Yeni 208 Advertisement

Escobar’ın 911’i açık artırmada

 Escobar’ın 911’i açık artırmada

1980’lerde Medellín Karteli’ni kuran ve yöneten Kolombiyalı uyuşturucu baronu ve narkoterörist Pablo Escobar’ın Porsche’si yeni sahibini arıyor. 1990’ların başında ABD’ye iade edilen 911, Escobar bu Porsche’ye sahip olmadan önce zengin bir geçmişi vardı. Roger Penske, arabanın ilk sahibi ve sürücüsüydü. Ayrıca ilk IROC sezonunda Formula 1 şampiyonu Emerson Fittipaldi tarafından dönem bu 911’in içinde yarışmıştı.

Penske sonunda arabayı bir dizi IMSA etkinliğinde yarışmaya başlayan John Tunstall’a sattı. Hatta 24 Hours of Daytona ve Sebring 12 Hours gibi bazı büyüklere götürüldü. Tunstall, takasın detayları belirsiz olsa da, nihayetinde Escobar’a satan kişi.

Araca gelince, Escobar’ın mülkiyetinden sonra doğal olarak tamamen orijinal IROC spesifikasyonuna dönüştürülmüş. Sahara beji boyası, otomobilin kendisi 2007’de tamamen restore edildiğinden nispeten yeni. Ayrıca 1974 için üretilmiş 15 IROC RSR’den biri. 3.0 litrelik düz altı silindirli, yarışa özel bir motor ve manuel beş vitesli bir şanzımanla eşleştirilmiş. Kilometre tam olarak bilinmiyor, ancak restorasyon sonrası aracın mükemmel durumda olduğu söylenebilir. Fiyat mı? Açık artırma 850.500 dolardan başlıyor! İçinde hiç toz kalmış mıdır, bilinmez!