Eski Renault yöneticisi PSA’nın başında

 Eski Renault yöneticisi PSA’nın başında

Carlos Tavares www.e-motoring.comCarlos Tavares, 2014 yılı içinde Philippe Varin’in yerine geçmek üzere PSA Grubu Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı. 2009 yılı Haziran ayında PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan, ardından görev süresi bir dönem uzatılan Philippe Varin, yönetim ekibi ile birlikte Avrupa otomotiv sektörünün karşılaştığı ciddi kriz bağlamında, stratejik, endüstriyel, ticari ve finansal düzeylerde grubu düzlüğe çıkarmak için kapsamlı bir program oluşturmuş ve uygulamıştı.Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu’nun desteği ile endüstriyel ve ticari projeler üzerinde farklı ortaklarla birlikte görüşmeler başlatmışken, Philippe Varin bundan sonraki konsolidasyon ve fetih etabının Grup stratejisini uzun vadede uygulayabilecek yeni bir Başkan önderliğinde gerçekleştirilmesi isteğini dile getirdi. Buna göre, 2014 yılında kendisinin yerine geçmek üzere yeni bir Yönetim Kurulu üyesinin süratle atanmasını öngören bir görev değişikliği sürecinin hayata geçirilmesini Denetleme Kurulu’ndan talep etti.

Kapsamlı bir araştırma sonrasında, Denetleme Kurulu, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı’nın yerine geçmek üzere Carlos Tavares’i seçti. Bu amaçla, Carlos Tavares 2014 yılı içinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine atanıncaya kadar 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.

Bu dönemde Philippe Varin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek ve özellikle çeşitli ortaklar ile başlamış stratejik görüşmelerin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasından sorumlu olacaktır. Bu dönem içinde Carlos Tavares şirketi yakından tanıyacak ve hedefleri hakkında bilgi edinerek, PSA Grubu’nun gelecek programlarının sürdürülmesini sağlayacak eylem planları üzerinde Yönetim Kurulu ile birlikte çalışacak. Portekizli olan Tavares, Renault’ya 1981 yılında girmiş, 2011 yılında ise genel direktör olmuştu. Carlos Tavares, 29 Ağustos 2013 tarihinde Renault’dan ayrılmıştı.