Ford Focus 1.6L TI-VCT Duratec

Ford Focus
Focus cephesinde devrim yok ama evrim sürüyor. Gelişmiş sürüş dinamikleri korunurken pratikliğini etkileyen bazı pürüzler belirmiş. Ama toplamda hala sınıfının en iyilerinden. Focus, 1998 yılından bu yana hep iyi bir otomobildi. Hayır, çok iyi bir otomobildi. Ama her yenilenmede Ford bir öncekini aşmayı bildi. Bugün dünya çapında 140 ayrı ülke için 8 fabrikada her 90 saniyede bir Focus üretiliyor. Bakmayın şimdi “Aston Martin maskesi takmış” diye gülümsüyoruz ama o sadece görüntüdeki sembol. Geride kalan 17 Focus yılını düşündüğümüzde otomobilin küçük bir Aston Martin modeli olmayı hak edecek kadar geliştiğini görüyoruz. Yapılan üçüncü Focus jenerasyonuna kapsamlı bir makyaj. Ölçülerde değişiklik yok, Aston Martin modellerini anımsatan büyük ızgara, yeni formuyla farlar, sis farları ve kas yapmış kaput ile tampon, otomobili güncellemeye yeterli görülmüş.

Ford Focus 1.6L TI-VCT Duratec
Arkada yenilenen aydınlatma grubundan çok tavana yerleştirilmiş spoyler ilgi çekiyor.
İç mekanda bolluğuyla eleştiri toplayan düğme sayısı azaltılmışsa da kumandaların kimi markalarda OLED’e dönüşmeye başladığı dönemde hala en çok düğmeli otomobillerden biri Focus. Yeni iri LCD ekran, dörde bölünerek fonksiyonlar birbirinden ayrılmış, iyi de olmuş. Ancak toplamda infotainment denilen bu menülerin kullanımı iştah uyandırmıyor, kullanımı karmaşık görünüyor, değilse bile alışması zaman alıyor. Artık geçti ama konvansiyonel kumandaların pratikliği akıldan çıkmıyor… Direksiyonda form yenilenmiş, yalnız hassasiyeti halen çok net. Simit kalınlığı ve tepkilerinin netliği yüksek sürüş güveni veriyor.

Ford Focus 1.6L TI-VCT Duratec
Kabinde malzeme kalitesi ve uygulama gayet başarılı. Golf ve Astra’nın segment sınırlarını zorlama arzuları karşısında Focus da geride kalmak istememiş ki normal. Gerçi kapı içleri ve kokpitin alt yarısında plastik kalitesi belirgin şekilde daha düşük.

Ford Focus 1.6L TI-VCT Duratec Ford Focus 1.6L TI-VCT Duratec
Focus’un 1.6 litrelik motoru, 1998’den beri sürekli geliştirilen dertsiz bir makine. Hacim limitlerinde iyi bir tork çıkışı sağlayan motorun tüketimi de keyif kaçırmıyor. Dengeli tork bandına sahip otomobil, gücü yettiğince istekle devirleniyor. Sonuçta kompakt bir aile otomobili, sportif performans beklemeyin ama hayal kırıklığı da yaratmıyor.
Focus her zaman çok iyi yol tutan bir model oldu. Dolayısıyla sınıfının en keyifli modeliydi.

Ford Focus
Direksiyon tepkilerinden darbe emişine, fren hissinden vites geçişlerine sürüş dinamikleri sürücüyü besliyor, motor çok güçlü değilse de sürüş coşkusu yaratıyor. Motor sporcu değilse belki ama yürüyen aksam gayet sportif. Beklentilerin ötesinde performans alabilirsiniz.
Focus Hatchback’in bagajı küçük. Fiesta’dan sadece 17 litre fazlası olan Focus bagajı, Golf’ün 64 ve Astra’nın da 54 litre gerisinde. Buna karşılık kabinde de önemli bir ferahlık sunulamamış.
İyi fiyat/iyi donanım dengesi sağlanabiliyorsa gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

+ Güven veren yol tutuş
+ Yalıtım
+ Yeterli konfor
+ Keskin direksiyon tepkileri
+ Zengin donanım seçenekleri
– Küçük bagaj
– Kumanda menülerini öğrenmek zaman alabilir
– Arka koltukta sınırlı diz mesafesi

Ford Focus 1.6L TI-VCT Duratec
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1596
Motor gücü (HP): 125@6000
Maksimum tork (Nm): 159@4000 d/d
Vites kutusu: 6-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 192
0-100 km/s hızlanma (sn): 11.0
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 8.4/4.7/6.0
Ağırlık (kg): 1269
U/G/Y (mm): 4360/2010/1469
Aks mesafesi (mm): 2648
Bagaj hacmi (lt): 316
Fiyat (TL): 64.270