Engine Of The Year’da zafer dördüncü kez i8’in

 Engine Of The Year’da zafer dördüncü kez i8’in


BMW i8’in plug-in-hybrid motor sistemi dünyanın önde gelen “Engine Of The Year (Uluslararası Yılın Motoru)” yarışmasında kendi kategorisinde üst üste dördüncü kez birinci oldu. 2014’te pazara sunulan BMW i8’in motor teknolojisi, bu önemli ve prestijli yarışmada 2014’ten beri her yıl kendi kategorisinde zirvede yer aldı. BMW i8 pazara sunulduğu ilk sene en iyi yeni motor ve genel klasman ödüllerini kazandı. Plug-in-hybrid motor sisteminin ödüllerdeki en son başarısı, bir kez daha BMW i8’in motor teknolojisinin genel standartların ne kadar ilerisinde olduğunu gösteriyor. Geleceğin spor otomobili BMW i8, pazara sunulmasından bu yana dünyanın en çok satan PHEV spor otomobili oldu. BMW i3 ve BMW i8, günümüzde nelerin başarılabileceğinin iyi bir ifadesi olarak BMW Group model yelpazesinin iki farklı ucunda duruyor. Şimdi de bu modellerin teknolojik alt yapıları, BMW’nin temel modellerinde kullanılmaya başlandı.


Yakın zamanda güncellenmiş olan BMW i8, sürücülere spor otomobil performansı sunarken aynı zamanda daha küçük modellerden beklenen yakıt tüketim değerlerine sahip. BMW i8’deki üç silindirli içten yanmalı motor 231 HP güç üretiyor ve arka tekerlekleri tahrik ediyor. Gücü 143 HP’ye yükseltilen elektrikli motor, enerjisini (geleneksel ev tipi elektrik prizinden şarj edilebilen) lityum iyon bataryadan alıyor ve ürettiği gücü ön akslara aktarıyor. BMW Group tarafından geliştirilen ve üretilen modele özgü bu plug-in-hybrid motor sistemi, AB test döngüsüne göre yaklaşık 55 kilometre tamamen elektrikli sürüş menzili sunuyor. Ön aks üzerindeki elektrikli motor ve arkadaki içten yanmalı motor kombinasyonu, otomobili yola yapıştıran bir dört çeker kuvveti yaratıyor. Bu motor kombinasyonunun avantajı, özellikle yüksek hızda ve dinamik sürüşle dönülen virajlarda görülebiliyor.

Engine Of The Year bu yıl 20. yılını kutluyor. Bu süre boyunca BMW Group için geliştirilen motorlar, toplam 69 birincilik ve klasman birinciliği kazandı. Uzmanlardan oluşan bağımsız bir jürinin çeşitli kategorilerde en iyi motorları seçtiği programda, bu yıl 31 ülkeden 70 otomotiv gazetecisi jüride yer aldı. Kazananların ödülleri, 5 Haziran 2018 Salı günü Stuttgart’taki Engine Expo fuarında verildi.