F1’de Türkiye takvim dışı

 F1’de Türkiye takvim dışı

Beklendiği üzere Şampiyonlar Ligi final maçından sonra Formula 1’in Haziran ayında İstanbul’da yapılacağı açıklanan Türkiye GP’si de iptal edildi. Covid 19 salgınındaki seyir üzerine Haziran tarihlerinde İstanbul Park’ta gerçekleştirilmesi planlanan yarış Avusturya verildi. Buna göre yeniden düzenlenen takvimde Fransa GP’si bir hafta öne çekildi ve 18-20 Haziran’da Paul Ricard pistinde gerçekleştirilecek. Ondan sonra ise Avusturya gran prix’si 25-27 Haziran ve 2-4 Temmuz’da olmak üzere Speilberg’deki Red Bull Ring’de iki kez gerçekleştirilecek.

reklam
Reklam

İngiliz Hükümeti’nin duyurduğu yeni seyahat kısıtlamalarının ardından, Formula1TM yönetimi 2021 takvimi için bir güncelleme yayımlamak zorunda kaldı. Turkish Grand Prix 2021 etkinliğinin 11-12-13 Haziran yerine yıl içinde başka bir tarihte yer alması için planlamalar yapılıyor.

reklam

Formula 1TM Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali, başta yarışın düzenleyicisi Intercity İstanbul Park olmak üzere Türk yetkililere teşekkür ederek, ilerleyen süreçte yakından çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. Formula1TMtarafından yapılan açıklamada, Intercity İstanbul Park’ın sezonun ilerleyen zamanlarında potansiyel fırsatların değerlendirilerek Türkiye’nin 2021 yılı takviminde yer alması konusundaki ilgisi de vurgulandı.

“Türkiye’de yarışmayı dört gözle bekliyoruz”

Formula 1TM’nin açıklamasında görüşlerini belirten Formula 1TM Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali, “Hepimiz Türkiye’de yarışmayı dört gözle bekliyoruz, ancak uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle Haziran ayında Intercity İstanbul Park’ta olamayacağız. Yarışın Türkiye’de gerçekleşmesi için büyük çaba gösteren Intercity İstanbul Park yönetimine ve Türkiye’deki tüm yetkililere süreçteki uğraşları için teşekkür ederiz. Fransa’daki yarışı öne çektik, Avusturya’da iki yarış gerçekleşecek. Fransa ve Avusturya’daki iş ortaklarımız bu çözümü uygulama konusunda hızlı davrandılar. Yılın başından bu yana tüm iş ortaklarımızla güzel çalışmalar gerçekleştirdik. İlerleyen süreçte de 2021 yılı takvimine Türkiye’yi dahil etmek için Intercity İstanbul Park yönetimi ile yakından çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.