Ferrari’nin ilk aile otomobili!

 Ferrari’nin ilk aile otomobili!
Reklam

Süper spor otomobil üreticisi ilk dört kişilik aile otomobili Purosangue’ü tanıtmanın heyecanını yaşıyor. Crossover trendine Ferrari’nin yorumu olan Purosangue, 6.5 litre hacimli 715 HP’lik V12 motora sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede gerçekleştiriyor. Daha sonra V6 ve V8 motorlu benzinli ve hibrid versiyonların da gelmesi planlanıyor ama ilk olarak görkemli bir giriş için maksimum torku 716 Nm olan V12 motor tercih edilmiş. Şahlanan crossoverın bu motorla ulaşabileceği maksimum hız ise 310 km/s.

reklam
Skoda Superb

reklam

Ferrari’nin 75. yılına denk getirilen ilk dört kapılı modeli Purosangue, markanın alımlı hatlardan oluşan Roma modelinden esinlenilmiş zarif çizgilere sahip. Aston Martin DBX, Lamborghini Urus, Bentley Bentayga ve Rolls Royce Cullinan gibi hiper lüks SUV modellerle rekabete girecek otomobil, 4973 mm uzunluğunda. Yüksekliği sadece 1589 mm olan Purosangue, bir SUV için düşük ağırlık merkeziyle kendisini gösteriyor.

Gövdesi alüminyum, tavanıysa carbon olan Purosangue’nin tahrik edici tasarımı markanın coupé modelleri gibi; alımlı sportif çizgiler, devasa hava girişli ön tampon, gizlenmş aydınlatma unsurları, güçlü egzoz çıkışları, arka difüzörün tasarımı ve akıp giden gövde çizgileri gözleri üzerine odaklamaya aday. Gövdenin en ayrıksı unsuruysa hiç şüphesiz tersine açılan arka kapıları. 20. yüzyılın başında yaygın olarak kullanılan tersine açılan kapılan, o zamnaların teknolojisiyle hareket halinde açılabildiğinden yaşanan kazalardan dolayı “intihar kapısı” olarak nitelendiriliyordu. Önde 22, arkada 23 inçlik lastikler üzerinde yol alan Purosangue’nin ağırlık dağılımı 49:51 oranında.

Dış tasarım Roma modelinden esintiler taşıyorsa da kabinde 296 GTB havası hakim. Purosangue’nin kabininde de şaşırtıcı unsurlar var. Orta konsolda bir ekranı yer almayan otomobilde sürücü ve yolcu için ayrı ayrı ekranlar sunulmuş. Bu özelliğiyle kokpit adeta bir sanat eseri gibi görünüyor. Dört kapılı otomobilde dört yolcu için kullanışlı bir kabin sunuluyor. Aaralarında geniş bir kol dayanağının bulunduğu arka koltukların tasarımının da öndekiler gibi sportif olduğunu vurgulamak gerek.