Ford Fiesta 1.5L Duratorq TDCi

 Ford Fiesta 1.5L Duratorq TDCi

Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com
Ya otomobillerde sportiflik kavramı kimlik değiştirdi ya da biz dizel motorlara fena alıştık, torkun zevkini aldık. Fun-to-drive klişesi belli ki Fiesta için yazılmış. Sadec 75 HP’lik bir dizel olmasına rağmen! Aklınızdan “75 HP’lik motorun önünda yer alan Aston Martin ızgarası ne kadar efektif olabilir?” diye geçtiyse hemen unutmaya çalışın! O ızgaranın bu küçük Ford’a kattığı ruh, 75 HP değil ama 185 Nm çapında olağanüstü bir keyif kapsülü yaratmış. Bunu Fiesta’yı ucuz yollu ekonomik bir araç, ya da “ayağımoı yerden kessin” diye düşünenler değil, fiesta yapmak isteyenler fark edebiliyor! Oturma pozisyonundan süspansiyona, direksiyondan frenlere bir bütün olarak çokiyi başarmış Ford. Kullandıkça anlıyorum ki, Ford Motor Company, akıcı kullanma bilincini, trafiği oyalamamayı herkese öğretecek!

Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com
Dinamik görünümüyle konuya hızlı giren Fiesta, 1976’dan bugüne 16 milyona dayanmış Fiesta fenomeninin son temsilcisi. Ford modelleri eskiden beri iy yol tutar iyi durudu ama özellikle Focus’tan bu yana inanılmaz bir günlük kullanıma uygun sportiflik yakaladılar. Sportiflikten anladığımız yüksek güç, yüksek sürat, fişek gibi ivmelenme değil. Genel olarak sürüş dinamikleri çok canlı.
Sürücü koltuğuna oturduğunuzda aldığınız pozisyon bu otomobille bir yerden başka bir yere gitmekten daha fazlasının yapıldığı. Ne mi? Mesela keyif olabilir mi! Kullanırken aklımda hep Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Ford Motorsports Turkey takımının otomobilleri vardı. Genel olarak kaliteli malzemelerle oluşturulmuş iç mekanda göze batan bir sorun yok. B Segmenti otomobilleri geleneği olarak arka bölümde oturma alanı ve diz mesafesi sınırlı ama Fiesta’ya özel çekilmez bir durum yok. Koyu renkli arka camlar da dinamik görünüme katkı yapıyor, zaten agresif tasarımlı olan otomobil sürücüsünü tahrik etmeye başlıyor.

Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com
75 HP’nin çok cazibesi olmayabilir ama 1750 d/d’den itibaren alınabilen 185 Nm’lik maksimum tork, tüy sıklet otomobilin sürükleyiciliğinde önemli rol oynuyor. Otomotiv terminolojisinde “fun-to drive” denilen bir kavram vardır, işte sanki bu otomobil için yazılmış. Çok iyi tepkiler veren, düşüncenizi sanki anında tekerleklere yansıtan keskin bir direksiyon, neredeyse salınımsız ama konforu hiç ihmal etmeyen süspansiyon ve tabii efektif yavaşlama ve duruşlar sağlayan, kolay ısınmayan frenler, sizi etapları bir bir aşmaya yöneltiyor! Yok yok sakin olun, kullanımı çok zevkli ama daha önemlisi çok ekonomik bir araç Fiesta 1.5L TDCi. Anahtarsız çalıştırma sistemiyle Power düğmesine basılarak işler hale gelen motor, durk kalklı trafikte, ECOnetic Technology sayesinde kimseye danışmadan durup durup çalışıyor. Kilometrede 98 g/km egzoz emisyon salınımı, otomobilin çevreci kimliğinin de bir göstergesi.

Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com
Peugeot kökenli turbo dizel motor, olanca “tıkırtısına“ rağmen sağladığı istekli sürüşle duygularınızı okşuyor. Ford geleneklerine uygun yumuşak vites geçişleri, sertliğine karşın yoldan aldığı darbeleri kabine sezdirmeden ustaca absorbe eden süspansiyon, düşük güçle de zevkli sürüşler yapılabileceğini gösteriyor.
Bu otomobil, B segmentinin en iyilerinden biri. Sürüş dinamikleri, kabin konforu, anahtarsız çalıştırmadan SYNC’e, minicik boyutlarda az rastlanan start/stop’a birçok özellik ona daha da cazip kılıyor. 82 HP’lik 1.25i versiyonu 33.900 TL’den başlayan Fiestalar, 1.5 litrelik dizel motora geçince Trend donanımda 42.900 TL’ye, test otomobilimiz gibi Titanium donanımdaysa 44.135 TL’ye satılıyor.

Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com
Giriş seviyesindeki Trend seçeneğinde gövde rengi elektrikli-ısıtmalı-sinyalli yan aynalar, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalabilen müzik sistemi, Ford EcoMode, USB ve Aux-in bağlantı noktası, deri kaplı vites topuzu, akıllı şarj sistemi, vites değiştirme ikazı, ISOFIX bağlantı noktaları, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, MyKey ve ABS gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Titanium donanım seviyesinde ise LED gündüz farları, sürücü kol dayama, alaşım jantlar, ön sis farları, elektrikli arka camlar ve camların altında krom çıta, elektronik klima, estetik aydınlatma paketi ve 3 kollu deri direksiyon simidi yer alıyor.

Ford Fiesta 1.5 TDCi www.e-motoring.com

(+) Süspansiyon ayarı
(+) Direksiyon
(+) Şasi dengesi
(+) Sürüş pozisyonu
(+) Düşük tüketim
(-) Dar arka koltuklar
(-) Yüksek fiyat

Ford Fiesta 1.5 Duratorq TDCi
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1498
Motor gücü (HP): 3750 d/d’de 75 HP
Maksimum tork (Nm): 1750 d/d’de 185 Nm
Vites kutusu: 5-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 167
0-100 km/s hızlanma (sn): 13.5
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4,4/3.3/3,7
Ağırlık: 1045 kg