Fas’ta yeni Renault fabrikası

 Fas’ta yeni Renault fabrikası

Renault, Fas’ta 80 yılı aşkın bir süredir devam eden varlığı ile, Tanca limanının Atlantik ile Akdeniz arasındaki stratejik konumundan, gelişmiş ve rekabetçi imalatçı dokusu ve ileri otomobil teknikleriyle eğitilmiş nitelikli iş gücünden yararlanıyor. Fransız üreticinin yeni tesisini Fas Kralı VI. Muhammed açtı. Açılış töreninde Carlos Ghosn “Renault ve Nissan ile Fas Krallığı iddialı sanayi geliştirme hedeflerini paylaşıyorlar. Renault ve ortaklarının taahhüdü ve Fas Hükümetinin güçlü desteği sayesinde, fabrikamız dünya otomotiv sanayinin yeni bir referansı haline gelme yolunda ilerleyecek” dedi.

Başarı öyküsünü sürdürmek için yeni bir üretim kapasitesi
Fabrika, iki yeni Entry (Pazara giriş gamı) modelinin üretimi ile faaliyete geçiyor: Ailelelere yönelik Lodgy ve binek versiyonu da bulunan küçük bir ticari araç. Bu üretim tesisi, halen kapasitelerinin sınırında olan Piteşti (Romanya) ve SOMACA (Kazablanka, Fas) fabrikalarında üretilen modellere ek olarak, M0 gamında üretim hacimlerinin artırılmasını ve ürün arzının genişletilmesini sağlayacak. Böylece, Renault Grubu, rakipsiz standart-hizmet/fiyat oranıyla genel kabul ve beğeni gören giriş gamı araçları ile ilgili tüketicilerin yoğun talebini karşılayabilecek.

Kusursuz kalitenin hizmetinde yüksek performanslı bir üretim merkezi
Tanca Fabrikası, Hindistan’daki Chennai Fabrikasının yanı sıra, Renault ve Nissan’ın küresel büyümesine eşlik ediyor. Renault tarafından yönetilen fabrika, Renault ve Nissan’ın en başarılı endüstriyel uygulamalarını içeren Alliance Production Way-APW (İttifak Üretim Metodları) sisteminden destek alıyor.
Tanca’yı kalite ve performans anlamında en üst seviyede konumlandırmak için önemli bir eğitim sistemi uygulamaya kondu. Renault ve Fas Hükümeti Tanca’da, fabrikanın ve yan sanayi firmalarının çalışanları için %100 Fas devleti tarafından finanse edilen Otomotiv Sanayi Meslekleri Eğitim Enstitüsü’nü (IFMIA) kurdular. Fransa’da, Flins’deki Global Eğitim Merkezi (Global Training Center-GTC) bu proje kapsamında eğitmenler, yöneticiler ve fabrika teknisyenlerinin eğitilmesi için çalışan 168 kişiyi ağırladı.

Tamamen yeni bir tasarımla kurulan olan Tanca Fabrikası, Renault grubunun çevre politikası kapsamında faaliyet gösteriyor. Fabrika, Fas Krallığı, Renault ve Veolia Environnement arasındaki benzersiz bir ortaklığın bir sonucu.
CO2 emisyonları (yıllık üretim kapasitesi 400 bin araca eşdeğer bir fabrikaya göre) %98 oranında yani yılda yaklaşık 135 bin ton CO2 azaltıldı. Fabrika doğal ortama endüstri kaynaklı hiçbir atık su salımı yapmayacak, endüstriyel süreçler için su kaynaklarının kullanımı %70 oranında azaltıldı. Bu sonuçlar, üretimin farklı aşamalarındaki yenilikler, yenilenebilir enerjilerin kullanımı ile aynı zamanda su çevriminin optimize yönetimi sayesinde elde edildi. Bu performans nedeniyle Renault, Avrupa Birliği tarafından düzenlenen beşinci “2011 Avrupa Sürdürülebilir Enerji Ödülleri” organizasyonu kapsamında “Üretim” kategorisinde ödüllendirildi.

Fas’ta Renault
Pazarın lideri Renault, Fas’ta 1928’den beri satış faaliyetinde bulunuyor. 2011 yılında, Renault Grubu iki markası Dacia (pazar lideri) ve Renault (pazar ikincisi) ile %37 pazar payına sahip oldu. Grup, 64 yetkili satıcıdan oluşan ticari şebekesi ile Fas’taki en büyük otomobil satış ve servis ağına sahip. Renault aynı zamanda Kazablanka’daki Somaca Fabrikasının da sahibi (şirketin hisselerinin %80’i Renault’ya ait).