Yeni 208 Advertisement

Ferrari hibrid işini büyütüyor

 Ferrari hibrid işini büyütüyor

Ferrari FXX K
Ferrari’nin fantastik hibridi FXX-K Dubai Yas Marina’daki Ferrari etkinliği Finali Mondiali’de tanıtıldı. Halen Ferrari’nin konsepet aracı durumunda olan FXX-K, İtalyan üreticinin ilk hibrid aracı LaFerrari üzerine kurulu ve ismindeki K harfi, kinetik enerji geri kazanım sistemi (kinetic energy recovery system)i simgeleyen KERS anlamına geliyor. Herhangi bir homologasyon ve yarış kuralına göre sınırlanmamış araç tamamen teknik yenilikler içeriyor ve eşsiz bir sürüş deneyimi sağlamak için tasarlanmış. 6.2 litrelik V12’nin hidrolik supaplı eksantrik milleri, mekanik supaplılarla değiştirilmiş. Emme manifolları da yeniden tasarlanmış ve parlak bir görüntü kazandırılmış. Ayrıca otomobilin egzoz sisteminde de susturucular iptal edilmiş. Otomobilde Hy-KERS sistemi de sürücünün kumanda edebileceği dört farklı moda sahip. Qualify modu, sınırlı sayıda turda maksimum performans sunarken Long Run modunda performans istikrarı sunuyor. Manuel Boost modunda maksimum tork sunulurken Fast Charge’da ise kullanım sırasında otomobilin bataryasını hızlı şarj etme imkanı sağlıyor.


Burun yapısında ikiz spoyler bulunan aracın toplamda 1035 beygirinin 847’si geleneksel V12 motorundan elde edilirken 188 beygir de elektrik motorundan geliyor ve toplam tork 900 Nm’nin üzerine çıkıyor. Otomobilde LaFerrari’ye göre geliştirilmiş aktif ve pasif aerodinamik bileşenler bulunuyor. Yapılan geliştirmeler ışığında süper spor otomobil, LaFerrari’ye gore %50 artışla 200 km/s hızda ilerlerken 540 kg’lık yere basma kuvveti üretebiliyor.
Direksiyon üzerindeki Manettino sisteminde 5 pozisyon yer alıyor. Bunlarla elektronik diferansiyel kilidi E-Diff’in oranını, çekiş kontrol sistemi F1-Trac, Racing SSC ile yanal kayma açısını (Side Slip Angle Control) ve yüksek performanslı ABS’yi ayarlamak mümkün. Ferrari, otomobilden 40 adet üretecek ve fiyatı da 2.5 milyon Euro olacak. FXX-K’in 2015’te çıkması planlanıyor.