Elva göz kamaştırdı

 Elva göz kamaştırdı

McLaren’in merakla beklenen yeni modeli Elva’nın fotoğrafları medyayla buluştu. Tasarımında Ferrari’nin 2018’de tanıttığı Monza modeliyle büyük yakınlıklar gözlenen roadster, sadece 399 adet üretilecek. 4.0 litrelik ikiz turbolu V8 motora sahip olan otomobilin gövdesi ve şasisi karbondan üretilmiş.

reklam

İsmini markanın geçmişini oluşturan yarış takımının kurucusu ve isim babası olan Bruce McLaren’in ’60’lı yıllardaki yarış otomobillerinin müşteri versiyonları M1A, M1B ve M1C’den alan süper spor otomobil, motorun ürettiği 804 HP gücü ve 800 Nm tork çıkışıyla 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlıyor. Çift kavramalı 7 vitesli şanzımana sahip otomobil, 200 km/s hıza 6.7 saniyede ulaşabiliyor. Bu veriler süper roadsteri Senna’dan hızlı yapıyor. McLaren Elva 320 km/s son hıza sahip.

reklam

2020’de teslim edilmeye başlanacak otomobilin fiyatı 1.690.000 dolar.  Burundan gelen havayı McLaren’in bubble of calm olarak adlandırdığı “sakin kabarcık” üzerinden arkaya doğru artarmasını sağlayan Active Air Management System’e (AAMS) (aktif hava yönetimi sistemi)’ne sahip otomobilin arkası ise hıza göre açılan boydan boya aktif spoyler ile bitiyor.

Yüksekliği ve açısı, hava dengesi ile hava freni etkisini optimize etmek için ayarlanıyor. Roadsterin arka alt bölümü ise derin hava kanallarıyla dikkat çeken difüzöre sahip.