EOTY goes to…

 EOTY goes to…

 

Dayanıklı, kaliteli motor deyince aklımıza uzun ömürlü Alman ve Japon motorları gelir çoğu zaman… Mercedes ile ulaşılan mucizevi takometre değerleri ve Toyota’nın yıllarca sorun çıkarmayan modelleri hep anlatılır babalarımızın ayaküstü ‘helal olsun’ sohbetlerinde. Bu kez Japonların uğursuz addettiği 4 rakamının büyüsü, Alman BMW grubunun sihirli değneği ile ödülleri Bavyera’ya getirdi. 2011 Uluslararası Yılın Motoru Ödülü 4 kategoride yine BMW grubuna geldi. Üstelik 4 silindirli MINI motoru, bunu 4. kez üstüste kazanma başarısını göstermiş oldu.
“International Engine of the Year Awards” adı altında verilen yılın motoru ödüllerinde 1.6 litre turboşarjlı benzinli ve 2.0 litre turboşarjlı dizel motorlar ile MINI iki ödülü sahiplenirken; 3.0 litre turbo 6 silindir ve 4.0 litre V8 motorlarıyla BMW diğer iki ödülü kucakladı. Bu ödüllere hangi markaların layık görüleceğine, her yıl olduğu gibi bu yıl da 32 ülkeden 65 otomobil gazetecisinden oluşan bir jüri karar verdi ve bu prestijli unvanları kazananlar 17 Mayıs 2011’de Stuttgart Engine Expo’da duyuruldu.
Mekanikten çok da anlamayan, kaputu açtığında motorun orada olduğunu bilen ama ötesini yardım almadan çözemeyen tipik bir Türk otomobilsever ve yılların MINI sürücüsü ve fanatiği olarak; BMW’nin yüksek hacimli motorlarını bir yana bırakıp MINI’nin ödül kazanan makinası hakkında birkaç anektod ve tecrübe paylaşmak isterim. Öncelikle 1.4 lt-1.8lt arası kategorideki yılın motoru apoletli 1.6 lt turboşarjlı benzinli MINI motorunun; 184 HP gücünde olduğunu, Cooper S ve Countryman S modellerinde kullanıldığını, twin scroll turbo besleme ile 1600 devirde 240 Nm tork verdiğini, overboost yapıldığında bu rakamın 260 Nm ‘ye çıkabildiğini, direkt enjeksiyonlu BMW patentli Valvetronic ve son olarak da 146 g/km karbondioksit salınımlı bir makine olduğunu belirtelim. Peki bu makineye ödül gelene kadar neler yaşandı kısaca bir bakalım.
BMW grubu MINI’yi bünyesine kattıktan sonra Chrysler tabanlı Brezilya üretimi 163 HP’lik süperşarjlı Cooper S ‘ler ile 2004 sonuna kadar bizleri o muhteşem kasnak sesine ve şarjır vızıltısına hayran bırakmıştı. 2005’te makyajlanan motor, 170 HP’ye çıkarken süperşarj sesi ile Cooper S müthiş bir akustik senfoni sunarak yollarda keyif rüzgarları estiriyordu. Bu keyife 2005 model bir Cooper S ile ben de ortak olmuş, o motorun neler yapabildiğini artıları ve eksileriyle tecrübe etmiştim. Takvimler 2007’yi gösterdiğinde R56 kasa kodlu MINI kaputunun altını bu kez PSA ortak üretimi olan ve şu anki güncel motorun ilk versiyonu olan makine sahiplendi. MINI dünyası biraz karıştı o dönemde. En azından biz kullanıcılar için büyük soru işaretleri vardı. Süperşarj mı turboşarj mı? Neden PSA grubu ortak üretim? Peugeot, MINI ile aynı motoru nasıl kullanır?.. Bu sorular çok tartışıldı. Yakın çevremdeki birçok arkadaşım ve MINI fanları 1.6 lt turbo beslemeli PSA üretimi motordan önceleri çok dert yandı. Müthiş derecede yağ eksilten, turbo arızası veren, zaman gergi zinciri problemleri çıkaran ve dizel gibi gürültülü çalışan motor… Peugeot 207 RC’de de kullanıldı. 175 beygirdi. John Cooper Works bir yükseltme kiti ile hayal kırıklığındaki MINI severlere 192 HP vaat etti. Ama yaşanan kalite problemleri, süperşarjlı motora sahip R53 kodlu gövdeyi bir fenomen haline getirmeye yetiyordu.
Yıllar geçtikçe BMW ve MINI, motor teknolojileri ve etkin yakıt dinamikleri üzerine uzmanlıklarını oldukça arttırdı. MINImalism adlı çevreci ve ekonomist felsefesi ile marka, bizleri nelerin beklediğini ifade eder gibiydi. Bu süre zarfında John Cooper Works 211 HP ‘lik 1.6 lt ‘sini fanatiklerine sunmuştu bile. 2009 sonunda bir revizyonla 1.6 lt Prince motor hem EU5 normlarına kavuştu hem de 184 beygire ulaştı. Daha dayanıklı, daha çevreci, daha ekonomik bir dinamizmle birlikte yeni MINI modellerinin bile kalbini oluşturmaya başladı. Çevremden aldığım geribildirimlere bakılırsa soğuk çalışma sorunu, dizel ses efekti sorunu, yağ eksiltme sorunu ve turbo arıza problemleri ulaşılan kilometreler baz alındığında şu an için üstesinden gelinmiş gibi görülüyor.

1 Yorum

  • BMW grubunu ve MINI ‘yi tebrik ediyor ve ürün hayat eğrisinde olgunluk dönemini ödülle taçlandırmış bu motorların nice kilometrelere ulaşmasını diliyorum. 6 haneli takometre rakamlarınızı bekliyorum sevgili MINIci dostlarım.

Bu yazı yorumlara kapalıdır.