile de klasik araçların sağladığı önemli avantajları harmanlıyor.

8 ay önce Fransız Antoin Guy ve Xavier Degon, tamamen elektrikli otomobil Citroën C Zero ile dünya turuna başladılar. Elektrikli otomobillerin günlük kullanıma uygunluğunu ispat etmek için yaptıkları dünya turunda ortalama her 150 km’de bir C- Zero’yu şarj eden ikili 17 ülke gezerek 25 Bin km yol kat etti. Tur sırasında çöllerde bile yolculuk etmelerine rağmen mekanik sıkıntı yaşamadıklarını belirten mühendisler, bazı bölgelerde şarj etme konusunda problem yaşadıklarını ama bu sorunların onları yollarından etmediğini söylediler. “Elektrikli araçla dünya turu gerçekleştirebiliyorsak, bu araçları günlük seyahatlerimizin çoğunda da kullanabiliriz!” sloganı ile maceraya başlayan iki mühendis Citroën C Zero ile 8 aylık yolculuklarına 11 Şubat 2012 yılında Strasbourg’tan başlamışlardı. Zorlu yolculuklarını tamamlayan Antoin Guy ve Xavier Degon Paris Otomobil Fuarı’nda Citroën standında C Zero ile birlikte başlarından geçenleri paylaşacaklar.


C ZERO hakkında:
ZERO: Yüzde 100 elektrikli bir çözüm
Citroën C Zero, sabit mıknatıslı senkron motoru ile 3 bin – 6 bin dev/dak aralığında 47 kW veya 64 HP’lik güç sunan tamamen elektrikli bir otomobil. Aracın motoru, orta kısma monte edilmiş 88 50-Ah pillerini de (16 kWh’lik enerji üretimi için) kapsayan son teknoloji ürünü 330-volt’luk lityum-iyon akü sistemi ile çalışıyor. Aracın şarj olması için güç kablosunun 220 volt’luk bir fişe takılması ve 6 saat şarj edilmesi yeterli oluyor. C Zero, 3.48 metre uzunluğa ve 9 metre dönüş çapına sahip kompakt gövdesiyle hem şehir içi hem de şehir dışı trafiğine kolaylıkla uyum sağlıyor. C Zero tam dolu pilleri ile ortalama 150 km yol kat edebiliyor.